KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ:

“TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİ İFLAS ETMİŞTİR”

AK PARTİLİ BELEDİYELERE RAMAZAN GENELGESİ

ÖZHASEKİ İMZASIYLA 798 AK PARTİLİ BELEDİYE’YE RAMAZAN AYI GENELGESİ GÖNDERİLDİ

BAŞKAN ÇOPUROĞLU, AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISINA KATILDI

81 İL BAŞKANININ YER ALDIĞI TOPLANTIYA KAYSERİ İL BAŞKANI ŞABAN ÇOPUROĞLU DA KATILDI

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK’DAN DOKTORU GÖZALTINA ALDIRAN SAVCIYA TEPKİ

“Sağlık Bakanı Sayın Koca'yı meslektaşına sahip çıkmaya, Adalet Bakanı Sayın Gül'ü de göreve davet ediyorum.”

SEÇMEN BÜYÜKKILIÇ’I BAŞARILI BULUYOR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I SEÇMENİN YÜZDE 67,4’Ü BAŞARILI BULUYOR

ÇOPUROĞLU GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI TOPLANTISINA KATILDI

AK PARTİ İL BAŞKANI ​​​​​​​ÇOPUROĞLU: KENDİMİZİ KÜRESEL DEĞİŞİMİN TAM MERKEZİNE YERLEŞTİRMEYİ BAŞARDIK

ATAŞ MECLİS KÜRSÜSÜNDEN EKONOMİK SIKINTILARA DEĞİNDİ

“34 MİLYON KİŞİ BANKALARA BORÇLU HÂLE GETİRİLDİ”

ÖZHASEKİ’DEN EMEKLİ AMİRALLERİN BİLDİRİSİNE TEPKİ

“HİÇBİR GÜÇ MİLLET İRADESİNİN ÜSTÜNDE DEĞİL ARTIK”

AK PARTİ GENEL BŞK. YRD. ÖZHASEKİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ

“EMEKLİLER ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR”

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK:

“BAŞBUĞ TÜRKEŞ’İN EVLADI OLMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ”

ARIK BİR KEZ DAHA OTİZME DİKKAT ÇEKTİ

“BİR GÜN DEĞİL HER GÜN FARKINDA OLUN!

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ KONYA’DA

BİRLİK BAŞKANLARI İSTİŞARE TOPLANTISI’NA KATILDI

ÖZDEMİR GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI’NA ATANDI

MEDYA, TANITIM VE HALKLA İLİŞKİLERDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖREVİNE GETİRİLDİ

ÖZHASEKİ KONGREYİ DEĞERLENDİRDİ

“MKYK LİSTESİ TOPLUMUN HER KESİMİNDEN İSİMLERDEN OLUŞTU”

BU KONGRE 2023 YILININ MANİFESTOSUYDU

ÇOPUROĞLU:YENİ MKYK İLE SEÇİMLERE HAZIRLANMAYA BAŞLADIK

Anahtar Kelimeler: OTİZME DİKKAT ÇEKTİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

ARIK BİR KEZ DAHA OTİZME DİKKAT ÇEKTİ

“BİR GÜN DEĞİL HER GÜN FARKINDA OLUN!

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 2 Nisan Otizm Farkındalık günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Bugün herkes otizmle ilgili konuşacak, otizmle ilgili mesajlar çekecek, otizmi anlatacak. Ama maalesef yarın otizmi yaşayan aileler dışında herkes otizmi bir sonraki yıla kadar unutacak” diyerek bir gün değil her gün otizmin farkında olunması gerektiğini ifa etti.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında bir kez daha otizme dikkat çekti. 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle basın toplantısı düzenlen Arık, Bugün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü…Bugün herkes otizmle ilgili konuşacak, otizmle ilgili mesajlar çekecek, otizmi anlatacak. Ama maalesef yarın otizmi yaşayan aileler dışında herkes otizmi bir sonraki yıla kadar unutacak.  Çünkü bugüne kadar hep böyle oldu, bundan sonrada böyle olması muhtemel…” diyerek bir gün değil her gün otizmin farkında olunması gerektiğini ifade etti. Otizmin görülme sıklığının giderek arttığını belirten Arık, günümüzde 54 doğumdan birinin otizmli olduğunu ifade ederek açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Her 54 çocuktan biri otizmli doğuyorsa yani her 15 dakikada bir çocuk otizm tanısı alıyor ise biz bu çocukları niye göremiyoruz? Göremiyorsunuz çünkü o çocuklar 8 yaşındaki Berat gibi demir parmaklıklar ardında ya da Umut gibi yatağa bağlanmış bir şekilde hapis hayatı yaşıyor… Ben aileleri değil, sistemi eleştiriyorum. Bu ayıp devleti yönetenlerin ayıbıdır. Bu ayıp Milli Eğitim Bakanlığı’nın ayıbıdır. Bu ayıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ayıbıdır”.

Otizmin bilinen tek çaresinin eğitim olduğunu belirten Arık, “Otizmin bilinen en önemli ilacı Eğitim… Erken başlayan, yoğun ve kesintisiz haftada en az 40 saat süren eğitim… Eğitim bu çocuklarımız için bu kadar hayati önem taşırken, ülkemizde verilen eğitim desteği sadece ve sadece maalesef ki ayda 12 saattir. Almaları gereken haftada en az 40 saat ama gerçekte aldıkları ayda 12 saat! O da alabilirlerse…  Sorarım size normal gelişim gösteren çocuklarımıza haftada 40 saat eğitim desteği verilirken, tek ilacı eğitim olan bu çocuklarımızın ayda 12 saat eğitim desteği verilmesi reva mıdır? Şimdi Beratların, Umutların niçin evinde hapis hayatı yaşadığını anlayabiliyor musunuz? Ülkemizde 0-18 yaş grubunda 350 bin otizmli çocuk ve gencimiz var.  Bunlardan eğitime ulaşabilenlerin sayısı maalesef ki sadece 30 bin, o da ayda 12 saat.   Burada bir başka önemli soru karşımıza çıkıyor; bu çocuklarımıza eğitimi kimler, nasıl verecek? Ülkemizde özel eğitimde hem kadro hem de donanım anlamında çok ciddi eksiklikler mevcuttur. Ülkemizde 32 üniversitede özel eğitim öğretmenliği lisans programı yürütülmektedir.  Bu üniversitelerin 18’inde hiç profesör bulunmamaktadır.  17’sinde hiç doçent yoktur.  11’inde ise ne profesör ne de doçent bulunmamaktadır. Bu 11 üniversitesinin özel eğitim öğretmeni kontenjanı 680’dir…  Ülkemizde öncelik yeni özel eğitim bölümleri açmak yerine mevcut olan özel eğitim bölümlerinin öğretim üyesi kadrolarını güçlendirmek olmalıdır.  Öğretim üyesi kadrolarını güçlendirelim ki, nitelikli özel eğitim öğretmenleri yetiştirilsin.  Ve bu yetişen nitelikli özel eğitim öğretmenleri çocuklarımıza eğitim versin. Olması gereken bu ama gerçek çok acı... Bu özel çocuklara özel eğitimle hiçbir ilgisi olmayan bir itfaiye bölümü mezunu ya da bahçe bitkileri bölümü mezunu bir aylık sertifika alarak ders verebiliyor.  Siz normal gelişim gösteren çocuğunuzun matematik dersine bahçe bitkileri bölümü mezunu birinin girmesine razı olur musunuz? Olmazsınız!En iyi matematik öğretmeni kimse onu ararsınız, ondan ders almasını istersiniz.  Peki bu çocukların günahı ne?” diye konuştu.