BAKAN ÖZHASEKİ
“SUR´A 2 MİLYARLIK HİZMET GÖTÜRÜYORUZ “
Tarih: 29.12.2016 17:53:31/ 817okunma / 0yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki Diyarbakır´ın Sur ilçesinde yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede Sur´un Koruma Amaçlı İmar Planı içerisinde yer aldığına dikkati çekip, bin 200´ün üzerinde tescilli eser olduğunu hatırlatarak 2 milyar lira tutarında hizmet götürüleceğini müjdeledi…
Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki Diyarbakır´ın Sur ilçesinde yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede sözlerine Sur´da bin 200´ün üzerinde tescilli eser olduğuna işaret ederek başlayarak "Bu eserlerin her birinin korunması icap ediyor. Şimdi o eserlerden teröristlerin yakıp yıktıkları, içerisini talan ettikleri bütün camiler, kiliseler, hanlar, hamamlar hepsi restore ediliyor. İnşaatlar başladı, birkaç ay içerisinde bütün tarihi eserler yapılır orada. Ayrıca altyapı, su, kanal gibi hizmetlere başladık. Çünkü onlar da tahrip olmuş vaziyetteydi. Sonra Sur içerisinde bir yol var onu tamamlamaya çalışıyoruz. Özellikle geleneksel Diyarbakır evlerini yeniden ihya edecek projeler bitti, bir kısmının temelini de sene başından sonra atacağız. Zannedersem yılın ikinci haftası içerisinde yüzlerce Diyarbakır evinin, taş kaplama, ahşap taş karışımı bildiğimiz o avlulu Diyarbakır evlerinin inşaatına başlıyoruz. Bütün bunların projelerini de bitirdik." İfadesini kullandı….
Bakan Özhaseki sözlerinin devamında Hazreti Süleyman Camisi çevresindeki 110 dönümlük alanda rekreasyon ve yeşil alan düzenlemesine başlayacaklarına belirterek, "Vatandaşların gelip oradaki kabirleri ziyaretini, ibadetini yapabilecekleri mükemmel bir ortama kavuşturuyoruz. Sonra yıllardan beri konuşulur ama yapılmaz Dicle Vadisi Projesi var. 320 dönümlük bir arazi üzerinde, orada yeşil alan, kafeler, restoranlar, içerisinde ibadet yerleri, yürüyüş yerleri, kamelyalar... Bunlara başlıyoruz. Sur´un her bir tarafında işe başladık." bilgisini paylaştı.
Sur´da Gazi ve Melik Ahmet caddelerini de baştan sona yenileyeceklerini ve ‘Sokak Sağlıklaştırma´ yapacaklarını anlatan Özhaseki, caddede bulunan dükkanları ahşap ve bir takım taş kaplamalarla şık bir hale getireceklerini vurgulayarak "Sokak sağlıklaştırma projelerini bir sene içerisinde bitiririz, seneye bile kalmaz. Bütün dükkanları elden geçirmiş oluruz. Hasarlı olan evlerin yerine zararlarını karşılayacağımız evleri zaten şimdiden vermeye başlıyoruz, orada da bir sorun yok. Hazreti Süleyman Camii ve çevresindeki rekreasyon alanının da birkaç ay içerisinde işleri bitmiş olur ancak Sur´un mükemmel hale gelmesi, içerisindeki geleneksel Diyarbakır evlerinin yapılmasına bağlı. Bu evlerin yapımı biraz zaman alacak. Buna biraz zaman vermek gerekebilir diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
Sur içerisinde vatandaşlara hasarlarının giderilmesi noktasında değişik alternatifler sunduklarını aktaran Özhaseki, "Yani bir vatandaşın evi yıkılmışsa ona, ´Sana yıkım bedelini verelim, istersen plana uygun olarak git Diyarbakır evlerini kendin yaptır.´ diyoruz. Yok ´Ben bununla uğraşamam, projeler, çizimler, kuruldan geçme, sonra inşaatlarla kim uğraşacak ben yapamam.´ diyorsan paranı verelim. Yok, ´Para da istemem bana dışarıdan ev ver.´ diyorsan, TOKİ marifetiyle yapmış olduğumuz evlerden teslim edelim.´ diye vatandaşlara orada teklifte bulunuyoruz. Ayrıca bütün evlerin içerisinde eşyaların da birçoğu gittiği için, evin bedelinin yüzde 12´sini de eşya bedeli olarak ödüyoruz." şeklinde konuştu. Özhaseki, Sur´un tamamında bir çatışma yaşanmadığını anımsatarak, "Bir yarısında yaşandı. O yarısında da yıkılan evler belli, orada birkaç bin tane geleneksel Diyarbakır evi yapılacak." dedi.
Bölgelerde vatandaşla uzlaşı sağlanması amacıyla açılan irtibat ofisleriyle ilgili de bilgi veren Bakan Özhaseki, "Vatandaşı kendi haline bıraktığınızda bizim yaptığımız evlere ve ortamlara çıkabilmek için can atıyorlar adeta. Fakat terör örgütü orada hala kara bir propaganda peşinde. Çoğundan vekalet alıyor, davalar açmaya çalışıyor, yaptığımız işleri durdurmaya çalışıyor." diye konuştu.
Örgütün sözcüsü avukatların, vatandaşlara ´Sakın razı olmayın, anlaşmayın, paranızı isteyin´ diyerek, paralarının yüzde 25-30´u üzerinden anlaşma yaptığını dile getiren Özhaseki, bu yüzden ısrarla para vermediklerini, daha zor bir yolu tercih ederek, vatandaşları planları yapılmış, site içerisindeki evlere taşıyarak, daha medeni bir ortama kavuşturmaya çalıştıklarını kaydetti…
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, devletin bir yandan terörle mücadele ederken, bölgede yaşayan vatandaşların zararını, hasarını giderecek, yaraları saracak merhametini, şefkat yüzünü gösterdiğini, bunun önümüzdeki dönemde de devam edeceğinin altını çizdi…


Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAKAN ÖZHASEKİ
BAKAN ÖZHASEKİ MARDİN´DE
BAKAN ÖZHASEKİ MARDİN´DE
BÖLGENİN SON DURUMUNU DEĞERLENDİRDİ …
MİMARSİNAN SAKİNLERİ TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ İÇİN ‘EVET´ DEDİ
MİMARSİNAN SAKİNLERİ TÜRKİYE´NİN GELECEĞİ İÇİN ‘EVET´ DEDİ
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Muammer Kılıç ve parti yöneticilerinden oluşan heyet Mimarsinan Mahallesine çıkarma yaptı.
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ :
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ :
“KEMAL KILIÇDAROĞLU YALAN MAKİNESİ GİBİ” ...
AK PARTİ İL BAŞKANI ÖZDEN
AK PARTİ İL BAŞKANI ÖZDEN
REFERANDUM ÇALIŞMALARI İÇİN MAHALLE MAHALLE DOLAŞIYOR …
BAŞKAN ÇELİK :
BAŞKAN ÇELİK :
“GÜCÜMÜZÜN FARKINA VARALIM” ...
BAŞKAN ÇELİK VE YILDIZ PANCAR EKTİ
BAŞKAN ÇELİK VE YILDIZ PANCAR EKTİ
Kayseri´de yeni kampanya döneminin ilk pancar ekimi yapıldı. Kızık´ta yapılan ekime Eneri ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de katıldı. Başkan Çelik, üç ayların başında hayırlı bir işle güne başladıklarını belirtti ve bereketli olmasını diledi.
BAKAN ÖZHASEKİ
BAKAN ÖZHASEKİ
MÜTEAHHİT VE MİMARLARLA BULUŞTU ...
CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU
CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU
STK TEMSİLCİLERİ VE MUHTARLARA SESLENDİ …
YILDIZ VE BÜYYÜKKILIÇ,
YILDIZ VE BÜYYÜKKILIÇ,
HUNAT´TA VATANDAŞLARDAN ‘EVET´ OYU İSTEDİ ...
VEKİLLER VE BAŞKANLARDAN
VEKİLLER VE BAŞKANLARDAN
TRAMVAYDA “EVET” YOLCULUĞU ...
OSB´DE İŞÇİLERDEN ‘EVET´ SÖZÜ ALINDI
OSB´DE İŞÇİLERDEN ‘EVET´ SÖZÜ ALINDI
Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ve AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Muammer Kılıç Organize Sanayi Bölgesi´nde faaliyet gösteren bazı işletmeleri ziyaret ederek, işçilerle sohbet etti. Yıldız burada yaptığı konuşmasında istikrarın kalıcı olarak devam etmesi adına 16 Nisan´da yapılacak referandum seçimi için ‘Evet´ oyu istedi.
BAKAN ÖZHASEKİ KAYSERİ VE NEVŞEHİR DERNEK ÜYELERİYLE BULUŞTU
BAKAN ÖZHASEKİ KAYSERİ VE NEVŞEHİR DERNEK ÜYELERİYLE BULUŞTU
“ÖMRÜMDE KILIÇDAROĞLU KADAR YALANCI BİR ADAM GÖRMEDİM” ...
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ :
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ :
“MİLLETİN ADAMINI BAĞRIMIZA BASACAĞIZ” ...
AK PARTİ İL BAŞKANI ÖZDEN:
AK PARTİ İL BAŞKANI ÖZDEN:
“2 NİSAN´DA CUMHURİYET MEYDANI´NA BEKLİYORUZ“ ...
AK PARTİ MKYK ÜYESİ KARAYEL:
AK PARTİ MKYK ÜYESİ KARAYEL:
“AVRUPA YENİ ANAYASASI İSTEMİYOR” ...
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
30 Mart 2017 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
17 °C
0 °C
Cuma
Sağanak
13 °C
6 °C
Cumartesi
Bulutlu
12 °C
3 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74