KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BAŞKANLARIN 'SAĞLIK' ZİRVESİ

BÜYÜKKILIÇ: REHAVET OLMAMALI

MAHALLELERDEKİ TRAFOLAR PLANLI GELİŞMENİN GÖSTERGESİ

PALANCIOĞLU: MAHALLELER BÜYÜYOR GELİŞİYOR

KOCASİNAN’DAN SOKAK HAYVANLARINA YEM VE MAMA TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: KÜÇÜK DOSTLARIMIZI UNUTMADIK

SEYAHAT İZİN BELGESİNE KOLAYLIK

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN ALINABİLECEK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI

SAHADAKİ DENETİM VE KONTROLLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

TOMARZA BELEDİYESİNDEN MASKE DAĞITIMI

TOMARZA’DA ‘EvdeKal’ ÇAĞRISI

UMRECİLER 1 HAFTA DAHA KARANTİNADA KALACAK

‘BİLİM KURULU’ KARARIYLA TAHLİYE İŞLEMLERİ, 1 HAFTA ÖTELENDİ

PINARBAŞI’DA GIDA YARDIMI

PINARBAŞI’DAN 65 YAŞ ÜSTÜ İLÇE SAKİNLERİNE GIDA YARDIMI

PANPET TIR FİLOSU GENÇLEŞİYOR

2020 MODEL 5 YENİ TIR’I FİLOSUNA DAHİL ETTİ

İL HIFZISSIHA KURUL KARARLARI

TİCARİ TAKSİLERE SINIRLAMA GETİRİLDİ

BAKAN SELÇUK AÇIKLADI

Emeklilerimizin Ramazan ikramiyelerini 7-11 Nisan’da verilecek

VİRÜSE KARŞI İKİ ÖNEMLİ TOPLANTI

Büyükkılıç: alınan önlemlere uyulmalı

MELİKGAZİ’DE STANDI KAPATILAN PAZAR ESNAFINDAN İŞGALİYE ALMAYACAK

PALANCIOĞLU: DEZENFEKTE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

KOCASİNAN’IN AKCİĞERLERİNE CEVİZ VE ÇAM FİDANI TAKVİYESİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: 5 YILDA 307 BİN FİDAN DİKİLDİ

DEVELİ KAYMAKAMI DURU:

Personellerimiz 24 saat hizmette

YAHYALI BELEDİYESİ’NDEN “EVDE KAL” ÇAĞRISI

Yahyalı ilçe meydanında bulunan ilçe isminin yazılı olduğu maket üzerine “evde kal” yazısı eklendi

Anahtar Kelimeler: ATATÜRK’ TALAS’ GELİŞİ ANILDI

ATATÜRK’ÜN TALAS’A GELİŞİ ANILDI

ATA’NIN TALAS’I ZİYARETİ ÇOK ANLAMLI

Atatürk’ün Talas’a gelişinin 86. yıldönümü anısına Talas Belediyesi ve Talas Tanıtım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa konferans düzenlendi. Program kapsamında ayrıca bir de eski Talas ve Kayseri fotoğrafları sergisi açıldı.

Programın açılış bölümünde konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, belediyenin şehrin imarının yanı sıra kültürel ve sosyal değerlerine hizmet etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Halkın müşterek ihtiyaçlarını karşılayan kurumlara belediye denir. Belediyeler vatandaşının hayatını kolaylaştırır. Belediyelerin tanımı eskiden beri böyledir. Ama son yıllarda artık bu tanımın içerisine sığmıyor. Çünkü işin bir sosyal ve kültürel tarafı var, şehrin de insanlar gibi bir ruhu var. Sadece bedenin ihtiyaçlarının değil ruhun ihtiyaçlarını da karşılaması gerekiyor.” dedi.

Talas Belediyesi’nin de bu doğrultuda projeler geliştirdiğine değinen Başkan Yalçın, 1 Şubat tarihinde açılan Sanat Galerisi’ni hatırlatarak, buranın sıradan bir yer olmadığını ve bin 500 yıllık bir mirasın yeniden canlandırılarak yaşatıldığını ifade etti.

“TALAS’I ZİYARETİ ÇOK ANLAMLI”

Atatürk’ün Kayseri ve Talas’ı ziyaretlerine de değinen Başkan Yalçın, “Atatürk Kayseri’ye 5 kere gelmiş ve Talas’a da uğramış, bu çok anlamlıdır. Talas ‘kadim şehir’ özelliklerini taşıyan bir ilçedir. Burada Ermeni, Rum, Rus ve Türk tebaa hepsi bir arada yaşamış. Bu açıdan burada çok değerli bir miras var. Atatürk de bu açıdan Talas’ı ziyaret etmiş. Ben bu programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TALAS BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Konferansta söz alan Talas Tanıtım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Necla Erkara, Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinde Talas’ı da ziyaret ettiğini fakat bu ziyarete dair bilgi ve belgenin azlığına değinerek bu serginin önemli olduğunun altını çizdi. Erkara şunları söyledi: “Atatürk 5 Şubat 1934 tarihinde Talas’a kısa bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyareti ile ilgili fazla belge ve bilgi bulunmamaktadır. Çeşitli kaynaklardan elde ettiğimiz bilgi ve belgelerle bu anma etkinliği düzenlendi. Bu etkinlik için bize Belediyenin imkânlarını sunan Başkan Mustafa Yalçın’a ve personellerine teşekkür ediyorum. Fotoğraf koleksiyonunu bizlere açan Faruk Yaman’a teşekkürlerimizi sunarız.”

“KAYSERİ, ATATÜRK’ÜN MORAL KAYNAĞI’

Tarihçi yazar Mehmet Çayırdağ tarafından gerçekleştirilen konferansta ‘Kayseri için Atatürk ve Atatürk için de Kayseri’nin ne anlam ifade ettiği üzerinde duruldu. Kayseri’nin Atatürk için moral kaynağı olduğunu ifade eden Çayırdağ, “Kayseri’yi Atatürk’ün moral kaynağı olarak değerlendiriyorum. Niye böyle diyorum, çünkü Atatürk Kayseri’ye gelene kadar Amasya Tamimi’ni yayınlamış, Erzurum’a gitmiş, Sivas’ta Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuş. Mustafa Kemal, halkın kurtuluş mücadelesine desteği var mı bunun ilk denemesini Kayseri’de yapmış. Burada coşkuyla karşılanınca çok büyük moral bulmuş. Atatürk Kayseri’ye toplam 5 kere gelmiş. Bunların en sonuncusu 5 Şubat 1934 ve bu gelişinde Talas’ı da ziyaret etmiş” dedi.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ