BAŞKAN ÇELİK, TAŞHAN´DA 7,5 MİLYON YILLIK CANLI FOSİLLERİNİN
ÇIKARILMASI İÇİN ÇALIŞAN KAZI HEYETİYLE GÖRÜŞTÜ
Tarih: 29.11.2018 16:37:24/ 1164okunma / 0yorum

“BU MİRASI DÜNYA TARİHİNE KAZANDIRACAĞIZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik´in destek ve ilgisiyle Taşhan Bölgesi´nde kazı yapan ve 7,5 milyon yıllık fosilleri gün yüzüne çıkaran Kazı Heyeti Başkan Çelik´i ziyaret etti. Ziyarette bölgedeki çalışmaların son durumuna ilişkin açıklamalar yapıldı. Başkan Mustafa Çelik, Taşhan bölgesindeki zenginliğin dünya tarihine kazandırılmasının ülkemiz açısından da önemli olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesi´nin verdiği destekle Taşhan Bölgesinde Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlivan ile birlikte kazı yapan Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu, kazı ekibi ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik´i ziyaret etti.

“ÇIKARILAN FOSİLLER HENÜZ SADECE FRAGMAN”

Başkan Çelik, kazı ekibinin zor ve zahmetli bir çalışma yaptığını belirterek bu çalışmaların Kayseri´nin değerine değer katacağını kaydetti. Taşhan bölgesinde büyük bir mirasın bulunduğunu ve henüz çok az bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Başkan Çelik, “Yapılan çalışmalarla çıkarılan fosiller şu an sadece fragman. Orası çok zengin bir bölge. Kayseri Bilim Merkezi yanında Doğa Tarihi Müzesi yapalım ve buluntuları sergileyelim istiyoruz. İnşallah başlayan bu işi Memduh Başkanım da devam ettirecektir. Burası Kayseri ve Türkiye´nin zenginliği. Bu mirasın tüm dünya tarihine kazandırılması ülkemiz için de önemli” dedi.

“EŞİNE AZ RASTLANIR BİR BÖLGE”

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu da eşine az rastlanır bir bölgede çalıştıklarını vurgulayarak, “Ben bu meslekte çalışan biri olarak buranın es geçilmemesini istiyorum. Çok değerli buluntular çıkarıyoruz. Eşine az rastlanır bir bölge burası” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tüm kazı ekibine tek tek teşekkür etti ve özel ilgi alanında olan bu konuyla ilgili çalışmaları gelecekte de takip edeceğini kaydetti. Prof. Dr. Okşan Başoğlu da Başkan Çelik´e sağladığı destek ve imkanlar için teşekkür etti.
Video Tarihi: 29.11.2018 16:37:24
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
18 Şubat 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL