ASKON ‘KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ´ KAYSERİ´DE YAPILDI
TİM BAŞKANI GÜLLE: “TÜRKİYE´NİN EN BAŞARILI TÜCCARLARININ KAYSERİ´DEN ÇIKMASI TESADÜF DEĞİL”
Tarih: 9.2.2019 17:46:53/ 505okunma / 0yorum

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği - ASKON Kayseri Şubesince tertiplenen ‘Kültepe Ekonomi Zirvesi´nde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ticarette ün yapan Kayserili iş insanlarının başarılarının sırlarının tarihin derinliklerinden kaynaklandığına dikkat çekerek “Türkiye´nin en başarılı tüccarlarının bu kentten çıkması tesadüf değildir” değerlendirmesinde bulundu…

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği - ASKON Kayseri Şubesince tertiplenen ve OMMER OTEL´de gerçekleştirilen ‘Kültepe Ekonomi Zirvesi´ne Vali Şehmuz Günaydın,Ekonomi eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Ak Parti Kayser Milletvekilleri İsmail Tamer, İsmail Emrah Karayel, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay,Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle,Askon Genel Başkanı Orhan Aydın, Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç,Cumhur İttifakı Melikgazi Belediye Başkan adayı Mustafa Palancıoğlu,Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayso Başkanı Mehmet Bütüksimitçi ve Askon üyesi işadamları iştirak etti…

Zirvede konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gülle, Kültepe´den 4 bin yıl sonrasına çok değerli mesajlar verildiğini, bunların en önemlisinin de "Söz uçar yazı kalır" mesajı olduğunu belirtip, ticarette ün yapan Kayserili iş insanlarının başarılarının sırlarının tarihin derinliklerinden kaynaklandığını ifade ederek “Türkiye´nin en başarılı tüccarlarının bu kentten çıkması tesadüf değildir” ifadesini kullandı…

Sözlerinin devamında son yayınlanan güncel raporların dünya ekonomik büyümesinin yüzde 3,7´den yüzde 3,5 çekildiğini işaret ettiğini aktaran Gülle, gelişmekte olan ülkelerin büyümesinin ise yüzde 4,7´den yüzde 4,5 revize edildiğini hatırlatıp, Çin ekonomisinin 2019 yılı sonu için büyüme tahmininin yüzde 6,2 olduğunu belirterek şunları kaydetti… "Bu son 30 yılın en düşük rakamı. En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği, Brexit belirsizliğiyle çalkalanıyor. Bu yüzden ihracatçılar olarak dedik ki, 2018 yılındaki başarımızı sürdürmek için yeni bir vizyona ve bunu destekleyen yeni stratejilere ihtiyacımız var. Artık dünya ile büyüyen bir Türkiye değil, ürünleriyle pazarlarda farklılaşan, beşeri sermayesiyle sanayi 4.0´a entegre olmuş üretimiyle stratejik ürünler ihraç eden bir ülke olma yolunda ilerlemeliyiz. Ocak ayında ihracat 2019 yılı raporunu açıkladık. Uluslararası kabul görmüş bir analiz yöntemiyle ihracatta güçlü olduğumuz ürünleri ve bu ürünlerin küresel konumlarını analiz ettik. Dünyada en çok ithalatı yapılan 200 ürünü tek tek inceledik. Bunların 47´sinde rekabet avantajına sahip olduğumuzu gördük. Bu çalışmanın özeti şudur, en güçlü olduğumuz ürünler de dahi henüz keşfetmediğimiz pazarlar var. "

Gülle sözlerinin sonunda 2018 yılında Türkiye Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldığını, ihracatta 168 milyar doların aşıldığını anımsatıp, Kayseri´nin 2018 yılında 2,1 milyar dolar ihracatla tüm zamanların en yüksek yıllık il ihracatı rakamına ulaştığını ancak bin 300 olan ihracatçı sayısının yetersiz olduğunu, bu rakamın 2 ila 3 binlerde olması gerektiğini kaydetti.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay´ da Türkiye ekonomisine bakıldığında faiz oranlarının yükseldiğini, iç talepte sıkıntı olduğunu ancak buna rağmen ortada kocaman bir dış talep bulunduğunu vurgulayıp, Türkiye´nin dünya ticaretinden aldığı payın sadece yüzde 0,8 ve gidilmesi gereken çok yol olduğunu dikkati çekerek “Kayseri´nin ihracatta daha iyi bir yerde olması gerek. İhracat rakamları kentin potansiyelini yansıtmıyor, bunun için devlet olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazır” ifadesini kullandı…

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ise dünyanın en eski ticaret merkezi kabul edilen Kültepe´yi sınırlarında barındıran Kayseri´de böyle bir etkinlik yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirip,iş dünyası olarak her ayın bir önceki aydan daha verimli olacağına inandıklarını ifade ederek "Şükür ihracat rakamlarımız iyi gidiyor. İş dünyasının paydaşları olarak hepimize büyük görev düşüyor. Daha çok çalışarak katma değeri yüksek ürünlere sahip iş insanları olmalıyız." diye konuştu.

Öte yandan zirvenin açılışında Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Fikri Kulakoğlu´ da antik kentle ilgili bir sunum gerçekleştirdi…
Video Tarihi: 9.2.2019 17:46:53
Kaynak: HABER MERKEZİ

VALİ GÜNAYDIN´DAN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ´A ZİYARET
VALİ GÜNAYDIN´DAN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ´A ZİYARET
Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç´ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Başkan Büyükkılıç´ı ayrıca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da ziyaret etti.
BÜYÜKKILIÇ´TAN DEVELİ´YE ZİYARET
BÜYÜKKILIÇ´TAN DEVELİ´YE ZİYARET
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, önceki dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve parti yönetimi ile birlikte Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar´ı makamında ziyaret ederek yeni dönemde başarılar diledi.
120 ÖĞRENCİYE 120 IHLAMUR FİDANI
120 ÖĞRENCİYE 120 IHLAMUR FİDANI
PALANCIOĞLU: “120 IHLAMUR FİDANINI ÖĞRENCİLERE ZİMMETLEDİK”
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NDEN ERKİLET´E ÇOK MODERN AMAÇLI TESİS
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NDEN ERKİLET´E ÇOK MODERN AMAÇLI TESİS
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Erkilet bölgesine Kocasinan Akademi çatısı altında yeni bir modern tesis yapıldığını ve tesisin fonksiyonel olarak tasarlandığını, çalışmaların tamamlanmasıyla bölgenin yeni bir cazibe merkezi kazanacağını söyledi.
ŞEHİTLER HAFTASI
ŞEHİTLER HAFTASI
AK PARTİ KOCASİNAN YÖNETİMİ ŞEHİTLİKTE
ERÜ´DE KAZAKİSTANLI ÖĞRENCİLER BİR ARAYA GELDİ
ERÜ´DE KAZAKİSTANLI ÖĞRENCİLER BİR ARAYA GELDİ
KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ ABZAL SAPARBEKULY: “KAYSERİ´NİN BİZİM İÇİN ÖZEL ÖNEMİ VAR”
KSMMMO´DA SEÇİM HEYECANI
KSMMMO´DA SEÇİM HEYECANI
ALİ YEDİKAYA ADAYLIĞINI AÇIKLADI
DEVELİ BELEDİYESİ VE İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ
DEVELİ BELEDİYESİ VE İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ
Develi Belediyesi ve ilçe sağlık müdürlüğü vatandaşlarla beraber doğa yürüyüşü düzenledi.
KTO´DA İŞ HUKUKU SEMİNERİ DÜZENLENDİ
KTO´DA İŞ HUKUKU SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Kayseri Ticaret Odası tarafından üyelerine yönelik, “İş Hukukunda Güncel Sorunlar” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.
KOCASİNAN BELEDİYESİ AHİ EVRAN´DA DEV BİR TEMEL ATTI…
KOCASİNAN BELEDİYESİ AHİ EVRAN´DA DEV BİR TEMEL ATTI…
Ahi Evran Mahallesi´ndeki kentsel dönüşüm alanında Türkiye´ye örnek olacak dev projenin temeli atıldı…
YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ YOLDA
YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ YOLDA
Başkan Büyükkılıç, bu kez Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş. ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı tarafından sürdürülen projelerle ilgili değerlendirme toplantısı yaptı.
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ´A ZİYARETLER SÜRÜYOR
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ´A ZİYARETLER SÜRÜYOR
“KAYSERİ İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE ÇALIŞACAĞIZ”
BAŞKAN PALANCIOĞLU´NA ZİYARETLER SÜRÜYOR
BAŞKAN PALANCIOĞLU´NA ZİYARETLER SÜRÜYOR
PALANCIOĞLU: “AMAÇ; AİLEYE, TOPLUMA VE MELİKGAZİ´YE HİZMET”
ÇOLAKBAYRAKDAR´DAN BERAT KANDİLİ MESAJI
ÇOLAKBAYRAKDAR´DAN BERAT KANDİLİ MESAJI
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Berat Kandili dolayısıyla bir açıklama yaparak “Berat Kandili´nin tüm İslam Alemi´ne hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.
BAŞKAN YALÇIN´DAN FEN İŞLERİYLE TOPLANTI
BAŞKAN YALÇIN´DAN FEN İŞLERİYLE TOPLANTI
ALLAH ZAMANIMIZA BEREKET VERSİN
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
20 Nisan 2019 Cumartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL