KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ERCİYES'E SÖMESRİ TATİLİ İLGİSİ

ERCİYES A.Ş. BAŞKANI CINGI: “ERCİYES’E GELECEKLER ELLERİNİ ÇABUK TUTSUN”

‘EVDE KALIN’ ÇAĞRISINA UYDU

‘AHŞAP OYMACI’ USTASI OLDU

AVCILAR YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKTI

Kadir Mağara, kış boyunca yem bırakma etkinliğinin devam edeceğini ifade etti

YAHYALI BELEDİYESİ’NDEN YABAN HAYATINA YEM DESTEĞİ

YABAN HAYVANLARI İÇİN YEMLEME ÇALIŞMASI YAPILDI

TEMA VAKFI ONURSAL BAŞKANI HAYRETTİN KARACA, ADININ VERİLDİĞİ PARKTA ANILDI

“MELİKGAZİ İLÇESİ 2021 YILINDA DAHA YEŞİL BİR ALAN OLACAK”

LÖSEV UYARIYOR

“SAÇ BAĞIŞI KABUL ETMİYORUZ”

METEOROLOJİ DUYURDU KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

HAFTA BOYUNCA KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI BEKLENİYOR

CENANİ AYAYDIN ANNESİNİ HAKK’A UĞURLADI

81 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN HATİCE AYAYDIN, DUALARLA HAKK’A UĞURLANDI

FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ

AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU

ERCİYES'TE KISITLAMA SAKİNLİĞİ

ERCİYES KAYAK MERKEZİ SAKİN BİR HAFTA SONU GEÇİRİYOR

HAVA SICAKLIKLARI BAL ÜRETİCİLERİNİ ENDİŞELENDİRDİ

ÖZTÜRK: BİZ GEREKLİ BAKIM VE ÖNLEMLERİ ALIYORUZ

KADIN GAZETECİLERE SORDUK…

MESLEKTE KADIN OLMAK AVANTAJ MI, DEZAVANTAJ MI?

İÇ ANADOLU'NUN ZİRVESİ ERCİYES DAĞI'NDA SUNİ KAR İLE KAYAK KEYFİ

306 BİN METREKÜP SUNİ KAR ÜRETİLEREK PİSTLERE PÜSKÜRTÜLDÜ

SEMT PAZARINDA ZAM ŞAMPİYONU MANDALİNA OLDU

"DİĞER ÜRÜNLERDE FİYATLAR NORMAL"

OĞLUNUN ALDIĞI 5 KAZ, 55 YAŞINDAKİ GİRİŞİMCİ KADININ GEÇİM KAPISI OLDU

5 KAZDAN 500 KAZA ULAŞTI

BU KÖYDE ÇOCUKLAR UZAKTAN EĞİTİM ALABİLMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYOR

İNTERNET ÇEKMEYEN KÖYDE ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM MÜCADELESİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

BU KÖYDE ÇOCUKLAR UZAKTAN EĞİTİM ALABİLMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYOR

İNTERNET ÇEKMEYEN KÖYDE ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM MÜCADELESİ

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Sarıkaya Mahallesi'nde internet çekmediği için çocuklar, yüksek tepelere çıkarak uzaktan eğitime katılabiliyor. Havaların soğumasıyla birlikte zorlandıklarını ifade eden öğrenciler, "Uzaktan eğitim yapamıyoruz, mağduruz" diyerek yetkililerden yardım istedi.

Korona virüs salgınını önleyebilmek için alınan kararla uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte öğrenciler, tablet veya cep telefonlarıyla eğitim alabiliyor. Develi'ye bağlı Sarıkaya Mahallesi'nde ise internet çekmediği için öğrenciler internetin çektiği yüksek tepelere çıkarak derslere katılmaya çalışıyor. Havaların soğumasıyla birlikte çok zorlandıklarını aktaran öğrenciler, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi. Üniversite öğrencisi Arif Emre Kılıf, "Köyümüzde internet çekmiyor. Üniversite öğrencisi olarak pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görüyorum. Mart'tan beri internet için başvurularda bulunduk ama nedense internet köyümüze gelmedi. Biz bir çok müracaatta bulunduk. Şu anda çocuklar bahçelerden, tepelerden internete bağlanmaya çalışıyorlar, çok zor durumdalar. Biz bunu bir çok defa dile getirdik ama hiçbir şey yapılmadı köyümüzde. İnternetimizin çekmesi için bahçeye, dağa yada tepelere çıkıyoruz, evlerde internetimiz zaten çekmiyor hiçbir şeye giremiyoruz ve uzaktan eğitimden faydalanamıyoruz. Orta öğretim ve lisenin sınavları yüz yüze olacak denildi, kardeşlerim hep tedirgin oldular. Çünkü eğitim alamadılar ki yüz yüze sınava girsinler" dedi. Bir diğer köy sakini Aytekin Gezer ise, "Bu köy kuruldu kurulalı burada yaşıyorum. Köyümüzün 350-400 seçmeni var ama hiçbir yere ulaşamıyoruz. Dışarıda ne olup bittiğinden haberimiz olmuyor internet çekmediği için, köyde elimiz kolumuz bağlı duruyoruz" ifadelerini kullandı. 13 yaşındaki İbrahim İlhan da, "7. sınıfa gidiyorum, uzaktan eğitim derslerine katılamıyorum. İnternetin çekmesi için dağlara çıkıyoruz, ancak öyle girebiliyoruz derslere. Ama yarın soğuk olduğu zaman çıkamayacağız ve derslerimizden geri kalacağız. Yetkililerden bu sıkıntıyı çözmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Sarıkaya Mahalle Muhtarı Muhammed Kılıf ise yetkililerden yardımcı olmalarını isteyerek, "Köyümüzde hiçbir operatör doğru düzgün çekmiyor, çekmediği için öğrencilerimizin hepsi mağdur durumda. Şuanda bizim köyümüzde öğrencilerin durumu iyi değil. Derse çalışmaları gerekiyor ama köy içerisinde internet çekmiyor. Kaymakamımız ilgileniyor ama onun da bir yere kadar yetkisi olduğu için sıkıntımız çözülemiyor. Özel sektörlerden, operatörlerden bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizim köyümüzde internet harici bir sıkıntımız yok. Öğrenci ve öğretmenlerimiz zor durumda" dedi.

"Battaniyelerle ders çalışıyoruz"

11. Sınıf öğrencisi Elif İlhan battaniye ile ders dinlediklerini aktarırken, "Sağlık Meslek Lisesinde okuyorum. Biz Sarıkaya Köyünde yaşıyoruz, telefonlarımız çekmediği için internet üzerinden dersleri dinleyemiyoruz. Sınavlarımız başlayacak, az kaldı ama hiçbir dersten bir bilgimiz yok. O yüzden sınavlara nasıl gireceğiz bilmiyoruz, internetlerimiz çekmiyor, camlar önünde yada dağlarda, tepelerde battaniye ile ders dinlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.


Haber Kaynak : İHA