KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ALS HASTASI ADAM HAVA AMBULANSI İLE HASTANEYE GETİRİLDİ

Kayseri’de ALS hastası bir vatandaş, hava ambulansı ile şehir merkezine getirilerek tedavi altına alındı.

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF.DR. HÜSEYİN PER:

“2 BİN ADET KORUYUCU EKİPMAN DAĞITTIK”

MASKE DOĞRU KULLANILMAZSA BİZLER İÇİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLACAKTIR

Uzman Doktor Benhur Çetin: “Hastalığın bulaşmaması için sosyal mesafeyi korumalıyız”

KAYSERİ'DE HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

BİRİ BEBEK İKİ KİŞİ AMBULANS HELİKOPTERLE HASTANEYE KALDIRILDI

BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

Dr. Bülent Tucer: "Beyin sağlığımız açısından tüm vücut sağlığımız önemli"

KRONİK VE RAPORLU HASTALAR VİRÜSE MARUZ KALMADAN İLAÇLARINI ALABİLECEK

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın: “Koordinasyon ekiplerimizle raporlu hastalarımıza ilaç teminlerinde yardımcı oluyoruz”

TALASEMİ VE LÖSEMİ HASTALARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

MASKE İÇİN BİRAZ FEDAKARLIK ETSİNLER

HASTALIKLARDA BİR BÜTÜN OLARAK ÖNLEM ALARAK, BİLİMSEL VERİLERLE HAREKET EDİLMELİDİR

ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ DEKAN YARDIMCISI PROF. DR. ALİ CESUR ONMAZ: ŞAP HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ OLMADIĞI İÇİN, KARANTİNA ÖNLEMİ ÇOK ÖNEMLİ

KAYSERİ’DE HASTALAR İÇİN DEVLET HASTANESİNİN BAHÇESİNE ÇADIR KURULDU

HASTANELERDE KORONA VİRÜS NEDENİYLE HASTA VE SAĞLIK PERSONELİ İÇİN TEDBİR ALINMAYA DEVAM EDİYOR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

BOL BOL SOĞAN SARIMSAK TÜKETİN

KARA PROPAGANDAYI DİKKATE ALMAYIN

ERÜ Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Güney: “Kurumumuza yapılan haksız eleştiriler doğru değildir”

KORONA VİRÜSÜ EVCİL HAYVANLARA BULAŞMAZ

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ergül: “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil”

MECBUR KALMADIKÇA SAĞLIK OCAĞI’NA GELMEYİN

Aile Hekimleri Derneği Başkanı Ümit Işıldak: “Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma için gelmeyin”

ERÜ KENDİ MASKESİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

ÇALIŞ: TEDBİRLER HAKKINDA EĞİTİME DEVAM

KAYSERİLİ ECZACI EL DEZENFEKTANI ÜRETİMİNE BAŞLADI

ECZACI AYŞE GEMİCİ: “OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM OLDUĞU İÇİN TALEPLERE YETİŞMEYE ÇALIŞACAĞIZ.”

TOMARZA'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “EVDE KAL” ÇAĞRISI

Tomarza 1 No’lu Aile Sağlık Merkezi çalışanları, vatandaşlara evlerinde kalmaları çağrısında bulundu.

Anahtar Kelimeler: BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

Dr. Bülent Tucer: "Beyin sağlığımız açısından tüm vücut sağlığımız önemli"

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde Dr. Bülent Tucer; 'Beyin Farkındalık Haftası' dolayısıyla yaptığı açıklamada; "Beyin Farkındalığı Haftası' Beynin fonksiyonları, beyin sağlığı, beyin araştırmalarının yararları ve bu araştırmalarda sağlanan ilerlemeler hakkında toplumda farkındalık oluşturmayı ve mevcut farkındalığı daha da arttırmayı amaçlar. Beynimiz bizi biz yapan organımızdır. Daha sağlıklı, daha bilinçli birey ve toplum olabilmenin koşulu beynimizi tanımak, korumak ve gelişmesini sağlamaktır. Beyin sağlığımız için tüm beden sağlığımız önemlidir. Beyin-beden sağlığımızın dengesi için beslenme düzenine, hijyenik kurallara uymalı ve spor yapmayı da ihmal etmemeliyiz" dedi.

Dr. Tucer; beynin bilinç üreten organımız olduğunu, çevrenin, kendimizin, dış dünyanın algılanmasının beyin sayesinde olduğunu belirterek; "Bu farkındalığı, bilinci, aklı, zekayı hepsini üreten organımız beyindir. Dolayısıyla Beyin Farkındalık Haftası’nda beynimizin vücudumuzun en önemli organı olduğunu vurgulamakla birlikte diğer organlarımızın sağlıklı çalışması ile ancak yüksek performansta çalışabileceğini de bilmek ve bu farkındalığın beyin-beden sağlığını koruyup geliştirmeye dikkat çekmek istiyoruz. Beynimizin yapısal veya fonksiyonel bozuklukları; bilinç düzeyimizde, algı kapasitemizde veya sonuç çıkartabilme, karar verebilme, problem çözme yeteneklerimizde farklılaşmalar olacaktır. Beyin-beden sağlığımız için dolaşım sistemimiz düzgün çalışması, tansiyonumuzun, beynimize giden kan miktarının normal olması, kanımızdaki oksijen oranının normal olması gerekir. Kalbimiz, akciğerimiz, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarımızın normal olması ile beynimiz tam performans ile çalışabilir. Bilincimizde bozukluklar değişik sebeplerden olmaktadır. Son yüzyılda, insan ömrü geçtiğimiz yüzyıllara göre oldukça uzamıştır. Uzayan yaş ile beraber kalp-damar hastalıkları, diyabet, solunum yolu gibi sistemik hastalıklarla daha sık karşılaşmaktayız. Bu hastalıklarla ilişkili olarak beynimizin fonksiyonel kapasitesinde de azalma olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Beynin enfeksiyon geçirebilen bir organ olduğunu da vurgulayan Dr. Tucer; "Değişik bakteriler, mantarlar, parazitler, değişik mikroorganizmalar ve bunların içerisinde virüsler de dahil olmak üzere bunlar, beyin ile etkileşime geçebilir. Çeşitli mikropların beyine ve beynin zarına yerleşmesi sonucunda beyin iltihabı olabilir. Beyni tutan virüsler beynimizi etkilediği zaman, tabi ki kongnitif fonksiyon dediğimiz bilinçsel fonksiyonlarımızda, motor ve duyusal fonksiyonlarımızda bozulmaya neden olabilir bu da günlük hayatımızda sorunlara yol açabilir. Hijyenik kurallara uymak, her zaman için hayatın her döneminde virüs salgını olsa da olmasa da uymamız gereken temel kurallardan birisidir. Hijyen, beyin ve beden sağlığımız için hayat boyu, nesiller boyu önemli ve zorunludur" diye konuştu.

Haber Kaynak : İHA