KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KORONAVİRÜS 'TAKSİCİLERİ' VURDU

TAKSİCİ BAKİ ASLAN: "KORONA VİRÜS İŞİMİZİ İYİCE BİTİRDİ"

ERÜ’LÜ 62 ÖĞRENCİDEN 39 DİLDE 'EVDE KAL' MESAJI

Erciyes Üniversitesi'nde okuyan 62 yabancı öğrenci 39 dilde ve Türkçe olarak 'Evde Kal' mesajı verdi.

EVDE KAL TÜRKİYE ÇAĞRISI

AŞIK SEYRANİ ENBİYAOĞLU’DAN SAZILI – SÖZLÜ “EVDE KAL TÜRKİYE” ÇAĞRISI

KAYSERİ’DE CAMİ AVLUSUNU FARELER BASTI

HATIROĞLU CAMİ’Nİ FARELER BASTI

POLİS EKİPLERİNDEN YAŞLILARA KESİNTİSİZ HİZMET

Kayseri’de Akkışla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 65 yaş ve üstü vatandaşlara ihtiyaçlarını karşılamak için kesintisiz olarak hizmet veriyor.

BELEDİYELERDEN KORONA VİRÜSE DAVETSİZ NİKAH TEDBİRİ

VİRÜSTEN DOLAYI DÜĞÜN SALONLARINDA İPTAL OLAN NİKAHLAR, BELEDİYELERDE MESAİYİ ARTTIRDI

TOMARZALI KADINLAR MASKE ÜRETMEYE BAŞLADI

Tomarza ilçesinde koronavirüs salgını sonrası artan maske ihtiyacını karşılamak amacıyla Tomarza Belediyesinin desteği ile Tomarzalı kadınlar gönüllü olarak maske üretimi yapmaya başladı.

HAYVANAT BAHÇESİ ISSIZ KALDI

KOVİD-19 HAYVANAT BAHÇESİ’Nİ DE VURDU

KAYSERİ AÇIK CEZAEVİ MAHKUMLARI MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

OCAK AYINDAKİ KURSLARA 100 HÜKÜMLÜ KATILDI

EVDE KALAN YAŞLILARA YEMEK DESTEĞİ

DEVELİ BELEDİYESİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI DEVAM ETTİRİYOR

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA ESNAF DESTEĞİ

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üstü esnaflara Develi ilçesinde Esnaf Sanatkarlar Odası destek veriyor.

YAŞLILARDAN "EVDE KAL" ÇAĞRISINA DESTEK

66 yaşındaki Zekeriya Hekimhan:"Evden çıkmazsan geçebilecek bir hastalık. İhtiyaçlarımızı zabıtalar getiriyor"

DEVELİ’DE CAMİLERDEN KORONAVİRÜS İÇİN DUALAR OKUNDU

CAMİLERDE EDİLEN DUALARA DEVELİ HALKI DA KATILDI

JANDARMA 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA YARDIM GÖTÜRDÜ

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları evlerine teslim edildi.

EVDEN ÇIKAMAYAN EMEKLİNİN MAAŞINI ZABITA EKİPLERİ GÖTÜRDÜ

Altun;" Salgın hastalık riskine karşı alınan önlemler kapsamında tüm ekiplerimiz görev başında.”

DEVELİ'DE SEBZE VE MEYVE PAZARI DEVAM EDECEK

SATICILARIN ELDİVEN VE MASKE TAKMASI ZORUNLULUĞUYLA AÇIK OLACAK

2019’DA 15 BİN KİŞİYE 117 MİLYON 854 BİN 306 TL İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

İŞKUR İL MÜDÜR VEKİLİ AYŞE AK: ”2019’DA 24 BİN 198 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ”

İŞKUR İl Müdür Vekili Ayşe Ak yaptığı açıklamada 2019 yılında 115 bin kişi işe girmek için kuruma başvuruda bulunduğunu söyleyerek, 24 bin 198 kişi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildiğini söyledi.

2019 yılını değerlendiren İŞKUR İl Müdür Vekili Ayşe Ak, bu dönemde 115 bin kişinin işe girmek için kurumlarına başvuruda bulunduğunu, 24 bin 198 kişinin ise İŞKUR tarafından işe yerleştirildiğini söyledi. Ak; "Kurumumuza Ocak-Aralık döneminde 115 bin kişi işe girmek için ilk kez başvuruda bulunmuş olup kayıtlı işsiz sayısı 62 bin kayıtlı işgücü sayısı ise 130 bin civarındadır. Yine aynı dönemde 185’i kamu olmak üzere 35 bin 654 kişilik açık iş ilanı alınmıştır. Bu ilanlara yaklaşık 50 bin takdim yapılmıştır. Ocak - Aralık döneminde 24 bin 198 kişi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirilmiştir. İlimizde SGK kayıtlarına bakıldığında 1 yıl içerisinde 73 bin kayıt olduğu düşünülürse özel sektöre etüt oranımız yüzde 33.17 olduğu görülecektir. 149 bin kişi kurumumuz iş ve meslek danışmanlığı faaliyetlerinden faydalanmıştır. Bunlardan yaklaşık 120 bini iş ve meslek danışmanlığı görüşmeleridir. 2 bin 65 kişi ilk kez almış olduğu engelli raporunu ibraz ederek kurumumuza başvuruda bulunmuştur. Aynı dönemde geçmişten gelen kayıtlar da göz önünde bulundurulduğunda işe yerleşen engelli sayısı bin 105 civarındadır. 2019 yılı itibariyle engelli işçi çalıştırma zorunluluğu olan firmalarda doluluk oranı ise yüzde 96.6’dır" dedi.

2019 yılında 31 bin kişinin işten ayrılarak işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunduğunu ve hak eden 15 bin kişiye işsizlik ödeneği bağlandığını aktaran Ak; "İşini kaybeden ve işsizlik sigortasından faydalanmak amacıyla 31 bin kişi başvuruda bulunmuş olup bunlardan hak eden 15 bin kişiye işsizlik ödeneği bağlanmıştır. Toplamda ise 117 milyon 854 bin 306 TL’lik ödeme yapılmıştır. 2019 yılı Aralık ayı sonu itibariyle değişik tür ve mesleklerde bin 592 adet kurs ve program açılmış olup bu kurslara 3 bin 573’ü kadın 3 bin 505 erkek olmak üzere toplamda 6 bin 880 kursiyer katılmıştır. İş arayana tecrübe kazandıran, işverene ise kendi elemanını yetiştirme ve gözlemleme şansı veren ‘İşbaşı Eğitim Programları’na da 3 bin 522 kursiyer katılmıştır. Ayrıca Toplum Yararına Program kapsamında Aralık ayı sonu itibariyle toplam 63 projeden 3 bin 671 katılımcı istihdam edilmiştir. Gerek idarecilerimiz gerek iş ve meslek danışmanlarınca işyeri ziyaretleri gerçekleştirilmekte olup Ocak - Aralık döneminde 8 bin 194 işyerinin talepleri alınmış, bilgilendirmeler yapılmıştır. 6356 Sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre değişik iş kollarında faaliyet gösteren sendika ve işverenlere 9 bin 492 işçi adına 41 toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. Toplu iş sözleşmesi uyuşmazlığı nedeniyle 6 grev kararı alınmış ancak anlaşma nedeniyle uygulamaya konulan grev kararı olmamıştır. 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununca 45 işyerine 990 bin 765 TL, 88 yabancı uyruklu çalışana da 296 bin 875 TL idari para cezası kesilmiştir. Kayserili işverenlere nitelikli eleman ihtiyaçlarını karşılamaları ve teşviklerden yararlanmaları için İŞKUR’a kayıt yapmalarını, sürekli iletişim halinde olmaları çağrısında bulunuyorum. İşgücü piyasasının arz ve talep dengesini sağlayan kurumumuz, hem iş arayana hem işverene 2020 yılında da nitelikli, donanımlı elemanlarıyla hizmetini sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Haber Kaynak : İHA