BAKAN ÖZHASEKİ
“SUR´A 2 MİLYARLIK HİZMET GÖTÜRÜYORUZ “
Tarih: 29.12.2016 17:53:31/ 1046okunma / 0yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki Diyarbakır´ın Sur ilçesinde yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede Sur´un Koruma Amaçlı İmar Planı içerisinde yer aldığına dikkati çekip, bin 200´ün üzerinde tescilli eser olduğunu hatırlatarak 2 milyar lira tutarında hizmet götürüleceğini müjdeledi…
Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki Diyarbakır´ın Sur ilçesinde yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede sözlerine Sur´da bin 200´ün üzerinde tescilli eser olduğuna işaret ederek başlayarak "Bu eserlerin her birinin korunması icap ediyor. Şimdi o eserlerden teröristlerin yakıp yıktıkları, içerisini talan ettikleri bütün camiler, kiliseler, hanlar, hamamlar hepsi restore ediliyor. İnşaatlar başladı, birkaç ay içerisinde bütün tarihi eserler yapılır orada. Ayrıca altyapı, su, kanal gibi hizmetlere başladık. Çünkü onlar da tahrip olmuş vaziyetteydi. Sonra Sur içerisinde bir yol var onu tamamlamaya çalışıyoruz. Özellikle geleneksel Diyarbakır evlerini yeniden ihya edecek projeler bitti, bir kısmının temelini de sene başından sonra atacağız. Zannedersem yılın ikinci haftası içerisinde yüzlerce Diyarbakır evinin, taş kaplama, ahşap taş karışımı bildiğimiz o avlulu Diyarbakır evlerinin inşaatına başlıyoruz. Bütün bunların projelerini de bitirdik." İfadesini kullandı….
Bakan Özhaseki sözlerinin devamında Hazreti Süleyman Camisi çevresindeki 110 dönümlük alanda rekreasyon ve yeşil alan düzenlemesine başlayacaklarına belirterek, "Vatandaşların gelip oradaki kabirleri ziyaretini, ibadetini yapabilecekleri mükemmel bir ortama kavuşturuyoruz. Sonra yıllardan beri konuşulur ama yapılmaz Dicle Vadisi Projesi var. 320 dönümlük bir arazi üzerinde, orada yeşil alan, kafeler, restoranlar, içerisinde ibadet yerleri, yürüyüş yerleri, kamelyalar... Bunlara başlıyoruz. Sur´un her bir tarafında işe başladık." bilgisini paylaştı.
Sur´da Gazi ve Melik Ahmet caddelerini de baştan sona yenileyeceklerini ve ‘Sokak Sağlıklaştırma´ yapacaklarını anlatan Özhaseki, caddede bulunan dükkanları ahşap ve bir takım taş kaplamalarla şık bir hale getireceklerini vurgulayarak "Sokak sağlıklaştırma projelerini bir sene içerisinde bitiririz, seneye bile kalmaz. Bütün dükkanları elden geçirmiş oluruz. Hasarlı olan evlerin yerine zararlarını karşılayacağımız evleri zaten şimdiden vermeye başlıyoruz, orada da bir sorun yok. Hazreti Süleyman Camii ve çevresindeki rekreasyon alanının da birkaç ay içerisinde işleri bitmiş olur ancak Sur´un mükemmel hale gelmesi, içerisindeki geleneksel Diyarbakır evlerinin yapılmasına bağlı. Bu evlerin yapımı biraz zaman alacak. Buna biraz zaman vermek gerekebilir diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
Sur içerisinde vatandaşlara hasarlarının giderilmesi noktasında değişik alternatifler sunduklarını aktaran Özhaseki, "Yani bir vatandaşın evi yıkılmışsa ona, ´Sana yıkım bedelini verelim, istersen plana uygun olarak git Diyarbakır evlerini kendin yaptır.´ diyoruz. Yok ´Ben bununla uğraşamam, projeler, çizimler, kuruldan geçme, sonra inşaatlarla kim uğraşacak ben yapamam.´ diyorsan paranı verelim. Yok, ´Para da istemem bana dışarıdan ev ver.´ diyorsan, TOKİ marifetiyle yapmış olduğumuz evlerden teslim edelim.´ diye vatandaşlara orada teklifte bulunuyoruz. Ayrıca bütün evlerin içerisinde eşyaların da birçoğu gittiği için, evin bedelinin yüzde 12´sini de eşya bedeli olarak ödüyoruz." şeklinde konuştu. Özhaseki, Sur´un tamamında bir çatışma yaşanmadığını anımsatarak, "Bir yarısında yaşandı. O yarısında da yıkılan evler belli, orada birkaç bin tane geleneksel Diyarbakır evi yapılacak." dedi.
Bölgelerde vatandaşla uzlaşı sağlanması amacıyla açılan irtibat ofisleriyle ilgili de bilgi veren Bakan Özhaseki, "Vatandaşı kendi haline bıraktığınızda bizim yaptığımız evlere ve ortamlara çıkabilmek için can atıyorlar adeta. Fakat terör örgütü orada hala kara bir propaganda peşinde. Çoğundan vekalet alıyor, davalar açmaya çalışıyor, yaptığımız işleri durdurmaya çalışıyor." diye konuştu.
Örgütün sözcüsü avukatların, vatandaşlara ´Sakın razı olmayın, anlaşmayın, paranızı isteyin´ diyerek, paralarının yüzde 25-30´u üzerinden anlaşma yaptığını dile getiren Özhaseki, bu yüzden ısrarla para vermediklerini, daha zor bir yolu tercih ederek, vatandaşları planları yapılmış, site içerisindeki evlere taşıyarak, daha medeni bir ortama kavuşturmaya çalıştıklarını kaydetti…
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, devletin bir yandan terörle mücadele ederken, bölgede yaşayan vatandaşların zararını, hasarını giderecek, yaraları saracak merhametini, şefkat yüzünü gösterdiğini, bunun önümüzdeki dönemde de devam edeceğinin altını çizdi…
Video Tarihi: 29.12.2016 17:53:31
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAKAN ÖZHASEKİ
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
21 Nisan 2018 Cumartesi
Bugün
Fırtına
12 °C
2 °C
Pazar
Güneşli
15 °C
0 °C
Pazartesi
Güneşli
18 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74