KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

İYİ PARTİ İL BAŞKANI BOZKURT:

TEMMUZ AYINDA KONGRELERİMİZİ TAMAMLAMAK İSTİYORUZ

AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ HÜLYA ATÇI NERGİS MEDYA GURUBUMUZA NEZAKET ZİYARETİNDE  BULUNDU

NERGİS: “HERKES KARŞISINDAKİNİN KUTSALINA SAYGI DUYMAK ZORUNDA”

AK PARTİ İL BAŞKANI ŞABANÇOPUROĞLU:

KORONA VİRÜS SÜRECİNDE SOSYAL MESAFEMİZİ KORUYARAK SAHADAKİ ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

ÖZER VE ARIK VETERİNER HEKİMLER ODASINI ZİYARET ETTİ

“SAĞLIKTA ŞİDDET VETERİNER HEKİMLERİ DE KAPSAMALI”

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK VE İL BAŞKANI ÖZER

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇOPUROĞLU:

KAYSERİ’YE 175 MİLYON LİRA YARDIM YAPILDI

GÜN, TÜRKİYE’YE SAHİP ÇIKMA ZAMANIDIR

Çopuroğlu. "#MilliHesaplarBurada'' başlıklı etikete Kayseri'den büyük destek geldiğini bildirdi

ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI GÖREVİNDEN ALINDI

ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI SERDAR TURAN, GÖREVİNE SON VERİLDİĞİNİ DUYURDU

KAYSERİ’YE HAVALİMANI VE TRAMVAY MÜJDESİ

AK PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANI ŞABAN ÇOPUROĞLU: “KAYSERİ BUNU HAK EDİYOR”

TOK: BİZLERİN BAŞ TACI ANNELERİMİZDİR

TOK, ANNELER GÜNÜ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI

ÇOPUROĞLUNDAN HAFTALIK DEĞERLENDİRME

Çopuroğlu; ‘’Vatandaşlarımızı Mağdur Etmemeye Özen gösteriyoruz’’

3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ KUTLU OLSUN

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE RİSKLİ ALAN BİTİŞİK İKİZLERDİR

MELİKGAZİ’DE MEZARLIKLAR

BAKIM VE ONARIMDAN GEÇİYOR

TALAS'TAN EVDE KALANLARA

ÖZEL RAMAZAN ETKİNLİĞİ

KOCASİNAN KENDİ ÜRETTİĞİ MASKELERLE

TOPLUM SAĞLIĞINA KATKI SAĞLIYOR

Anahtar Kelimeler: TARIMA DESTEK ÇAĞRISI

ATAŞ’TAN, TARIMA DESTEK ÇAĞRISI

ATAŞ, ÇİFTÇİYE YÖNELİK DESTEKLERİN ARTIRILMASI TALEBİNDE BULUNDU

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. Tarımda üretimin hayati bir konu olduğunu vurgulayan Ataş, ayrıca Coronavirüsle mücadelenin yapıldığı bir dönemde ithalat yapmanın da sakıncalı olduğunu söyledi ve hükumeti uyardı.

Coronavirüs nedeniyle bir çok sektörün olumsuz etkilendiğini ve üretimin de durma noktasına geldiğini dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, özellikle tarımsal üretimin önemine dikkat çekti.  

“İçinde bulunduğumuz şu zor günlerde tarladan sofraya uzanan zincirin her bir halkasını daha da sağlamlaştırmak çok önemli” diyen Ataş, çiftçiye yönelik desteklerin artırılması talebinde bulundu.

EKONOMİK DESTEK PAKETİNDE NEDEN TARIM YOK?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde tarıma neden yer verilmediğini de soran Milletvekili Dursun Ataş, “Yeni tip Coronavirüs salgını pek çok sektörü olumsuz etkilemiştir. Bu doğrultuda birçok sektörde üretim neredeyse durma noktasına gelmiştir. Ancak salgın ne kadar yayılırsa yayılsın, tarımda üretimin devam etmesi en hayati konuların başında gelmektedir. İçinde bulunduğumuz şu zor günlerde tarladan sofraya uzanan zincirin her bir halkasını daha da sağlamlaştırmak büyük önem arz etmektedir. Türkiye'de ekim ve dikim döneminin başladığı bugünlerde sokağa çıkmayı azaltmaya yönelik önlemler, yurt dışından aldığımız gübre, tohum ve ilaç gibi girdilerde tedarikin sürdürülmesi, tarımsal üretimde büyük önem taşıyan mevsimlik işçilerin üretim bölgelerine sağlıklı bir şekilde nakledilmesi ve sağlıklı koşullarda çalışmalarının sağlanması, dövizdeki yükselişe bağlı olarak artan üretim girdi maliyetlerine karşı üreticilerin desteklenmesi, yurt içinde hasadı yapılan ürünlerin zamanında ve uygun fiyata tüketiciye ulaştırılması, ithal edilen bazı ürünleri üreten ülkelerin aldığı ihracatı kısıtlayıcı tedbirler, Corona günlerinde tarım sektörünün en önemli gündem maddelerini oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

BÖYLE BİR DÖNEMDE İTHALAT YAPMAK DOĞRU MU?

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bu kapsamda şu soruları yönelterek, cevap istedi, “ Farklı sektörlere yönelik vergi ve borç ötelemeleri, finansman kolaylıkları gibi destekler içeren Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde tarıma neden yer verilmemiştir? Bu destekler tarım sektörüne de verilecek midir? Türkiye'de kimi kaynaklara göre, 350-400 bin, kimi kaynaklara göre bir milyon mevsimlik tarım işçisi vardır. Tarımsal ekim-dikim dönemine girdiğimiz ve seyahat kısıtlamasının bulunduğu şu günlerde hem tarım üretiminin devamı hem de sağlığın korunması kapsamında mevsimlik işçiler için bir çalışma yapılmakta mıdır? Gübre, ilaç, tohum gibi girdilerde erişimde ileri ki dönemlerde bir sorun yaşanmaması için önlem alınmış mıdır?  Dövizde ciddi bir artış olmuştur. Bu artışa bağlı olarak maliyetler de yükselecek, maliyet artışı önce üreticiye sonra da tüketiciye yansıyacaktır. Bunun önüne geçmek için çalışmanız bulunmakta mıdır? Başını Rusya'nın çektiği ve Kazakistan, Kırgızistan, Belarus ile Ermenistan'ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği belirli ürünlerin ihracatına kısıtlama getirmiştir. Özellikle hayvan yemi ithal ettiğimiz bu bölgede ki kısıtlamaya karşı bakanlığınız önlem almış mıdır?  Yaz sezonunda tüketeceğimiz domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak gibi ürünlerin ekimini şu dönemde yapamazsak iki ay sonra üç ay sonra problemlerle karşılaşılacaktır. Bu nedenle tohum, fide, gübre, ilaç gibi girdileri ve ana kalemlerde destekleme planlanmakta mıdır? Bazı tarım kalemlerinde uygulanan yüzde 1 'lik KDV oranının genişletilmesi ve çiftçilerin de balıkçılar gibi ÖTV'siz mazot kullanması yönünde çalışma yapılmakta mıdır? Çiftçilerin banka borçlarını faizsiz şekilde ötelendirme ve yapılandırmayı düşünüyor musunuz? Geçtiğimiz günlerde Mısır'dan ithal edilen soğanlar kamuoyuna yansıdı. Böyle bir dönemde ithalat yapmak ne kadar doğru? ithal ürünlerin virüse karşı denetimleri kim tarafından nasıl yapılmaktadır? İç kaynaktan temin edebileceğimiz ürünleri ithal etme anlayışından bakanlık olarak vazgeçecek misiniz?”

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ