KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BAŞKAN PALANCIOĞLU, ALPARSLAN PARKI YENİLEME ÇALIŞMASI HAKKINDA BİLGİLER ALDI

Palancıoğlu: “Yürüyüş ile bisiklet alanı, tartan pist ve koşu alanından çimlerine kadar parkımızı yeniliyoruz, güzelleştiriyoruz”

TALAS'TA 'MASKE-MESAFE-TEMİZLİK' DENETİMİ

YALÇIN, MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK UYARISINDA BULUNDU

HACILAR KIZILTEPE MİLLET BAHÇESİ'NİN İHALESİ YAPILDI

İHALEYE 7 FİRMA KATILDI

OSB’DE COVİD-19 DENETİMİ

KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTÇİ: KAYSO OLARAK PANDEMİ KURALLARI İLE İLGİLİ SANAYİCİLERİMİZE HATIRLATMALARDA BULUNDUK

BÜYÜKER İLE ESKİCİ, MASKE DENETİMİ YAPTI

İL JANDARMA KOMUTAN YARDIMCISI İLE GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ MASKE DENETİMİ YAPTI

COVİD-19 PİK YAPTI

ÇOCUK PARKLARI KAPATILDI

VALİ GÜNAYDIN VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ COVİD-19 DENETİMİNDE

“FİLYASYON EKİPLERİNE DOĞRU BİLGİ VERİN”

BAŞKAN YALÇIN’DAN, TARLADA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA TALAS GEZİSİ

“BAŞKAN AMCA SÖZÜNÜ TUTTU, ÇOK MUTLUYUZ”

GEMEREKLİ TAŞIYICILAR’DAN BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR PLAKETİ

“ÇİFTÇİLERİN VE TAŞIYICI ESNAFIN TAKDİRİNİ KAZANMAK, ÇALIŞMA AZMİMİZİ ARTIRIYOR“

KOCASİNAN, PANDEMİDE BAŞARILI ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

KOCASİNAN’IN PAZAR YERLERİNDE TÜM ÖNLEMLER EN ÜST SEVİYEDE

YAHYALI’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ HEYECANI

BAŞKAN ÖZTÜRK: CESARETİNİZ KADAR ÖZGÜRSÜNÜZ”

BOR İÇERİKLİ MİAFERT, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK

MİAFERT İLAÇ SANAYİ YETKİLİLERİ PİYASAYA SÜRDÜKLERİ ÜRÜNÜ KAMUOYUNA TANITTILAR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, PANDEMİ KURULU’NDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

“NEREDE, NE ZAMAN, NE İHTİYAÇ VARSA BİZ BU İŞ İÇİN AMADEYİZ”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ ‘TAN YOL DENETİMİ

“YENİ YOL BÖLGEYİ RAHATLATACAK”

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DUYURDU

BİNBAŞI COVİD-19’A YENİK DÜŞTÜ

KOCASİNAN İHALELERİNE İLGİ YOĞUN OLDU

19 MİLYON 362 BİN TÜRK LİRASI GELİR ELDE ETTİ

Anahtar Kelimeler: BÜYÜKŞEHİR’ İDDİALARA CEVAP
Gürkan Ofis Mobilyaları

BÜYÜKŞEHİR’DEN İDDİALARA CEVAP

KAMUOYUNU YANILTAN YALAN HABERLERE YASAL SÜREÇ BAŞLATTI

Büyükşehir Belediyesince 10 Mart 2020 tarihinde Reşadiye Mahallesinde bulunan bazı taşınmazlara yönelik gerçekleştirilen ihale ile ilgi İlimizde faaliyet gösteren bazı yayın organlarında yer alan iddialara cevaben yapılan yazılı açıklamada yazılanların gerçeği yansıtmadığı vurgulanarak; eksik bilgi ile kamuoyunu yanıltan kişi ve kurumlar hakkında yasal süreç başlatıldığı duyuruldu.

Büyükşehir Belediyesince 10 Mart 2020 tarihinde Reşadiye Mahallesinde bulunan bazı taşınmazlara yönelik gerçekleştirilen ihale ile ilgi yerel medya kuruluşlarında yer alan haberlere yönelik yapılan cevap yazısında söz konusu haberlerin maksatlı yapıldığı, gerçeği yansıtmadığı vurgulanıp; olayın yargıya taşındığı vurgulanarak şöyle denildi:

“Bir yayın organında 31 Temmuz 2020 tarihli nüshasında “İnsafsızlar” başlığı altında bir haber yayınlanmış, daha sonra bu haber kaynak gösterilerek bazı görsel ve yazılı basında değişik şekillerde yer almıştır. Mülkiyeti belediyemize ait Reşadiye Mahallesinde bulunan bazı taşınmazların 10.03.2020 tarihinde ihale ile satılması ile ilgili haber tamamen asılsız ve gerçek dışı bir haber niteliğindedir.

Şöyle ki;

1.     Taşınmazın düşük bedelle satıldığı yönünde ki iddia gerçek dışı bir iddiadır.

2.     Tahsilatın zamanında yapılmadığı iddiası da doğru değildir.

3.     Üst düzey belediye yöneticilerinin ihale ortağı olduğu şeklindeki haberde doğru olmayan bir haberdir.

Mülkiyeti Belediyemize ait Talas İlçesi, Reşadiye Mahallesinde bulunan 221 adet 2 katlı konut planlı yerin satışı için belediye meclisinin 09.12.2019 tarih, 383 sayılı kararı ile belediyemiz encümenine yetki verilmiş, 11.02.2020 tarihli encümen kararı ile de 2886 sayılı kanun hükümlerine göre satışı belediyemiz encümenince kararlaştırılmıştır. 2886 sayılı yasa hükümlerine göre Kıymet Takdir Komisyonu teşekkül ettirilerek; Talas Belediyesi, Kayseri Ticaret Odası, Harita Kadastro Mühendisleri Odası ve Emlakçılar Odasından muhammen bedel tespiti için değer talep edilmiş, bölgede sonuçlanmış kamulaştırma davalarından emsal niteliğinde mahkeme kararları baz alınarak Kıymet Takdir Komisyonunca muhammen bedel tespiti yapılmıştır.

Satışa konu 221 adet gayrimenkulle ilgili satış şartnamesinde, satışın yeri, zamanı, tarihi ve ödeme şekilleri vs ile birlikte arsaların kapalı teklif usulü ile toplu halde satılacağı da belirtilmiştir.

Taşınmazlar 11.02.2020 tarihinde ihale kararı alınarak Covıd-19 salgını öncesi 10.03.2020 tarihinde iki isteklinin katılımı ile belediye encümeni huzurunda muhammen bedel üzerine 1.065.000 TL daha artırım yapılarak 22.050.000 TL bedelle “Kayseri Bağları” isimli kooperatife satılmıştır.

Hatırlanacağı gibi, satış tarihinde ve öncesinde gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı durum, kurların yüksekliği, bankaların kredi vermekte zorlanması ve faizlerin %35’lerde seyrettiği herkesçe malum olup, belediye gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan gayrimenkul satışlarına talebin olmaması da belediyemizi etkilemiş, buna bağlı olarak da ödemelerimiz artarak devam etmiştir. Doğal olarak belediyemizce de ihtiyaç ve ödemeleri karşılamak için arsa satışı yapılmaya çalışılmıştır.

Satışı yapılan arsaların ihalesinden önce iki kez yerel gazetede, ulusal basında ve resmi gazetede ilana çıkılmıştır. Katılımın daha fazla olması ve geniş kitlelere duyurulabilmesi amacıyla, zorunlu olmamasına karşın, şehrimizde bulunan muhtelif reklam mecralarında ve belediyemiz internet sitesinde ihalelerin duyurusu yapılmıştır.

Kesinleşen ihaleye göre belediyemizin alacağı 22.050.000 TL’dir. Covid-19 salgının nispeten etkisini azalmasından sonra devletimizin aldığı ekonomik tedbirler, kredi faizlerinin düşmesi gibi sebeplerle gayrimenkul sektörünün önü açılmıştır. Ortaklık hisse fiyatlarının 3-5 kat fazla fiyatla satışa çıkarıldığı iddiası sonrasında bunların gerçekleşen satışlarmış gibi belediyenin 40 milyon TL zarara uğratıldığı iddiası gerçekle bağdaşmamaktadır. İddia edilen rakamlarla ilgili, sektör temsilcileri ile yapılan görüşmelerde; rakamların çok çok afaki rakamlar olduğu bu arsalar için böyle rakamların gerçekçi olmadığı ve alıcı bulmanın mümkün olmadığı teyit edilmiş olup;

Muhammen bedel belirlemede bilgi alınan kurum ve kuruluşları ile kamulaştırma kararlarındaki sonuçlanan mahkeme kararları da iddia edilen rakamların doğru olmadığını teyit etmektedir.

İlgili parsellerin bulunduğu bölgenin imar yönünden gelişmesini tamamlamamış olduğu ve o bölgede hiçbir villa yapılaşmasının bulunmadığı, belediyelerin de amacının imarlı yapılaşma hareketlerini sağlamak olduğu, bu yönde planlama ve alt yapı çalışmalarına öncülük etmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Pandemi sürecinden kaynaklı gayrimenkul hareketliliğinin süreç sonunda oluşması da bu gibi istismara yönelik açıklamalara fırsat vermiştir. 

İhaleden sonra, ülkemizde Covid-19 salgını baş göstermiştir. Devletimizin çıkardığı ‘’7244 Sayılı Yeni Korona Virüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun’’ kapsamında, 3 ay erteleme ve ertelenen tutarların 3 aylık eşit taksitler halinde ödenmesi imkânı çerçevesinde ilk ödemenin vadesi olan 24.07.2020 tarihi beklenilmeden 14.05.2020 tarihinde tahsilatlar yapılmıştır. Ödemenin zamanında yapılmadığı ve ihalenin feshedilmesi gerektiği iddiasının yasal dayanağı bulunmamaktadır.

Belediyemizde Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları ve Daire Başkanları dâhil hiçbir üst yönetici taşınmazlara ortak olmamıştır.

2886 sayılı yasada ihaleyi yapan kurumdan kimlerin ihaleye katılamayacağı dolayısıyla devir alamayacakları belirlenmiştir. Yasak kapsamı dışında kalan diğer kurum, kuruluş ve belediye personellerinin ortak olmasında hukuken bir sakınca bulunmamaktadır.

Ortak olmak isteyenler ihale yasasının 66. Maddesi gereği, ihale alıcısı muvafakat eder ve belediyede onaylarsa taşınmaza ortak olabilirler veya doğrudan belediyenin onayı olmaksızın kooperatife üye olabilirler. Taraflar belediyemize gelerek ortaklığa muvafakatlarının olduğunu ve onay verilir ise hisselerine düşen bedeli peşin olarak belediyeye ödemek istediklerini beyan etmişlerdir. Covid-19 salgınının etkili olduğu bir dönemde belediyemizin içinde bulunduğu mali yapıda gözetilerek kanunen bir sakınca olmadığından ihale yasasının 66. Maddesi gereğince hem kooperatiften hem de şahıslardan dilekçe alınmış, 14.05.2020 tarihinde devir işlemine onay verilmiştir.

Onay sonrası ortaklar hisse bedellerini belediyemize peşin olarak ödemişler böylece belediyemiz 18 taksitle alacağı 22.050.000 TL’nin 15.000.000 TL’sini ihaleden sonra 3 ay gibi kısa bir sürede tahsil etmiştir.

Yapılan işlemler sonucu belediyemiz zarar etmemiş, aksine alacağını çok daha az ve hızlı bir sürede tahsil etmiştir.

Eksik bilgiler ile kamuoyunu yanıltan kişi ve kurumlar hakkında yasal süreç başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ