KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ENGELLİ ARAÇLARININ BAKIM VE ONARIMI TALAS BELEDİYESİ’NDEN

BUGÜNE KADAR 153 ARACIN BAKIMI YAPILDI

OSB YÖNETİMİ’NDEN ÇOPUROĞLU’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

SANAYİNİN İHTİYAÇLARI/BEKLENTİLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUŞULDU

KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ GİRİŞİMİ GSI’DAN ULUSLARARASI PANEL

PANELDE, AGÜ’YÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MEZUNU HATİCE ZEHRA DOĞRU TEMSİL ETTİ

REKTÖR KARAMUSTAFA’DAN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

“KAYSERİ’Yİ GELİŞTİRMEYE VE GÜZELLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

KOCASİNAN’IN HER BİR KÖŞESİNDE KESİNTİSİZ HİZMET

“HİZMET GİTMEYEN CADDE VE SOKAK KALMAYACAK”

KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN YAPILAR YIKILDI

“AÇTIĞIMIZ BU ANA ARTERLER HAYATİ PROJELERİMİZDİR”

KAYSO EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI VİDEOKONFERANSLA YAPILDI

BÜYÜKSİMİTCİ: SANAYİDE V TİPİ TOPARLANMA YAŞIYORUZ

BÜYÜKKILIÇ’IN YOĞUN ANKARA GÜNDEMİ

3 AYRI PROGRAM VE TOPLANTIYA KATILARAK KAYSERİ’Yİ TEMSİL ETTİ

TALAS BELEDİYESİ’NE ‘SIFIR ATIK FİKİR’ ÖDÜLÜ

ORGANİK ATIKLARDAN KOLAY ÇÖZÜNEBİLEN POŞET ÜRETİLECEK

MELİKGAZİ’YE ÖDÜL

SIFIR ATIK PROJESİ VE ÇALIŞMALAR TBB TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ

MEVLİD KANDİLİ MESAJLARI

GÜL BAHÇESİNE GİRENLER  GÜL OLMASA DA GÜL KOKARLAR,  KAİNATIN EN GÜZEL GÜLÜNÜN KOKUSU ÜZERİNİZDE OLSUN

ALİ DAĞI YOLLARINDA YAĞIŞ TEDBİRLERİ

YOL DÜZENLEME VE SU TAHLİYE KANALI ÇALIŞMASI YAPILDI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ORAN KALKINMA AJANSI TOPLANTISINA KATILDI

Büyükkılıç, alınan kararların bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu

KENTİN DOĞUSUNU VE BATISINI BİRLEŞTİREN ÜÇÜNCÜ ALTERNATİF YOL

BEKİR YILDIZ BULVARI’NIN DEVAMI NİTELİĞİNDE

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN PARK ATAĞI

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLAR İÇİN YENİ PARKLAR

BU HAFTA SONBAHAR TEMİZLİK ÇALIŞMASI ANBAR MAHALLESİ'NDE

Palancıoğlu, “Sonbahar temizliği ile inşallah ilçemizi çok daha güze hale getireceğiz.”

Anahtar Kelimeler: BAKAN ÖZHASEKİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

BAKAN ÖZHASEKİ,

ÇEVRE ÇİÇEKLERİ HAREKETİ´NİN İLK DERSİNİ VERDİ ?

ÇEVRE ÇİÇEKLERİ HAREKETİ´NİN İLK DERSİNİ VERDİ?

Keçiören Belediyesi´nin çevre projesi Çevre Çiçekleri´nin ilk dersini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. Önce 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Ortaokulu´nu ziyaret eden Bakan Özhaseki, öğrencilerle birlikte çöpleri ayrıştırma kumbaralarına attı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlık olarak başlattıkları bu güzel projeye gönüllü olarak destekleri için öğrencilere teşekkür ederek, ?Çevre denilince aklımıza bizim dışımızda yaşadığımız organik olan ortam gelir. Doğa gelir etrafımız gelir. Buraları tertemiz tutabilmek, o doğayı, yaşadığımız ortamı kirletmemek bizim birinci görevimiz olmalı. Eğer bizler yaşadığımız ortamı kirletirsek bir daha yaşam imkânı bulamayız. Sizler şimdiden çevreye duyarlı etrafını gözeten kirletmeyen gençler olarak büyüdükçe bizim geleceğe ümidimiz artıyor. Geleceğe bakarken daha çok ümitli bakıyoruz. Çok üretiyoruz, çok tüketiyoruz, çok tüketince de dışarıya çok atık veriyoruz. Attığımız o atıklar başımıza bela olarak dönüyor ve geliyor. O atıkları dışarıya en uygun şekilde verebilmek evlerimizde en azından atıklarımızı ayrıştırabilmek hepimizin birinci işi olmalı. Elinizdekileri dışarıya atmamalısınız, elinize ne geçerse dışarıya atarak kirletmemelisiniz. Evlerde anne babalarınızı uyarın. Camları ayrı, kâğıtları ayrı, kızartmalar için yapılan yağları ayrı bir poşete koysunlar. Dışarıda bir cam parçası tam 4 bin yılda eriyor. Su içip dışarıya herkesin attığı pet şişeler tam bin yılda eriyor. Tabiatı bu şekilde mahvedersek yarın yaşayacak ortam bulamayız. O zaman yaşam imkânı olmayan bir yerde dünya herkese zehir olur. Duyarlılığınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Hepiniz çevre dostunuz? şeklinde konuştu.

Ardından Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezine geçildi. Bakan Özhaseki, burada öğrencilere Çevre Çiçekleri Hareketi´nin ilk dersini hazırlanan slayttaki resimler eşliğinde verdi.

Çevre kirliliğini 4 ana başlıkta anlatan Özhaseki, ?Hava, su, toprak, enerji. Bu dört ana temayı korursak hayatı koruruz. Bunları koruyamazsak işimiz zor. Bunları kirletmezsek işimiz çok kolay? ifadelerini kullandı.

Bir tane büyük kayın ağacının 72 insan için gerekli olan oksijeni verdiğini söyleyen Özhaseki, dışarıya atılan şişelerin toprakta 4 bin yılda, bir plastik şişenin bin yılda, çikletin ise 5 yılda eridiğini kaydetti. Özhaseki, sigara filtrelerinin ise toprakta 2 yılda eridiğini bildirdi.

Dünyada bulunan suyun yüzde 97,5´inin tuzlu sudan oluştuğunu sadece yüzde 2,5´inin tatlı sudan oluştuğunu aktaran Özhaseki, şunları kaydetti:  ?Dünyada her tarafa bakıp da çeşmeler akıyor diye su zannetmeyin. Hele hele bizim ülkemizi çok büyük su zengini bir ülke olarak görmeyin. Türkiye´deki bütün ırmakların, nehirlerin, akarsuların toplamı sadece Avrupa´dan gelen Tuna´nın debisinin yarısı kadar. Ne kadar zayıf bir akarsu sistemine sahip olduğumuzu su zengini bir ülke olmadığımızı herkes bilsin diye söylüyorum. Musluğu açık bırakmamak lazım. Suyu boşuna akıtmayın.?

?Bu canlar bize emanet Allah´ın bir lütfu? diyen Özhaseki, ?Allah bize emanet olarak verdi. Doğa da çevre de bir emanet. Emanete hıyanet olmaz. Emanete kötü davranılmaz, emanet kirletilmez, tahrip edilmez. Biz de hepimiz emanete saygılı davranacağız? dedi.

Özhaseki, Sıfır Atık Projesiyle ilgili de çocuklara bilgi vererek, cam şişeleri, kağıtları, plastikleri, teknolojik atıkları, pilleri, kızartma yağlarını ayrı ayrı poşetlere koymaları gerektiğini anlattı.

Bakan Özhaseki sorduğu soruları doğru cevaplayan öğrencileri sahneye çağırarak hediye takdim etti. Özhaseki, ayrıca 2 öğrenciye de çevre müfettişi kartlarını verdi.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ