KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

Kayseri Şeker'de zam sevinci

OSB ‘de Rus Heyet

Talas’a 13.3 milyonluk altyapı yatırımı

180 gr ekmek 2,5 lira oldu

KTO Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı

Kayseri OSB İstanbul Mobilya Fuarında

OSB Başkanı İmamoğlu mobilya fuarında

Kayseri OSB Atık Su Arıtma Tesisi 10 milyon metreküp su arıttı

Led teknolojili tasarruf

Fuarcılara Kumsmall daveti

Kayseri OSB’de Bakanlarla Enerji Zirvesi

Akay: “hedefimiz üretim odaklı projeler”

Hürmetçi manda sütü bu tesiste markalaşıyor

İstihdamı artıracak protokole destek

MÜSİAD Şube Başkanı Akmermer'den yeni ekonomik model değerlendirmesi

Başkan Bağlamış: ‘’Et ve süt kurumunun açıkladığı yeni fiyat geç kalınmış bir adım, ancak memnuniyet verici’’

Gürkan Ofis Mobilyaları

BAŞKAN GÜLSOY TÜİK RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Başkan Gülsoy: "Ekim ayında 327 milyon 79 bin dolar ihracat yaptık"

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu Ekim Ayı İhracat rakamlarına yönelik olarak  yaptığı  değerlendirmede Kayseri’de Ekim ayında gerçekleştirilen 327 milyon 79 bin dolarlık ihracatın, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30,6 arttığına dikkat çekti.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy Türkiye İstatistik Kurumu Ekim Ayı İhracat rakamlarına yönelik olarak  yaptığı  değerlendirmesine  “TÜİK verilerine göre 2020 yılı için Kayseri İhracat rakamları Ekim Ayı 250 milyon 521 bin dolar iken 2021 yılı Ekim ayında 327 milyon 79 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 30,56’dır. İhracatımız 2021 Eylül ayına kıyasla yüzde 4 oranında azalış göstermiştir.  Kayseri İthalatımız ise Ekim ayında 141 milyon 511 bin dolar olmuştur. 2021 yılı Ekim döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak olmuştur.  Ayrıca, Almanya, ABD, İsrail ve Birleşik Krallık’tır” ifadelerini kullanarak başladı.

Sözlerinin  devamında Kayseri ihracatının sektörler bazında analizini de yapan Başkan Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun  belirlediği sektörlerden Demir ve Demir Dışı Metaller, elektrik elektronik, hazır giyim ve Konfeksiyon, otomotiv endüstrisi, iklimlendirme sanayii, kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, çelik, tekstil ve hammaddeleri, makine aksamları, çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektöründe artış yaşanırken halı, yaş sebze ve meyve, sektörlerinde azalış gerçekleşmiştir” dedi ve ekledi  “Dünyada yaşanan bütün zorluklara rağmen ihracat rakamlarımız ülkemiz ve ilimiz bazında rekorlar kırmaya devam ediyor. Dış ticarette oldukça olumlu bir tabloya sahibiz. Sanayinin çarkları dönmekte, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız zorluklara rağmen çalışmaya, üretmeye, insanımız için istihdam oluşturmaya devam etmektedir. Ekim Ayı ihracat rakamlarını incelediğimizde ülkemiz ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 artışla 20 milyar 792 milyon dolar, ithalat yüzde 12,8 artarak 22 milyar 230 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu sayede Ocak-Ekim döneminde  ülke olarak ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33,9 artarak 181 milyar 673 milyon dolara çıkmıştır. Ekim ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,1 azalarak 2 milyar 399 milyon dolardan, 1 milyar 438 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Ekim ayında yüzde 87,8 iken, 2021 Ekim ayında yüzde 93,5'e yükseldi. İhracatçılarımız zaferden zafere koşmaktadır.