EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ADD’DEN 100. YIL KUTLAMASI

ADD ÜYELERİ ATATÜRK’ÜN KAYSERİ’YE GELİŞİNİN 100.YILINI KUTLADI

ULU ÇINARLAR YALNIZ DEĞİL

BÜYÜKKILIÇ, MUSTAFA KUMLU ULU ÇINARLAR YAŞLI YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU:

"ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VE ŞEHRİMİZ ADINA MUTLU OLUYOR VE GURUR DUYUYORUZ”

"İSTER OTUR, İSTER KİRAYA VER"

84 DAİRENİN SATIŞI 18 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK KAYSERİ’DE

“KAMU BANKALARI FAZİLERİ TEK HANELİ RAKAMLARA ÇEKECEK”

BAKAN ALBAYRAK BÜYÜKŞEHİR’DE

Bir dizi temaslar için ilimize gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Başkan Büyükkılıç’ı ziyaret etti

BAKAN ALBAYRAK, PASTIRMA DOĞRAYIP İKRAM ETTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kayseri programı kapsamında Bürüngüz Camii’nde Cuma namazı kılıp, namaz sonrası esnaf Kazancılar Çarşısı esnafını ziyaret etti.

PALANCIOĞLU YENİ ESNAFA İŞ YERİNDE RUHSAT VERDİ

“AHİLİK RUHU İLE ÇALIŞACAKLAR”

HEDEF, DAHA YEŞİL BİR MELİKGAZİ

PALANCIOĞLU: “DAHA YEŞİL MELİKGAZİ İÇİN AĞAÇLANDIRMADIK ALAN BIRAKMAYACAĞIZ”

KOCASİNAN, 4 YILDA 371 BİN 705 AĞAÇ KURTARDI

ÇOLAKBAYRAKDAR: “GERİ DÖNÜŞÜMLE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI”

ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞI TALAS BELEDİYESİ’NE EMANET

YALÇIN: “HEM TAMİR HEMDE TEMİZLİK YAPIYORUZ”

KGC YÖNETİMİ TOPLANDI

ALTINKAYA: “KAYSERİ'DE BALIK DA YENİR”

KAYSERİ UGANDA’YA ÖRNEK OLACAK

Uganda’nın Arazi, Konut ve Şehircilik Bakanı Başkan Büyükkılıç’ı ziyaret etti

SAHABİYE'DE İMZALAR ATILDI

Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüş Projesi hız kesmiyor.

SPOR AŞ’DEN ANLAMLI KAMPANYA

Başkan Büyükkılıç, kampanya kapsamında Pazar günü yapılacak yürüyüşe vatandaşları davet etti

ALBAYRAK, KAYSERİ’YE GELİYOR

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK, ‘TÜRKİYE İÇİN DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM ZAMANI’ DİYECEK

BAŞKAN AKAY: ?TURHAL ŞEKER İŞİNİN EHLİNDEDİR?

Kayseri Şeker´e ait üç şeker Fabrikasından birisi olan Turhal Şeker Fabrikası 86 nci kampanya dönemini büyük bir coşku içerisinde bayram havasında başlattı.

Kayseri Şeker´e ait üç şeker Fabrikasından birisi olan Turhal Şeker Fabrikası 86 nci kampanya dönemini büyük bir coşku içerisinde bayram havasında başlattı.

Turhal Şeker Fabrikası kampanya açılış törenine; Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Av.Mustafa Arslan, MHP Tokat Milletvekili Av.Yücel Bulut, Türkiye Varlık Fonu genel Müdürü Zafer Sönmez, Tokat Belediye Başkanı Av.Eyüp Eroğlu, Turhal Kaymakamı Ali Gökay, Turhal  Belediye Başkanı İlker Bekler, Yıldız eli Başsavcısı  Turhal Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Demirel, Tokat ve Turhal İlçe Protokolü, Ak Parti, MHP, İl ve İlçe Başkanları, CHP İlçe Başkanı, Şarkışla ve Turhal komşu Belediye Başkanları, Erciyes Üniversitesi ve Gazi Osman Paşa Üniversitesinden akademisyenler, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcıları, Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürü Cemal Sunulu, Şeker İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı, Kamu ve Özel Bankaların temsilcileri, Nakliyeciler ve Taşıyıcı Kooperatif temsilcileri, Ziraat Odaları, Muhtarlar, Amasya, Yozgat, Kayseri, Tokat ve Sivas il ve İlçelerden gelen Pancar Çiftçileri katıldılar.

Kampanya açılış töreninde konuşan Türkiye Varlık Fonu genel Müdürü Zafer Sönmez, Tören öncesi Fabrikayı gezdim, çalışanların heyecanını gördüm , Çiftçilerin, Yöneticilerin heyecanını, sahiplenmesini gördüm ?Turhal Şeker, İşinin ehlindedir? dedi.

artırmanın hesabını yapıyorlar. Ben tüm çalışanlar ve yöneticiler teşekkür ediyorum.

Kampanya açılış töreninde konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ?Bunlar Turhal, Tokat ve Türkiye adına geleceğe umutla bakmamızı sağlayan güzel etkinlikler. Bu fabrika doğusuyla batısıyla, kuzeylisiyle güneylisiyle büyük bir mücadele verilerek kurulmuş. Milletimizin alın teri ve yüz akıyla bugüne gelmiş bir fabrika burası. Türk milletinin ortak bir fabrikası. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi ifade etmek isterim dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay kampanya açılış konuşmasında ?Şeker Fabrikası Vatandır? diyenler, Evet Şeker Fabrikası Vatan olamaya devam edecek.?Şeker yoksa Turhal yok? diyenler, Şeker´de, Turhal´da daha güçlü olarak var ve var olmaya devam edecek.

Daha önce devletin olan şeker fabrikası Çiftçinin ve Milletin malı olarak daha başarılı bir şekilde çalışmaya bu bölgenin çiftçisinin, ekmek kapısı olmaya devam edecek? dedi. Başkan Akay konuşmasını şöyle sürdürdü; Turhal Şeker Kayseri Şeker bünyesinde üretim yapan, Cumhuriyetin 4. Şeker Fabrikası ünvanına sahip bu güzide kuruluş, Nisan 2018 tarihinde yapılan özelleştirme ihalesinde 569 Milyon TL bedelle Kayseri Şeker tarafından satın alınmış ve 7 Haziran 2018 tarihinde yapılan devir sözleşmesi ile tarafımızdan teslim alınmıştır.

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli´nin katıldığı geçen seneki kampanya açılışında fabrikanın o günkü durumunu ifade etmek içim ? Uzaktan baktım yeşil türbe, içine girdim tövbe estağfirullah tövbe? demiştim.

2018 yılı kampanyasına 2.5 ay gibi kısa bir sürede yoğun bir revizyon çalışmasıyla hazırlanmış ve geçen sene ?Özelleştirmenin yüz akı? diye tabir ettiğimiz şekliyle başarılı bir kampanya dönemi yaşanmıştır.

Bu başarı Kayseri Şeker´in bilgili, tecrübeli, özverili, kurumuna sevgi ile bağlı fedakar, çalışkan, personelinin ve bu bölgeden aramıza katılan değerli çalışma arkadaşlarımızın bir başarısıdır. Öncelikle hepsine huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu bölge, geçmişte bir ?Tekel Fabrikası? özelleştirmesi travması yaşanmıştı. Onun da etkisi ile Şeker Fabrikasının özelleşmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağı endişesi ön plana çıkmıştı.

Tokat ili geneli için ve özelinde Turhal için hayati öneme sahip bu fabrika, bu bölgede Tokat, Sivas, Amasya olmak üzere 3 il, 13 ilçe, 185 köyde 9 bölge müdürlüğümüzde 5472 çiftçi ailesi ile sözleşmeli şeker pancar üretimi gerçekleştirmektedir.

Kayseri Şeker bu üretimi gerçekleştirmek için geçen seneden beri önemli fedakârlıklara katlanmaktadır. Bu güne kadar peşinatla birlikte 314 Milyon TL fabrikanın alımı için özelleştirme idaresine ödeme yapılmıştır.

Bunun dışında malzeme, hizmet, yatırım, demirbaş ve diğer giderler için 98.470.000 TL, Personel giderleri için 45.070.000 TL olmak üzere toplam 143.540.000 TL ilave harcama yapılmıştır.

Çiftçilerimizin üretim faaliyetlerini desteklemek amacı ile Ayni ve nakdî avanslar verilmektedir. Bahar aylarından itibaren gübre, tohum, ilaç vb. ihtiyaçlar için 37.290.000 TL Evlerinin geçimi ve üretim ihtiyaçları içinse 35.020.000 TL olmak üzere toplam 72.310.000 TL avans uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamalar sadece Kayseri Şeker´in kendi çiftçilerine özel uygulamalarıdır. Faizden kurtarma avansının Türkiye´de başka bir örneği yoktur. Bunu çiftçilerimiz için sadece biz uyguluyoruz.

Yapılan konuşmaların ardından Turhal Şeker Fabrikasına pancar teslim eden ilk üç çiftçiye çeşitli ödüller verildi. Daha sonra Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından kurdele kesilerek Turhal Şeker Fabrikası 86. Pancar Alım Kampanyası törenle başladı.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ