KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BU DÖNEM DAYANIŞMA DÖNEMİDİR

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci: "Küçük olsun benim olsun’ mantığını geçtiğimiz gün daha iyi olacağız"

11 KADIN ÇİFTÇİNİN BAŞARISI

KAÇEM BAŞKANI FATMA ANDAÇ: "TARLAMIZDAN KAVANOZA KADAR KENDİ ÜRÜNÜMÜZ"

MUSTAFA ŞAHİN: KAYSERİ’DE BULUNAN HER BOŞ ARAZİYİ DEĞERLENDİRİYORUZ

SİCİL AFFI GERÇEK MANADA UYGULANMALI

Gülsoy: “Krediler tabana yayılmalı, sicil affı gerçek manada uygulanmalı”

KTO BAŞKANI GÜLSOY, SALGIN, 3. DÜNYA SAVAŞI GİBİ

"E-TİCARET ÜLKEMİZDE ZİRVE YAPACAK"

TURHAL ŞEKER KENDİNİ GELECEĞE TAŞIYOR

YATIRIMIN DEĞERİ 29 MİLYONA ULAŞACAK

TOMARZA'DA LAVANTA EKİMİ YAPILDI

5 BİN LAVANTA FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

TURHAL ŞEKER’DE BU YIL REKOR VERİM BEKLENİYOR

PANCAR EKİMİNE RAĞBET HER GEÇEN YIL ARTIYOR

TARIM ARAZİLERİ SULANMAYA BAŞLADI

KAYSERİ'DE 714 BİN 790 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANMAYA BAŞLADI

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN, ÇİFTÇİLERİ ZİYARET ETTİ,

EKTİKLERİ TARLALARI İNCELEDİ

KORONA VİRÜS ÜRETİMİ KISITLAYAMADI

Kayseri'de üreticiler 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında çalışmalarını sürdürdü

NEFES KREDİSİ

TELEKONFERANS İLE DUYURULDU

KTO, KOBİ FİNANSMAN PROJESİ "NEFES KREDİSİ"NE TEKRAR BAŞLADI

GÜLSOY: "NEFES KREDİSİ İLE KÜÇÜK İŞLETMELER RAHATLAYACAK"

TÜM İMALAT SANAYİ SEKTÖRLERİ MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALINMALIDIR

KAYSO MART VE NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

BAŞKAN AKAY: TARLADAKİ ÜRÜNLER

DEVLETİN ORGANİZASYONU İLE TÜKETİCİYE ULAŞMASI GEREKİYOR

3 BİNİN ÜZERİNDE KAPANAN İŞYERİMİZ VAR

ÖVÜÇ: “ESNAF ZOR DURUMDA”

Anahtar Kelimeler: KADIN ÇİFTÇİNİN BAŞARISI

11 KADIN ÇİFTÇİNİN BAŞARISI

KAÇEM BAŞKANI FATMA ANDAÇ: "TARLAMIZDAN KAVANOZA KADAR KENDİ ÜRÜNÜMÜZ"

Bünyan’ın Karahıdır Mahallesi’nde kurulan Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi’ndeki (KAÇEM) çiftçi kadınlar tarlalarında hammadde üretmeye, tarlalarından topladıkları ürünleri de mamul haline getirmeye devam ediyor. KAÇEM Başkanı Fatma Andaç, pandemi döneminde ürettikleri organik ürünlerle insanların sağlıklı beslenmesine katkı sağladıklarını söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın açmış olduğu proje ile bu programlara ve sonrasında kendi bahçelerinde organiğe başladıklarını ifade ederek, kurdukları kooperatifle 11 kadın olarak çalıştıklarını söyledi. Tarladan kavanoza kadar kendi ürünleri olduğunu vurgulayan Başkan Andaç, "Tarım Bakanlığının açmış olduğu bir proje ile bu programa başladık. Kurs aldık. Aldığımız kurs neticesinde kendi bahçemizde organiğe başladık. Kendi tarlamızda, bahçemizde ürettiğimiz çileklerimiz, domateslerimiz, vişnelerimizi buraya getirip salçaya, reçele dönüştürüyoruz. Kendi unumuzdan eriştemizi, makarnamızı kesiyoruz. Burada bir kooperatif kurduk, kendi halimizde çalışıyoruz. 11 bayan olarak çalışıyoruz. Herkes ayrı ayrı yerlerden geliyorlar. Tarlamızda üretiyoruz. Tarlamızdan kavanoza kadar kendi ürünümüz. Organik olarak burada yapıyoruz" dedi.

Yapılan tüm ürünlerin kendilerinin ürettiğini belirten KAÇEM Başkan Yardımcısı ve organik tarım üreticisi Şükran Baş Doğan ise, tarlalarından çıkmayan bir ürünü işlemediklerini söyledi. Baş Doğan, "Organik sertifikalı parsellerimizde sebze üretiyoruz. Bu sebzelerimizi; Tarım Bakanlığının Eğitim Yayın Dairesinin bir projesi olan tadilatını Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yaptığı, tefrişatını Tarım Bakanlığının yaptığı kooperatifimizin içinde ürünlerimizi mamul hale getiriyoruz. Sağlıklı ürünler üretmeye çalışıyoruz. Geleneksel yöntemler ile yapıyoruz. Şuanda erişte sezonundayız. Günde 60 kilo undan 50 kilo erişte üretiyoruz. Ama önümüzdeki günlerde çilek çıkacak, mesela çilek üreteceğiz. Halde getirip yapmadığımız için, tarladan ne getirirsek o kadar yapıyoruz. 50 kilo 100 kilo çileğimizi getirip burada o gün onu işliyoruz. Sonrasında kayısı çıkıyor kayısıyı işliyoruz. Tarlamızda olmayan bir ürünü mamul hale getirmiyoruz. Bütün yaptığımız ürünlerin hammaddesi kendi tarlalarımızda ürettiğimiz sertifikalı ürünler ile yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ürettikleri organik ürünleri çeşitli platformlarda vatandaşlarla buluşturduklarını kaydeden Baş Doğan, "Ürettiğimiz ürünler şuanda Kayseri Üniversitesinin Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulunun satış ofisinde satıyoruz. İnternet sitelerinde satıyoruz. Ankara, İzmir ve İstanbul’da satıyoruz. İstanbul kısıklıda ki tarım kredi kooperatif birliğinin ilk açtığı dükkan da satıyoruz. Telefon kadar yakınız biz herkese. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin doğal ürünler hobi bahçesi var. Orada bizim satış ofisimiz var. Sezon açıldığında orada satışlarımız var. Yine aynı zamanda KAPTAR Organik Üreticiler Birliği’nin çiftçi üyeleriyiz. Ağustos ayının ilk haftasında, tarlalarda sebzelerimiz tam olduğunda pazarımız açılır. Erciyesevlerdeki Perşembe pazarının oradadır. Pandemi sebebi ile burada kısıtlı imkanlar ile çalışıyoruz ama tarlada son derece hızlı çalışıyoruz. Fidelerimizi yaptık. Sebze üretmeye başladık. Hiç endişeleri olmasın Ağustosun ilk haftasında tüketicilerimiz ile buluşacağız" şeklinde konuştu.

 

"İnşallah ISO 22000 Kalite Belgemiz olacak"

Çeşitli eğitimler aldıklarını ve ISO 22000 Kalite Belgesini almaya hazırlandıklarını da sözlerine ekleyen Şükran Baş Doğan, "Bu süreçte almış olduğumuz birçok eğitim var. İlk yardım eğitimi var. Yangının nasıl söndürüleceğine dair eğitimler aldık. İnşallah bu sıkıntılı süreci atlattıktan sonra İSO 22000 kalite belgemiz olacaktır. Kayserinin geleceğini için, çocukları için, onların sağlığı için çalışıyoruz. Sıkıntılı süreçte bizim ürettiğimiz kadar var. Sentetik, kimyasal gıdalardan uzak dursunlar ki insanların bağışıklık sitemini daha iyi hale getirelim. Türkiye’de kendi tarlasında ürettiğini mamul hale getiren ilk ve tek kooperatifiz. Bu konuda görüştüğümüz birçok kooperatif ayı şeyi söylüyor. Biz tarlada ürettiğimiz sebzeleri mamul hale getiren hammaddesini organik olarak üreten tek kadın kooperatifiyiz. Kendi imkanları ile bir yerlere gelmeye çalışan tek kadın kooperatifiyiz" diye konuştu.

Haber Kaynak : İHA