KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KADIN AMBULANS ŞOFÖR ADAYLARINA ZORLU EĞİTİM

112’DE AMBULANS SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

KAYSERİ TABİP ODASI, TABİP ODALARININ ÇOKLU MESLEK ÖRGÜTÜ HALİNE GETİRİLMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

"ÇÖZÜM BÜTÜN HEKİMLERİN ADİL TEMSİL EDİLDİĞİ TTB’DİR"

SOLUNUM SIKINTISI ÇEKEN BEBEK İÇİN HAVA AMBULANSI

BEBEK KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE TEDAVİ ALTINA ALINDI

GİLABURU ALMANIN TAM ZAMANI

BÖBREK TAŞI DÜŞÜRÜYOR, AĞRI KESİYOR

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ’NİN SÖZLEŞMESİ UZATILDI

ALİ RAMAZAN BENLİ’NİN GÖREV SÜRESİ 14.04.2021 TARİHİNE KADAR UZATILDI

ERÜ’DE ‘GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ’ DÜZENLENDİ

AMAÇ HALKIN BİLİNÇLİ OLMASINI HATIRLATMAK

İLK FAZ 3 GÖNÜLLÜSÜ SERVİS ÇALIŞANI

“HİÇBİR AŞI, COVİD KADAR HAYATIMIZI RİSKE ATAMAZ”

VATANDAŞLARIN TEDBİRLERE UYMASI, SALGININ KISMEN KONTROL ALTINA ALINMASINI SAĞLADI

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ, "OKULLARIN AÇILACAK OLMASI TEDBİRLERİN ÖNEMİNİ DAHA DA ÖNE ÇIKARDI"

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ KKKA İLE MÜCADELE İÇİN 16 İLÇEYE İLAÇ DAĞITTI

Covid-19 pandemi süreci devam ederken, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile mücadele için 16 ilçeye 10 bin kutu ilaç dağıtımı yaptı.

KAFASINI TRAKTÖR PULLUĞUNA ÇARPTI, KAFATASI ÇATLADI

TALİHSİZ ADAM SARIZ’DAN HAVA AMBULANSI İLE KENT MERKEZİNE GETİRİLDİ

YAHYALI’DA DOĞAN BEBEK İÇİN HAVA AMBULANSI

DOĞUMDAN SONRA AĞLAMADI VE MORARDI

COV-2 AŞISI TÜRKİYE’DE 13 BİN GÖNÜLLÜYE UYGULANACAK

“GÖNÜLLÜLER 18-50 YAŞ ARASINDA KRONİK HASTALIĞI OLMAYAN KİŞİLERDEN SEÇİLECEK”

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ ÇALIŞMALARIYLA TÜM ŞEHİR HASTANELERİ İÇİN ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDA BİLGİ ALDI

TABİP ODALARI’NDAN ORTAK SES

“TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI BİZİ TEMSİL ETMİYOR”

KINA DOĞAL AĞRI KESİCİ OLARAK KULLANILIYOR!

EFSANEVİ MISIR KRALİÇESİ KLEOPATRA’NIN KINA YAĞINDAN ELDE EDİLEN BİR KOKU KULLANDIĞI BİLİNMEKTEDİR.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ALİ RAMAZAN BENLİ, KORONA VİRÜSLE MÜCADELE HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

BENLİ: "KURBAN BAYRAMI'NDAKİ HAREKETLİLİĞİ 1,5 AYDA TOPARLAYABİLDİK”

Anahtar Kelimeler: UZMANLARA  FAYDALI  MEYVE
Gürkan Ofis Mobilyaları

UZMANLARA  GÖRE EN FAYDALI  10 MEYVE

SAĞLIK MUCİZESİ 10 MEYVE

Her ne kadar bünyelerinde barındırdıkları ‘Fruktoz’un çok miktarda  alınması karaciğeri yağlandırıp kilo aldırarak insan sağlığına zarar  veriyor olsa da meyvedeki fruktoz’un  diğer fruktozlara, özellikle mısır nişastasından elde edilen fruktoz’a hiç benzemediğine dikkat çeken uzmanlar  meyvelerde başka pek çok sağlık mucizesinin bulunduğuna  vurgu  yaparak  en faydalı 10 meyveyi ve faydalarını şöyle sıralıyorlar….

Uzmanlar  meyve düşmanı olmanın haklı bir yanı olmadığının altını çizip bütün  meselenin  meyveleri de kararında tüketmekle çözümleneceğini  vurgulayarak meyvenin suyunu, püresini, reçelini, salatasını değil kendisini sevmek gerektiğini  belirtiyorlar…

Daha çok posa, daha fazla antioksidan, daha güçlü vitamin, mineral kazanmak istiyorsak meyvelerden vazgeçmememiz gerektiğinin  altını kalın çizgilerle  çizen  uzmanlara göre özellikle tüketilmesi gereken 10 meyve  şöyle sıralanıyor….

1: Greyfurt  :  Turunçgillerin her biri sağlıklı. Ama greyfurt diğerlerine göre biraz ayrıcalıklı. Vitamin ve mineral zengini olması yanında greyfurtun  insülin direncinin azalması ve kilo dengesinin kolaylaşması bakımından da ciddi yararları var. Düzenli greyfurt tüketiminin böbrek taşlarının önlenmesinde, kolesterol seviyelerinin dengelenmesinde, iştahın frenlenmesinde de işe yaradığı söylenebilir. Özellikle sabah kahvaltısında yarım greyfurt sağlığa iyi gelir.

2: Elma:    Elma güçlü bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı. Bol miktarda posa, C ve K vitamini ve bazı B vitaminlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca çok önemli bir antioksidan olan kuvarsetinden de çoook zengin. Kuvarsetin elmanın özellikle kabuk bölümünde bol bulunuyor. Bu nedenle iyice yıkanmış bir elmayı kabuğu ile birlikte yemek daha faydalı.

Yine bir diğer önemli doğal kimyasal pektin de elmada bol miktarda yer alıyor. Pektin, etkili bir kanser savar. Ayrıca bağırsaktaki “iyi bakterileri” yani “probiyotikleri” besleyen mükemmel bir prebiyotik besin.

3: Limon:  Bilinen en güçlü C vitamini kaynaklarından biri. Bilinen en güçlü alkalen besinler arasında da yine o var! Suyundaki sitrik asitin böbrek taşlarının önlenmesi ve tedavisinde etkili olabileceği biliniyor.

Diğer taraftan ılık bir bardak suya eklenen limon kan yağlarının ve basıncının dengelenmesinde, kalp sağlığının desteklenmesinde de işe yarayabiliyor. Bazı araştırmalarda yapısındaki bileşenlerin kilo almayı önleyebileceği de ileri sürülmüş. Kısacası “harika meyveler” listenize limonu da ekleyin.

4: Nar :  Nar mükemmel bir antioksidandır. Diğer taraftan çekirdeğindeki omega-5 yağı da (purnisik asit) mükemmel bir doğal ilaç. Narın vitamin ve mineral gücü de oldukça fazla. Kısacası “meyvelerin kralları” takımında nara da yer vermek boynumuzun borcu.

5: Karpuz:  A ve C vitaminlerinden zengin. Tıka basa kırmızı mucize likopen dolu. Kırmızının bittiği yerdeki beyaz bölüm ise damarlarınızın ya da cinselliğinizin dostu sitrulin kaynıyor.Karpuzun karetenoidlerden ve kukurbitasin E’den de zengin olduğunu bir kenara not edin ve kukurbitasin E’nin antitümör bir madde olduğunu da o notun yanına ekleyin.

6: Zeytin:   Zeytin bir meyvedir ve içindeki su dünyanın en lezzetli ve en faydalı yağını da içerir. Kalp hastalıklarından korunmada, kronik iltihapları önlemede, başta meme kanseri olmak üzere bazı kanserlerle mücadelede olağanüstü işlere imza atar.

Zeytinde sadece zeytinyağı yok. Çok güçlü bazı antioksidanlar da var. Özellikle siyah zeytin mükemmel bir antioksidan deposu. Zeytinin demir, bakır, kalsiyum ve E vitamininden de zengin olduğunu bir kenara not edin. Sadece kahvaltılarınızı değil, öğle ve akşam yemeklerinizde salatalarınızı zeytinle zenginleştirin.

7: Muz:  Sadece olağanüstü yüksek potasyum içeriği bile onu anında “ayrıcalıklı meyvelerden biri” haline getiriyor. Diğer taraftan yarı olgun yeşil sarı muz çok güçlü bir prebiyotik. Aynı zamanda tokluk hissi de veriyor. Kan şekerinin kontrolünü iyileştiriyor. Nedeni tam olgunlaşmamış dönemde dirençli nişastadan zengin bir yapı içermesi. Kısacası muzu öyle iyice olgunlaştırıp yemenin pek bir anlamı yok. Muzun, özellikle B vitamininden ve sağlığa faydalı posalardan bilhassa da pektinden zengin olduğunu da hatırlatalım.

8: Portakal:   Portakal da greyfurt ve limon gibi güçlü bir flavanoid ve karetenoid kaynağı. Onun da sitrik asitten zengin yapısı böbrek taşı riskini azaltabiliyor. C vitamini zenginliği ise bağışıklığı destekliyor, demir emilimini kolaylaştırarak anemi problemini önleyebiliyor. Portakalda bol miktarda tiamin ve folat gibi vitaminler de var.

 9: Trabzon hurması:    Trabzon hurması çok güçlü doğal molekülü barındıran bir meyve. Karetenoidlerden, vitamin ve minerallerden ve tabii ki posa yapılarından çok ama çok güçlü. Özellikle karetenoid gücü bu konuda pek ünlü olan mangoyu kesinlikle yolda bırakır.

10: Hünnap:  Hünnap her şeyden önce A ve C vitamini zengini. Ayrıca içinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum da var ki bu ikili kemiklerin ve damarların vazgeçilmezi.   Ayrıca güçlü posa yapısı nedeniyle kabızlık problemine de çözüm üretebiliyor. Hünnap’ın bağışıklığı güçlendirdiği belirtiliyor.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ