BAKAN ÖZHASEKİ,
“ARTIK HER DAİRE İÇİN OTOPARK YAPILMAK ZORUNDA”
Tarih: 11.11.2017 13:38:50/ 327okunma / 0yorum

Hafta sonu mesaisini seçim bölgesinde geçirmek üzere ilimize gelen  Çevre ve Şehircilik Bakanı  ve Kayseri  Milletvekili  Mehmet Özhaseki  programına  Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile TOKİ iş birliğinde yapımı gerçekleştirilen 834 konutun kura çekim törenine iştirak ederek  başladı… Tören öncesi  medya mensuplarının sorularını cevaplayan  Bakan Özhaseki  "Eskiden 3 daireye bir otopark gösterme zorunluluğu vardı. Şimdi herkes plan yaparken 1 daireye 1 otoparkı göstermek zorunda." Değerlendirmesinde  bulunarak  yeni imar yasasında yer alan önemli bir ayrıntının  bir kez daha altını  çizdi…

Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Kayseri  Milletvekili  Mehmet Özhaseki  seçim bölgesi Kayseri´de geçireceği  hafta sonu mesaisini  Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile TOKİ iş birliğinde yapımı gerçekleştirilen 834 konutun, Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi´de  yapılan  kura törenine katılarak  başladı…  Kura çekim töreni öncesi salona  gelişte medya mensuplarının ülke gündemine dair sorularını  cevaplayan  Bakan  Özhaseki  ‘Yeni Otopark Yönetmeliği´ ile ilgili bir soru üzerine, binalarını otoparka dönüştürmek isteyen vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar konusunda bilgiler verip; iki komşu binanın otopark konusunda anlaşması durumunda plan tadilatı süresinin çok kısa olacağına işaret  ederek  şunları kaydetti… "Mevcutlar eski haliyle devam ederken bir taraftan da onlara sağlanmış olan iyileştirmeye yönelik birtakım haklar var. Mesela iki komşu bina yan yana gelip bahçe mesafeleri içerisinde kalan yerlerde otopark yapabilecekler veya eski bir binayı yıkıp plan tadilatına ihtiyaç kalmaksızın (elbetteki ruhsatlarını alacaklar, gerekli şartları yerine getirecekler) işlemlerini halledecekler. Yani plan tadilatı dediğimiz, ilçe ve büyükşehir belediyelerimizle yapılan ve yaklaşık 1 yıl süren plan tadilatı ile uğraşmayacaklar. Uygun şartları sağladığında kendiliğinden binalarını otoparka çevirebilecekler. Bu otoparkı açık da yapabilirler kapalı da yapabilirler. Hiçbir mahsuru yok. Bunu dünyanın bir çok yerinde görüyoruz."

Bakan  Özhaseki sözlerinin devamında  bu dönüşümün özellikle iş merkezlerinin yoğun olduğu yerlerde yapılmasının öneminin  altını  çizerek   "Trafiğin çok yoğun olduğu yerlerde işe yarayacak bir formül. Cadde üzerinde bir dizi iş yeri varken eğer birisi orada eskimiş binasını yıkıp katlı otoparka çevirip, bildiğimiz asansör sistemi ile çok rahat hepsini kullanabilecek. Asıl devrim niteliğinde olan tedbirler yeni yapılacak olan binalarda. Eskiden 3 daireye bir otopark gösterme zorunluluğu vardı. Şimdi herkes plan yaparken 1 daireye 1 otoparkı göstermek zorunda. Eskiden otopark yeri yok diye belediyeye başvurursa belediye bunu paraya çeviriyordu. Paraya çevrildiği zaman, güya otopark hesabında toplanıyor, daha sonra bu hesap üzerinden otopark yapımında kullanılıyordu. Bu sistemin işlemediğini de gördük. Çünkü belediye daraldığında bu parayı alıp başka yerlere kullanıyor. O zaman otopark hesabındaki para da gidiyor. İlçeler bazen Büyükşehire aktarıyor, büyükşehir bazen o ilçeye gerektiği kadar otopark yapmıyor. Bütün bu aksaklıkları zaman içerisinde gördüğümüz için otopark zorunluluğu geldi, paraya çevirme olmayacak." diye konuştu…  
Video Tarihi: 11.11.2017 13:38:50
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: BAKAN ÖZHASEKİ
İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ AÇILDI
İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ AÇILDI
Vali Süleyman Kamçı, Milli Eğitim Bakanlığınca her ilin en eski lisesinde oluşturulması istenilen “İl Eğitim Tarihi Müzesi” nin açılışına katıldı.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
ELMALI “ÖĞRETMENLİK, İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖLÜMSÜZ MESLEĞİDİR”
MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ,
MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ,
"ONARIM VE BAKIM YAPMADIĞIMIZ OKUL KALMADI"
EĞİTİMCİNİN DOSTU BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,
EĞİTİMCİNİN DOSTU BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,
ÖĞRETMENLER GÜNÜ´NÜ TAÇLANDIRDI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ´NÜ
ÖĞRETMENLER GÜNÜ´NÜ
30 DİLDE KUTLADILAR
DEVELİ´DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ
DEVELİ´DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Yurdun dört bir tarafında olduğu gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü Develi´de de çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.
ARÇELİK´TEN
ARÇELİK´TEN
EMEKLİ ÖĞRETMENLERE ÖDÜL
VEZNELER CUMARTESİ VE PAZAR GÜNLERİ TAM MESAİ YAPACAK
VEZNELER CUMARTESİ VE PAZAR GÜNLERİ TAM MESAİ YAPACAK
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, emlak vergisinin ikinci taksitini yatırma süresinin 30 Kasım günü son bulacağını hatırlattı.
TALAS`TA EMLAK VERGİSİ MESAİSİ
TALAS`TA EMLAK VERGİSİ MESAİSİ
Başkan Vekili Doğan, veznelerin hafta sonu 09.00-16.00 saatleri arasında açık olacağını ifade ederek, hafta içi ise saat 19.00´a kadar hizmet vereceğini söyledi.
BARO KADIN HAKLARI KOMİSYONU ÜYESİ AV.ÇÖLKUŞU,
BARO KADIN HAKLARI KOMİSYONU ÜYESİ AV.ÇÖLKUŞU,
“KADINLARI ACİZLEŞTİREREK SAĞLIKLI KUŞAKLAR YETİŞTİREMEYİZ”
KAYSO ÜYELERİNDEN
KAYSO ÜYELERİNDEN
“ARABULUCULUK” SEMİNERİNE YOĞUN İLGİ
HAKAN ÖĞRETMEN´İN
HAKAN ÖĞRETMEN´İN
KÜÇÜK CENNETİ
UYUMLU ÇALIŞMA İLE ALTERNATİF YOLLAR
UYUMLU ÇALIŞMA İLE ALTERNATİF YOLLAR
BAŞKAN ÇELİK, DEREVENK VİYADÜĞÜ VE BAĞLANTI YOLLARIYLA İLGİLİ İNCELEMELERDE BULUNDU
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE AFAD
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE AFAD
KALICI AFET KONUTLARI İÇİN PROTOKOL İMZALADI
MELİKGAZİ BELEDİYESİ GES İLE KÂRA GEÇTİ
MELİKGAZİ BELEDİYESİ GES İLE KÂRA GEÇTİ
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediye hizmet binasına ve Pazar yerlerine kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) ilişkin, “Elektriğe ekstra bir para vermeden kendi ürettiklerimiz ile elektriğimizi karşılayacak durumdayız” dedi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Kasım 2017 Cumartesi
Bugün
Güneşli
10 °C
-6 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
10 °C
-3 °C
Pazartesi
Fırtına
9 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL