BAKAN ÖZHASEKİ
“SUR´A 2 MİLYARLIK HİZMET GÖTÜRÜYORUZ “
Tarih: 29.12.2016 17:53:31/ 935okunma / 0yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki Diyarbakır´ın Sur ilçesinde yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede Sur´un Koruma Amaçlı İmar Planı içerisinde yer aldığına dikkati çekip, bin 200´ün üzerinde tescilli eser olduğunu hatırlatarak 2 milyar lira tutarında hizmet götürüleceğini müjdeledi…
Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki Diyarbakır´ın Sur ilçesinde yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede sözlerine Sur´da bin 200´ün üzerinde tescilli eser olduğuna işaret ederek başlayarak "Bu eserlerin her birinin korunması icap ediyor. Şimdi o eserlerden teröristlerin yakıp yıktıkları, içerisini talan ettikleri bütün camiler, kiliseler, hanlar, hamamlar hepsi restore ediliyor. İnşaatlar başladı, birkaç ay içerisinde bütün tarihi eserler yapılır orada. Ayrıca altyapı, su, kanal gibi hizmetlere başladık. Çünkü onlar da tahrip olmuş vaziyetteydi. Sonra Sur içerisinde bir yol var onu tamamlamaya çalışıyoruz. Özellikle geleneksel Diyarbakır evlerini yeniden ihya edecek projeler bitti, bir kısmının temelini de sene başından sonra atacağız. Zannedersem yılın ikinci haftası içerisinde yüzlerce Diyarbakır evinin, taş kaplama, ahşap taş karışımı bildiğimiz o avlulu Diyarbakır evlerinin inşaatına başlıyoruz. Bütün bunların projelerini de bitirdik." İfadesini kullandı….
Bakan Özhaseki sözlerinin devamında Hazreti Süleyman Camisi çevresindeki 110 dönümlük alanda rekreasyon ve yeşil alan düzenlemesine başlayacaklarına belirterek, "Vatandaşların gelip oradaki kabirleri ziyaretini, ibadetini yapabilecekleri mükemmel bir ortama kavuşturuyoruz. Sonra yıllardan beri konuşulur ama yapılmaz Dicle Vadisi Projesi var. 320 dönümlük bir arazi üzerinde, orada yeşil alan, kafeler, restoranlar, içerisinde ibadet yerleri, yürüyüş yerleri, kamelyalar... Bunlara başlıyoruz. Sur´un her bir tarafında işe başladık." bilgisini paylaştı.
Sur´da Gazi ve Melik Ahmet caddelerini de baştan sona yenileyeceklerini ve ‘Sokak Sağlıklaştırma´ yapacaklarını anlatan Özhaseki, caddede bulunan dükkanları ahşap ve bir takım taş kaplamalarla şık bir hale getireceklerini vurgulayarak "Sokak sağlıklaştırma projelerini bir sene içerisinde bitiririz, seneye bile kalmaz. Bütün dükkanları elden geçirmiş oluruz. Hasarlı olan evlerin yerine zararlarını karşılayacağımız evleri zaten şimdiden vermeye başlıyoruz, orada da bir sorun yok. Hazreti Süleyman Camii ve çevresindeki rekreasyon alanının da birkaç ay içerisinde işleri bitmiş olur ancak Sur´un mükemmel hale gelmesi, içerisindeki geleneksel Diyarbakır evlerinin yapılmasına bağlı. Bu evlerin yapımı biraz zaman alacak. Buna biraz zaman vermek gerekebilir diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
Sur içerisinde vatandaşlara hasarlarının giderilmesi noktasında değişik alternatifler sunduklarını aktaran Özhaseki, "Yani bir vatandaşın evi yıkılmışsa ona, ´Sana yıkım bedelini verelim, istersen plana uygun olarak git Diyarbakır evlerini kendin yaptır.´ diyoruz. Yok ´Ben bununla uğraşamam, projeler, çizimler, kuruldan geçme, sonra inşaatlarla kim uğraşacak ben yapamam.´ diyorsan paranı verelim. Yok, ´Para da istemem bana dışarıdan ev ver.´ diyorsan, TOKİ marifetiyle yapmış olduğumuz evlerden teslim edelim.´ diye vatandaşlara orada teklifte bulunuyoruz. Ayrıca bütün evlerin içerisinde eşyaların da birçoğu gittiği için, evin bedelinin yüzde 12´sini de eşya bedeli olarak ödüyoruz." şeklinde konuştu. Özhaseki, Sur´un tamamında bir çatışma yaşanmadığını anımsatarak, "Bir yarısında yaşandı. O yarısında da yıkılan evler belli, orada birkaç bin tane geleneksel Diyarbakır evi yapılacak." dedi.
Bölgelerde vatandaşla uzlaşı sağlanması amacıyla açılan irtibat ofisleriyle ilgili de bilgi veren Bakan Özhaseki, "Vatandaşı kendi haline bıraktığınızda bizim yaptığımız evlere ve ortamlara çıkabilmek için can atıyorlar adeta. Fakat terör örgütü orada hala kara bir propaganda peşinde. Çoğundan vekalet alıyor, davalar açmaya çalışıyor, yaptığımız işleri durdurmaya çalışıyor." diye konuştu.
Örgütün sözcüsü avukatların, vatandaşlara ´Sakın razı olmayın, anlaşmayın, paranızı isteyin´ diyerek, paralarının yüzde 25-30´u üzerinden anlaşma yaptığını dile getiren Özhaseki, bu yüzden ısrarla para vermediklerini, daha zor bir yolu tercih ederek, vatandaşları planları yapılmış, site içerisindeki evlere taşıyarak, daha medeni bir ortama kavuşturmaya çalıştıklarını kaydetti…
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, devletin bir yandan terörle mücadele ederken, bölgede yaşayan vatandaşların zararını, hasarını giderecek, yaraları saracak merhametini, şefkat yüzünü gösterdiğini, bunun önümüzdeki dönemde de devam edeceğinin altını çizdi…


Video Tarihi: 29.12.2016 17:53:31

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAKAN ÖZHASEKİ
CHP TALAS´A ÇALIKSOY ADAY
CHP TALAS´A ÇALIKSOY ADAY
Cumhuriyet Halk Partisi Talas İlçe Teşkilatı´nda bayrak değişimi…
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ TANER YILDIZ,
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ TANER YILDIZ,
“CHP´NİN ENDİŞELERİ İYİ NİYETLİ DEĞİL ”
MHP SARIZ İLÇE BAŞKANI ÇELİK,
MHP SARIZ İLÇE BAŞKANI ÇELİK,
“YSK´YA ULAŞAN HİÇ BİR İSTİFA DİLEKÇESİ YOK ”
AK PARTİ KOCASİNAN İLÇE YÖNETİMİN´DEN
AK PARTİ KOCASİNAN İLÇE YÖNETİMİN´DEN
GAZETECİLER CEMİYETİ´NE NEZAKET ZİYARETİ…
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ,
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ,
“OHAL UZATILACAK ”
BAŞKAN PALANCIOĞLU,
BAŞKAN PALANCIOĞLU,
AK PARTİ TALAS YENİ YÖNETİM KURULUNU AĞIRLADI ...
BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,
BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,
AK PARTİ KOCASİNAN İLÇE TEŞKİLATI´NI AĞIRLADI ...
AK PARTİ MELİKGAZİ İLÇE YÖNETİMİ MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NDE
AK PARTİ MELİKGAZİ İLÇE YÖNETİMİ MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NDE
AK Parti Melikgazi İlçe Teşkilatı, Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç´a makamında ziyarette bulundular.
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL EMRAH KARAYEL
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL EMRAH KARAYEL
AGİT PA 2017 SONBAHAR TOPLANTISINA KATILDI ...
BAKAN ÖZHASEKİ MAMAK´TA KURA ÇEKİM TÖRENİ´NE KATILDI
BAKAN ÖZHASEKİ MAMAK´TA KURA ÇEKİM TÖRENİ´NE KATILDI
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK
MHP KOCASİNAN İLÇE BAŞKANI DOĞAN
MHP KOCASİNAN İLÇE BAŞKANI DOĞAN
“İKİ ÜYEMİZİ PARTİDEN İHRAÇ ETTİK ”
SP MELİKGAZİ İLÇE BŞK. AKTAŞ,
SP MELİKGAZİ İLÇE BŞK. AKTAŞ,
“ŞEHRİMİZDEKİ OTOPARK SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİLMELİ ”
AK PARTİ İL BAŞKANI ÖZDEN,
AK PARTİ İL BAŞKANI ÖZDEN,
“YENİ BİR YÖNETİM, YENİ BİR BAŞLANGIÇ DEMEK ”
MHP İL BAŞKANI ERSOY,
MHP İL BAŞKANI ERSOY,
“Kayseri ülkücü hareketin kalesi olarak anılmaya devam edecektir ”
AK PARTİ MELİKGAZİ KONGRESİ YAPILDI
AK PARTİ MELİKGAZİ KONGRESİ YAPILDI
YENİ BAŞKAN GÖKHAN ÜLKE GÖREVİ DEVRALDI ...
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
24 Ekim 2017 Salı
Bugün
Bulutlu
22 °C
3 °C
Çarşamba
Sağanak
20 °C
7 °C
Perşembe
Fırtına
16 °C
7 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL