KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

DENİZİ OLMAYAN KAYSERİ'DEN JAPONYA VE RUSYA'YA 'SOMON' İHRACATI

YAMULA BARAJI'NDA 1400 TON SOMON BALIĞI ÜRETİLDİ

ASKON FRANSA’YA KARŞI TAKINILAN TUTUMU DEĞERLENDİRDİ

“BOYKOT, İSLAMOFOBİYE DUR DEMEKTİR”

ASKON ALTIN FİYATLARINA DAİR KONUŞTU

“ALTIN YENİ ZİRVE YAPACAK”

ÇİFTÇİLERE MACAR FİĞ TOHUMU DAĞITILDI

MÜDÜR ŞAHİN: ÇİFTÇİMİZ ÜRETECEK, ÜLKEMİZ GELİŞECEK

YEŞİLHİSAR'DA PATATES HASADI DEVAM EDİYOR

 Tarımsal ürün çeşitliliğinin bol olduğu Yeşilhisar ilçesinin Derebentbaşı mahallesinde patates hasadı devam ediyor.  

BÜYÜKSİMİTÇİ OSB UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİĞİ DEĞERLENDİRDİ

“DEĞİŞİKLİK SANAYİCİLERİMİZİ RAHATLATACAK”

KIRSAL ALANDAKİ GELİŞME ÜLKENİN KALKINMASINDA ETKİLİ OLACAK

Şahin: "Kırsal alanlarda yaşanacak ilerlemeler ülkemizin tamamının kalkınmasında çok büyük etkilere sahip olacaktır"

FELAHİYE’DE BADEM HASADI

ŞAHİN, "AMACIMIZ TEKNİK TARIM İLE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMEK"

ASIL SORUN ETTE DEĞİL OTTA

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ ŞAHİN: "EĞER OT VARSA ET BERABERİNDE GELECEKTİR"

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI

DAMIZLIK KOÇLARIN DAĞITIMINA BAŞLADI

KAYSERİ'DE PATATES HASADI BAŞLADI

"KAYSERİ PATATES EKİLİŞ ALANI İLE TÜRKİYE'DE 5. SIRADA"

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG İSTİHDAMDA FARK YARATTI

2020 yılında 182 yeni mobilya mağazası açan grup, bin 262 kişi için de istihdam yaratmayı başardı.

TİCARETTE TAHKİMİN ÖNEMİ VE İSTANBUL TAHKİM MERKEZİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

“TAHKİM İŞ YAPMANIN OLMAZSA OLMAZ KOŞULU HALİNE GELDİ”

BAŞKAN BAĞLAMIŞ BÜYÜKBAŞ HAYVAN FİYATLARINI DEĞERLENDİRDİ

“ÜRETİCİMİZİN YAŞADIĞI SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ”

ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİ, GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ İLE ÜRETİME ATILDI

“SERA ALANIMI YAKLAŞIK 3 KAT ARTIRDIM”

BÜYÜKSİMİTÇİ SANAYİ ÜRETİMİ AĞUSTOS AYI VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“EN HIZLI TOPARLANMA SANAYİ SEKTÖRÜNDE YAŞANIYOR”

Gürkan Ofis Mobilyaları

BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

2020-2021 BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

Kayseri Şeker bünyesindeki 3 fabrikadan bir tanesi olan Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nın 14. Pancar Alım Kampanyası, düzenlenen sade bir etkinlikle dualar eşliğinde başladı.

Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nda düzenlenen törene Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahin, Ağır Ceza Reisi Hüseyin Gedik, İlçe Jandarma Komutanı Kamil Çaylı, İlçe Emniyet Müdürü Volkan Güneş, İlçe Hastanesi Başhekimi Okan Tanın, Ak Parti İlçe Başkanı, Osman Düğenci, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Selahattin Demiroğlu, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Şirket Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür Yardımcıları, Şeker-İş Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, her yıl coşkulu bir şekilde yapılan açılış törenlerini bu yıl Pandemi nedeniyle sade ve mütevazı bir şekilde yapmak zorunda olduklarını belirterek konuklara, Boğazlıyan Şeker’in 13 Kampanya Dönemi boyunca ürettiği şeker ve diğer üretim alanları hakkında rakamsal bilgiler aktardı.

Modern olmasına rağmen geçmişte 252 milyon Avro’ya mal olan Boğazlıyan Şeker Fabrikası’na 11 milyon Avro’luk ilave yatırım yaparak, yeni tesisler kazandırdıklarını da belirten Başkan Akay, buna ek olarak 4 milyon Avro’luk da yenileme yatırımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Akay, Fabrika’nın çalışması ile birlikte, pancar bedeli, küspe, nakliye, istihdam ücreti gibi alanlarda Boğazlıyan Bölgesinde yıllık 450 milyon liralık Gayri Safi Hasıla elde edildiğini, bu rakamın da çarpanları ile birlikte 1 buçuk milyar liraya ulaştığını sözlerine ekledi.

Başkan Akay, açılan kampanya ile birlikte bir taraftan mutluluk ve sevinçlerini ifade etmenin yanında, diğer taraftan da gerek Pandemiden, gerekse de şeker sektöründeki belirsizlikten dolayı bir burukluk yaşadıklarını da söyleyerek, her yıl bu zamanlarda pancar fiyatlarında bir değerlendirme yapılırken, bu yıl halen bir gelişme kaydedilemediğini ve bunun da çiftçinin içinde bir burukluk yaşattığını söyledi. Akay, çiftçiler açısından başta elektrik ve sulama olmak üzere birçok konuda, girdi maliyetlerinin arttığını da belirterek, şöyle devam etti.

“Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız Ağustos ayında pancara yüzde 28’lik bir zam yapmıştı ve bu zamla birlikte Türkşeker’in ödediği pancar fiyatı 235 liradan 300 liraya çıkmıştı, dolayısıyla Türkiye’de pancar ekimi yapan tüm çiftçiler büyük mutluluk yaşamıştı. Ümit ediyoruz ki; Türkiye’deki tüm şeker fabrikalarında kampanyaların başladığı bu günlerde, fiyat konusunda bir değerlendirme yapılır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyu yakından takip ettiğini ben bizzat biliyorum. Ben inanıyorum ki; çiftçimizin beklediği bu müjdeli haber, çok yakın bir zaman içerisinde çıkacaktır. Bunun yanında bir diğer önemli sorunumuz da şeker fabrikalarının bu maliyete katlanması adına ellerinin güçlendirilmesidir. Geçtiğimiz yıl pancar fiyatlarına gelen zamma rağmen şeker fiyatlarında herhangi bir artış olmadı. Son 2 buçuk yıl içerisinde şekere gelen zam oranı sadece yüzde 16.3’tür. Türkiye’deki diğer fiyat artışlarını göz önüne aldığımızda, bu rakamın ne kadar düşük kaldığını bu sayede anlamış oluyoruz. Fabrikaların işte bu maliyetlere katlanabilmesi için pancara yapılan zammın yanı sıra, şekere de zam yapılması gerekmektedir. Şekere zam çağrımızı ‘Acaba Hazineden para mı çıkacak’ gibi algılayanlar oluyor hayır, hazineden herhangi bir para çıkmayacak. Şekerin toptan fiyatına bir zam yapılması gerekiyor, zira şekerin perakende satışlarında zaten zam yapıldı, bu da işte Türkşeker’in belirlediği fiyatın referans olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor, dolayısıyla Türkşeker’in bu konuda da bir adım atacağını ümit ediyoruz ve bekliyoruz. Bizler bunu şeker sektörünün sağlıklı bir şekilde devam edebilmesinin bir şartı olarak değerlendiriyoruz”

Son 3 yıldır uygulanan Randevulu Sisteme ek olarak bu yıl Pandemi nedeniyle çok önemli bir sistemi daha hayata geçirdiklerini belirten Başkan Akay, kısa adı ‘İNTEP’ olan İnsansız Tesellüm Projesi ile hasat edilen pancarların, tarladan yüklendiği andan itibaren sadece bir kart aracılığı ile fabrikaya girişinin, tartımının, analizinin ve boşaltımının yapılacağını ifade ederek, özellikle Pandemi döneminde nakliyecilerin hiçbir insan ile temas halinde olmadan, sadece elindeki kartı okutarak fabrikadaki tüm işlerini bitirip ayrılabileceğini söyledi.

Başkan Akay’ın konuşmasının ardından Fabrikaya ilk pancarını getiren Doğan Altuntaş, Mehmet Çiftçi ve Dilaver Şahiner isimli çiftçilere ödülleri, törene katılan protokol tarafından verildi. Kesilen kurban ve kurdele ile yapılan duanın ardından, Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nın 14. Pancar Alım Kampanyası resmen başlamış oldu.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ