KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TÜRK-İŞ’TEN ‘İSTİHDAM PAKETİ’ AÇIKLAMASI  

TÜRK-İŞ İL TEMSİLCİSİ GÜVEN: “İŞSİZLİKLE MÜCADELE BÖYLE OLMAZ”

ERCİYES’TE KAR SEVİNCİ

ERCİYES DAĞI’NIN ZİRVESİNE KAR YAĞDI

TALAS'TA AİLE İÇİ MUTLULUĞA DESTEK

“SAĞLIKLI NESİL, MUTLU YAŞAM”

HOL PLATFORM ÜYELERİ'NDEN ETKİNLİK VE KÜTÜPHANE SINIFI

GENÇ MİMARLARLAR ELLERİNE MATKAP VE FIRÇALARI ALIP İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTI

YAHYALI’DA 11 YILLIK KADIN ESNAF, İLÇEDE YILIN AHİSİ SEÇİLDİ

YILIN AHİSİNE PLAKET VERİLDİ

SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUAT' DEDİ

60 KİLO ZAYIFLADI

AMBULANS ŞOFÖRÜ KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

Kayseri’de 112 Acil Servisi’nde görevli ambulans şoförü koronavirüse yenik düştü.

İNTERNET VE TELEFON ÇEKMEYEN KÖYDE GELEN KALMAK İSTEMİYOR

İLETİŞİM KURABİLMEK İÇİN 500 METRELİK TEPEYE ÇIKMAK ZORUNDA

BÜNYANLI KADINLAR EKMEKLERİNİ MAHALLE FIRININDA PİŞİRİYOR

​​​​​​​Bünyan'da birçok mahallede bulunan ve Bünyan Belediyesi tarafından onarılan mahalle fırınlarında, lezzetli ve katkısız ev ekmeği pişirme geleneği yaşatılıyor.

SIĞINMACI ANNE HAYATA TUTUNMAK İÇİN YARDIM ELİ BEKLİYOR

“TÜRKİYE DEVLETİNDEN YARDIM BEKLİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN BİR YARDIM ELİ UZATIN BAŞKA HİÇBİR ŞEY İSTEMİYORUM”

BAŞKAN BÜYÜKBAŞ VATANDAŞLARI ‘KORUYUCU AİLE‘ OLMALARI KONUSUNDA TEŞVİK ETTİ

“KORUYUCU AİLE SAYIMIZ 265’E ULAŞTI“

DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI FARKLI ETKİNLİKLERLE KUTLANMAYA DEVAM EDİYOR

“CAMİLER, EHİL GÖREVLİLERLE HAYAT BULUR”

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE ‘PATİLİ’ DOSTLAR İÇİN YEM BIRAKILDI

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü organizasyonu ile hayvanların beslenme noktalarına yem bırakıldı.

POLİS MEMURU KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ’NDE TEDAVİ GÖREN POLİS MEMURU SAVAŞ ÜNAL HAYATINI KAYBETTİ.

VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI ERGÜL’DEN HAYVAN HAKLARI KORUMA GÜNÜ MESAJI

“YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN HAYVAN VARLIĞI ŞARTTIR”

ERCİYES'E SEZONUN İLK KAR YAĞIŞI DÜŞTÜ

ERCİYES DAĞI'NIN ZİRVESİNE SEZONUN İLK KARI YAĞDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

ATLI DAYANIKLILIK YARIŞMALARININ ‘63'LÜK DELİKANLISI’ GENÇLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

"HİÇ KİMSENİN TAHMİN EDEMEDİĞİ KADAR DUYGUSAL BİR HAYVAN"

Talas Belediyesinde mühendis olarak çalışan 63 yaşındaki Halil İbrahim Önal, 10 yıldır katıldığı atlı dayanıklılık yarışmalarında birçok başarıya imza atarak gençlere örnek oluyor

Kayseri'de mühendis olarak görev yapan 63 yaşındaki Halil İbrahim Önal, 10 yıldır katıldığı atlı dayanıklılık yarışmalarında gösterdiği performansla gençlere taş çıkartıyor.

Köyde atları olan bir ailede büyüyen ve at sevgisini çocukluk yıllarında edinen 3 çocuk babası Önal, Talas Belediyesinde mühendis olarak göreve başlamasının ardından, bir süre uzak kaldığı bu hayvanlara olan özlemini ilçede bulunan at çiftliklerinde gidermeye çalıştı.

Türkiye Binicilik Federasyonundan 2009 yılında binicilik lisansı alan Önal, 2010'dan itibaren, federasyonunun ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlediği atlı dayanıklılık yarışmalarına katılarak, birçok başarıya imza attı.

Son alarak Türkiye Binicilik Federasyonunun, Kayseri Atlı Spor Kulübü ve Kayseri Ticaret Borsası tarafından Talas Belediyesinin desteği ile düzenlediği Ali Dağı Kupası Atlı Dayanıklılık Yarışmalarına katılan 63 yaşındaki Önal, at sevgisini çocukları ve torunlarına da aşılayarak çevresine örnek oluyor.

Önal, çocukluk yıllarında atları olduğunu, bu hayvanlara olan sevgisinin zamanla tutkuyu dönüştüğünü ve ata eyersiz bindiği için de büyüklerinden azar işittiğini anlattı.

Eğitim yıllarında bir dönem atlardan uzak kaldığını belirten Önal, Kayseri'de atçılığın merkezi olan ve 4-5 at çiftliği bulanan Talas'ta göreve başlayınca yolunun bir daha atlarla kesiştiğini ifade etti.

Geçmişten gelen at sevgisinin burada tekrar canlandığını kaydeden Önal, şunları söyledi:

"Çiftliklere gidip atları sevmeye, binmeye başladım. Sadece sevmekle de yetinemiyor insan. At sevgisi, atın üzerinde atla birlikte olmayı da gerektiriyor. Öyle olunca teknik binicilik dersleri almaya başladım. Bunları tamamladıktan sonra attan kopamıyorum. Her boş vaktimde at çiftliğindeyim. Atı besleme, sevme ya da gençlere, çocuklara sevdirme, atı sevdirmenin de çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. At canlı bir hayvan, akıllı bir hayvan. Hiç kimsenin tahmin edemediği kadar duygusal bir hayvan. Onun için otizmli çocukların en iyi terapisinin atta olduğunu düşünüyorum, tavsiye de ediyorum. Herkesin çocuklarına atları sevdirmesini tavsiye ediyorum."

- "Atın üzerinde durabildiğim müddetçe de binmeye devam edeceğim"

Federasyonun düzenlediği atlı dayanıklılık yarışmalarına katıldığını belirten Önal, şöyle konuştu:

"Atlı dayanıklılık yarışmalarının özü Osmanlı'daki habercilerin, ulakların uzun mesafeleri atları yormadan, incitmeden herhangi bir hasar vermeden görevlerini yerine getirme amaçlı, o referans alınarak yapılan, 20 kilometreden başlayan ve 40, 60, 90 ve hatta 120 kilometre mesafelere dayanan yarışma kategorileri var. Bu yarışlara mümkün olduğu kadar katılıyorum. Zaten at neredeyse ben oradayım. Fırsat buldukça da yarışmacı olarak katılıyorum. 2013 yılında Nevşehir Avanos'ta düzenlenen bir atlı dayanıklılık yarışmasında 52 kilometrede Türkiye birinciliğim var. Talas'ta yapılan bir yarışmada Türkiye üçüncülüğüm var. Gördüğüm her yarışmaya katılıyorum ama artık derece gibi bir sevdam yok."

Bu sevgiyi gençlere, çocuklara, etrafına, merhaba dediği herkese aşılamayı amaçladığını, at sevgisinin farklı olduğunu vurgulayan Önal, "Bir insana bulaştığı zaman artık tedavisi, aşısı mümkün değil. Bu, ölene kadar gider. Allah ömür verirse atın üzerinde durabildiğim müddetçe de binmeye devam edeceğim." ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : AA