KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BENİM İŞİM GİRİŞİM YARIŞMASI

IV. DÖNEM BAŞVURULARI BAŞLADI

KAYSO KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

“YHT VE LOJİSTİK MERKEZİNİN BU DÖNEMDE MUTLAK SURETLE YATIRIMINA BAŞLANMALI”

ERCİYES TEKNOPARK, ‘İÇİNDEKİ GİRİŞİMCİYİ FARK ET’ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

GİRİŞİMCİ ADAYLARIYLA SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN İSİMLERİ BULUŞTU

ATA TOHUMLARINA SAHİP ÇIKAN HİBEYE HAK KAZANACAK

PROJE BAŞINA 250 BİN LİRA İLA 1 MİLYON LİRA DESTEK

SÜNGER HAMMADDESİ ÜRETİM TESİSİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Büyüksimitci: “Çok ciddi ithalatı olan ve sadece mobilya sanayisinde değil birçok sektörde kullanılan hammaddeden bahsediyoruz”

YÜKSEK FAİZ PANSUMANDAN ÖTEYE GEÇMEZ

BAŞKAN ÖZCAN FAİZ ARTIRIMINI DEĞERLENDİRDİ

EMEK ÇELİK KAPI’DAN GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ YATIRIMI

Kapı sektörünün önemli markalarından Emek Çelik Kapı, 1200 KW’lık Güneş Enerjisi Santrali(GES) yatırımında Generalsolar’ı tercih etti

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMAYACAK

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN

DÖVİZ KURU DÜŞÜŞE GEÇTİ

İKİNCİ EL OTO PAZARLARI CANLILIĞINI KAYBETTİ

KAYSERİ HAYVANCILIĞINDA BİR İLK

‘GEBE DÜVE İHRACATI’ YAPILDI

KAYSERİ ÇİLEK ÜRETİMİNDE ZİRVEYİ HEDEFLİYOR

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN: "KAYSERİ'NİN, TÜRKİYE'DEKİ ÇİLEK ÜRETİMİNDEKİ PAYINI ARTIRMAK İSTİYORUZ"

ERCİYES YENİ SEZONDA YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ OLACAK

ARALIK AYINDA BAŞLAYACAK CHARTER SEFERLERİNDE DE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

TÜRKİYE'NİN ÇİLEK FİDESİ KAYSERİ'DEN

KAYSERİ, ÜLKE GENELİNDE SERTİFİKALANDIRILAN FİDELERİN YAKLAŞIK YÜZDE 50'SİNİ ÜRETİYOR

KTB‘DEN TARIM VE HAYVANCILIK RAPORU

"DESTEKLERDEN DAHA FAZLA PAY ALMALIYIZ”

BAŞKAN NURSAÇAN EKONOMİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“ZOR DÖNEMLERDE BİLE ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

ORGANİK TARIM VE İYİ TARIM UYGULAMALARI HİZMET İÇİ EĞİTİMİ VERİLDİ

"KAYSERİ; TÜRKİYE'DEKİ BİRÇOK ÜRÜNÜN YETİŞTİRİLDİĞİ VE BİRÇOK ÜRÜNDE DE TÜRKİYE'DE LİDERLİK VASFINI TAŞIYAN İL"

Anahtar Kelimeler: SORUN DEĞİL
Gürkan Ofis Mobilyaları

ASIL SORUN ETTE DEĞİL OTTA

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ ŞAHİN: "EĞER OT VARSA ET BERABERİNDE GELECEKTİR"

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Türkiye'de ara ara et ile ilgili sorunlar olduğunun söylendiğine dikkat çekerek, "Asıl sorun ette değil. Türkiye'nin asıl sorunu etle değil otladır" dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, pandemi döneminde gıda arzı ve tedarikinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çekti. Şahin, "Türkiye’de Türk sektörleri durduğu halde durmayan sürekli hareket halinde olan tek sektör vardı tarım ve hayvancılık. Bu sektöründe durmaması içinde daha yeni başkanımızın da belirttiği gibi sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bakanlığımızın tüm mensuplarıyla beraber bu talimatlara uyduk ve bu talimat çerçevesinde Kayseri gerçekten kendine yakışır bir şekilde üretimini yaptı" ifadesinde bulundu.

"2021 yılına daha sağlam ayaklarla daha sağlam basarak gireceğiz" diyen Mustafa Şahin, "Ülkemizde ki bu pandemi sürecini hızlı atlatılmasında dünyanın bir çok yerinde gıdayla alakalı problemlerin yaşanması gündemde olduğu halde Türkiye çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamadan zincirin hiçbir halkasında bırakın kopmayı en ufak bir açılma dahi olmadan ne market raflarında ne de üreticimizin deposunda hiçbir yerde ürünüyle sıkıntı yaşanmadı ve bundan sonrada yaşanmayacağından eminiz.

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Mart ayı içerisinde Kayserimizde içinde olan 11 ilde ciddi anlamda tohum desteği yapıldı. Aslında bu üretimin başlangıcının tetiklenmesinin ilk adımıydı Kayseri için. Yaklaşık bin ton civarında buğday tohumunu Pınarbaşı başta olmak üzere yüksek bölgelerimize dağıttık. Beraberinde kuru fasulye tohumu dağıttık, mercimek tohumu dağıttık. Bütün bunların hepsi aynı yıl içerisinde üretime girdi ve şu anda hepsinin de tarlalarda mahsullerinin kaldırıldığı depolara girdi. Bundan sonrasında üreticimizin ellerinden tüketicimize doğru ulaşacak" diye konuştu.

Türkiye’de ara ara etle alakalı sorunlar olduğunun söylendiğini hatırlatan Mustafa Şahin, "Aslında sorun ette değil" diyerek şunları söyledi:

"Bunu tüm bu mesleği bilenlerin söylediği gibi Türkiye’nin asıl sorunu etle değil otladır. Eğer ot varsa ette beraberinde gelecektir. Yapacağımız çalışmalarla da inşallah önümüzdeki süreçte otumuzu buradan yetiştirdiğimiz sürece civar illerden aldığımız otun yaklaşık kadar da nakliye ödüyoruz. Buda bizim üreticilerimiz için ciddi anlamda bir kayıp. Ayrıca Kayseri’ye Sayın Bakanımızın geldiği dönemde ve daha sonrasında Bakan Yardımcımız ziyaretlerinde vermiş oldukları bazı taahhütler vardı ve sözler vardı. Araçlarımız yem bitkisi tohumu tedarik etmeye başladığımız yerlere gittiler. Kamyonlarımızı yükleyip getiriyoruz. İnşallah bunu da dağıttıktan sonra 83 ton yem bitkileri tohumluğunu yüzde yetmiş beş hibe destekli dağıtıma başlayacağız inşallah. Böylece ilimizde yaklaşık 31 bin dekarlık alanda üzerine 10 bin dekarda biz koymuş oluyoruz. Yaklaşık 40 bin dekarlık alana tohum üretimini yapmış olacağız.

Tabi bu bize neyi getirecek. Kayseri’deki 10 bin baş hatta 12 bin baş hayvanın bir yıllık ot ihtiyacını bugün Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla sağlamış olacağız. 2-3 bin başlıkta bizim dağıtacağımızı sayarsak yaklaşık 15 bin büyük başın Kayseri’de tüketeceği otun tohumlarının dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız."


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ