KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Yahyalı Devlet Hastanesi’ne yeni birimler

Kayseri'deki depremin ardından 8 kişi hastaneye başvurdu

COVİD 19 vakaları Kayseri’de de tırmanışa geçti

Hava ambulansı ile 219 hasta taşındı

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye TÜBA’dan Ödül

Kuruyemiş ve baharat kapalı ortamlarda satılacak

Taraftarlar için aşı çadırı kurulacak

‘Sağlıkta Şiddet’ mercek altına alındı

Karnından 9 kilo ur çıkarıldı

 “TÜRKOVAC” ekibine şükran ziyareti

Turkovac'a yoğun ilgi

‘Aşı Geliştirme Merkezi’ne ziyaret

Havuç Deyip Geçmeyin!

TURKOVAC DELTA VARYANTI'NDA YÜZDE 100 ETKİLİ

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE 'TURKOVAC' YOĞUNLUĞU

SAĞLIKTA GELDİĞİMİZ SON NOKTA

Anahtar Kelimeler: AFRİKALI HASTA KAYSERİ’ BULDU
Gürkan Ofis Mobilyaları

AFRİKALI HASTA KAYSERİ’DE ŞİFA BULDU

Güney Afrika ülkelerinden Sierra Leone’da yaşayan  ve Benign prostat hiperplazisi hastalığı bulunan 71 yaşındaki Afrikalı hasta, ilimizde geçirdiği ameliyatla sağlığına kavuştu.

Güney Afrika ülkelerinden Sierra Leone’da yaşayan ve iyi huylu prostat büyümesi hastalığı bulunan 71 yaşındaki Mohamed Barrie, rahatsızlığının artması nedeniyle ilimize gelerek özel bir hastaneye başvurdu.

Burada kontrolleri yapılan Mohamed Barie ameliyata alındı. Güney Afrikalı Barie, burada geçirdiği ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Ameliyat hakkında bilgiler veren Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Halim Bozoklu 40 yaşını aşmış bütün erkeklerin senede 1 kere mutlaka üroloji uzmanına muayeneye gitmesi gerektiğinin altını çizip, hasta ve uygulanan tedaviye dair şu bilgileri paylaştı.   “Hastamız bize geceleri zor ve sık idrara çıkma ve idrar yapamama şikayeti ile geldi. Tetkiklerini yaptık. Benign prostat hiperplazisi dediğimiz iyi huylu prostat büyümesi mevcuttu. Hastamıza operasyon planladık ve operasyonunu yaptık. Hastamız, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Sierra Leone’den geldi. Benign prostat hiperplazisi nedeniyle tetkikleri sonucunda kapalı prostat ameliyatımızı yaptık. Ameliyat süreci ve daha sonrasındaki dönem normal seyretti. Hastamızda herhangi bir sıkıntı yok. Yarın İnşallah taburcu edeceğiz. Kapalı prostat ameliyatı dediğimiz ameliyat, idrar deliğinden rezektoskop dediğimiz alet ile girerek prostatı küçük parçalar halinde yontarak dışarıya alıyoruz. İdrar yolunu açıyoruz ve hastalarında rahat idrar boşaltımı yapmasını ve sıkıntılarından kurtulmasını sağlıyoruz.  Bu hastalık erkeklerin hastalığıdır. Genellikle 40 yaşından sonra geceleri sık idrara çıkma, idrar yapmada zorluk, idrarın kesik kesi gelmesi ve idrar yapamama gibi belirtileri vardır. 40 yaşından sonra prostat dediğimiz organ yavaş yavaş büyümeye başlıyor. Büyüdükçe de idrar yolunu sıkıştırıyor. Sıkıştırdıkça da arka tarafta bulunan mesane dediğimiz idrar kesesi içerisindeki idrarı boşaltmak için kasılıyor. Belirli bir süre önündeki engeli yeniyor ve bir süre sonra engeli yenemez hale geliyor. Engeli yenemediği zamanda içeride idrar birikmeye başlıyor. Dolayısı ile havuz tam boşalmadığından çabuk doluyor ve sık idrara çıkma belirtileri oluyor. Bunun için 40 yaşından sonra her erkeğin senede 1 defa üroloji uzmanına muayeneye gitmesi, ayrıca bu büyüyen prostatında iyi huylu mu, kötü huylu mu olduğunu anlamak amacıyla tetkiklerinin yapılması ve muayene edilmesi gerekiyor"