BAĞIŞLANAN ORGANLARI İLE
4 KİŞİYE UMUT OLDU
Tarih: 3.10.2018 16:52:10/ 583okunma / 0yorum

Geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 61 yaşındaki Murat Özata´nın bağışlanan organları 4 kişiye umut oldu.

Nevşehir´de yaşayan 61 yaşındaki Murat Özata, 15 Eylül´de beyin kanaması geçirdi. Kayseri´de özel bir hastanede tedavi altına alınan Özata, 19 Eylül´de hayatını kaybetti. Ölmeden önce "Nasıl kan bağışında bulunuyorsak, organ bağışında da bulunmalıyız" diyen Murat Özata´nın ailesi, organlarını bağışlama kararı aldı. Karaciğer, 2 böbreği ve 2 retinası bağışlanan Özata, organ nakli bekleyen 4 kişiye umut oldu.

Organları bağışlanan Murat Özata´nın kızı Yasemin Ağbulut, yaptığı açıklamada, organ bağışının önemli olduğunu söyledi. Babasını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarının ama organ bağışı yaptıklarından dolayı gururlu olduklarını belirten Ağbulut, “15 Eylül günü babam beyin kanamasıyla hastaneye kaldırıldı. Fakat 19 Eylül günü yoğun bakımda birkaç gün kaldıktan sonra babamı kaybettik. Babam vefat ettikten sonra organlarını bağışlamak istedik. Annemle ve kardeşimle görüştükten sonra babamında bununla ilgili bir isteği olduğunu öğrendim. Nasıl kan bağışında bulunuyorsak, organ bağışında da bulunmamız gerektiğini söylemiş. Bununla ilgili çok iyi bir ekip vardı. Çok güzel bir şekilde çalıştılar. Çok kısa süre içerisinde bunu başardılar. Mutluyuz, 5 kişiye umut olduğunu biliyoruz. Zor durumda olan insanlar olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda gururluyuz” ifadelerini kullandı.

Organ bağışıyla ilgili ölen hastaların yakınlarının karar verebileceğini dile getiren Ağbulut, “Ölüm hepimizin başına gelecek ama yakınını kaybetmek çok zor. Birçok insana umut olduğunu bilmek çok güzel bir duygu. Organ bağışının Türkiye´de çok az yapıldığını biliyorum ama birçok insana umut olabiliriz. Bununla ilgili hasta yakınları karar verebilir diye düşünüyorum. Yoğun bakımların neredeyse hepsi dolu” dedi.

"Organ nakli konusunda toplumun bilinçlenmesi gerekiyor"

Uzman Doktor Murat Özcan da, "Türkiye´de canlı donör verici dediğimiz durum çok nadir görünüyor. Kadavradan organ temini daha fazla. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye´de de canlı verici bulmak çok zor. Onun için toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Bu konuyla ilgili hasta yakınlarının gösterdiği özveri ve hassasiyet gerçekten çok önemliydi. Bu yapılan işlemin tüm toplumumuza bir örnek teşkil etmesi bu konuda halkı bilinçlendirmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu organ 4 kişiye umut oldu. Görmeyen göz için ışık, karaciğeri olmayan, hayati tehlikesi olan hastalar için bir umut sebebi oldu. O açıdan bu konuyla ilgili toplumun bilinçlenmesi çok önemlidir" şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: BAĞIŞLANAN ORGANLARI
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
22 Şubat 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL