ÇALIŞ LONDRA´DA
“Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu” Londra´da düzenlendi
Tarih: 1.3.2019 16:51:27/ 662okunma / 0yorum

British Council ve Yüksek Öğretim Kurulunun işbirliği ile organize edilen “Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu” Londra´da düzenlendi. Türkiye ve Birleşik Krallık üniversite yöneticileri ve politika belirleyicilerini ilk kez bir araya getirme özelliği taşıyan forumda, her iki ülkede yükseköğretim alanındaki yeni gelişmeler paylaşılarak, stratejik öncelikler ve iki ülkenin üniversiteleri arasındaki iş birliklerinin artırılmasına yönelik yeni bağlantıların geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

Toplantıya Birleşik Krallık´ tan politika yapıcılar, üniversite yöneticileri ve İngiltere´nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott katılım sağlarken, Türkiye´den YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi ER ve ülkemizin önde gelen araştırma üniversitelerinin Rektörleri ve üst düzey yöneticileri katılım sağlamıştır: Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, İstanbul Teknik Üniversite, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi

“Amacımız Türk Üniversitelerinin Görünürlüğü Artırmak ve Cazibe Merkezi Haline Getirmek”

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er yaptığı konuşmada, "Yeni YÖK olarak biz Türk yüksek öğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda çeşitli ülkelerle çok sayıda iş birliği anlaşmaları yapıyoruz” dedi. Türk Yükseköğretimini bölgesel ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline getirebilmenin hedeflendiğini ve bu kapsamda yürütülen çalışmalarla 40.000 olan uluslararası öğrenci sayısının son dört yılda 140.000 seviyesine çıkartıldığını anlatan Prof. Dr. Rahmi ER, İngiltere´deki üniversiteler ile Türk üniversitelerini buluşturmak ve çeşitli alanlarda iş birliği gerçekleştirmek suretiyle Türk yükseköğretim sisteminin uluslararası görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Forumun önemli amaçlarından biri de daha fazla öğrenci ve akademisyen değişimini sağlamaktır” dedi.

“Düzenlenen Forum Türk ve Birleşik Krallık Üniversiteleri Arasındaki İşbirliklerinin Artırılması için Önemli Bir Fırsattır”

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, gerçekleştirdiği “Türk Üniversitelerinde Misyon Farklılaşması ve Uzmanlaşma” başlıklı sunumda, Türkiye´deki Üniversite sayısının 200´ü geçtiğini ve öğrenci sayısının ise 8 milyona yaklaştığını belirterek, yükseköğretimin geniş kesimlerin erişimine açılmasının önemli olduğunu ancak, üniversitelerin verimli ve etkin bir şekilde faaliyet göstermelerinin sağlanmasının da hayati öneme sahip olduğunu ifade etmiştir. Prof. Dr. Mustafa Çalış, 2015 yılından itibaren ülkemizde “Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması” çalışmalarının başlatıldığını ve kısa sayılabilecek sürede reform niteliğinde önemli uygulamaların hayata geçirildiğini belirterek, bu kapsamda Üniversitelerde Misyon Farklılaşması ve Uzmanlaşma projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermiş ve ülkemizde ilk defa hayata geçirilen Bölgesel Kalınma Odaklı Üniversiteler ve Araştırma Üniversiteleri hakkında kapsamlı bilgiler vermiştir. Konuşmasında Erciyes Üniversitesinin araştırma altyapıları ve kapasitesi hakkında bilgiler de veren Prof. Dr. Mustafa Çalış konuşmasını “Bu etkinliğin Türk ve Birleşik Krallık Üniversiteleri arasındaki işbirliklerinin artırılması için önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum” diyerek tamamladı.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: ÇALIŞ LONDRA
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜLÜĞÜ
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜLÜĞÜ
STEAMMAKER ATÖLYESİ´Nİ EĞİTİME AÇTI…
EKİNCİ: KİMİN NE DEDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL,
EKİNCİ: KİMİN NE DEDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL,
ÖNEMLİ OLAN ÇÖZÜMLERİN RAPORA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ
SARIOĞLAN´DA OKUMA YAZMA KURSU TAMAMLANDI
SARIOĞLAN´DA OKUMA YAZMA KURSU TAMAMLANDI
Kayseri´nin Sarıoğlan ilçesindeki okuma yazma kursu tamamlandı.
AGÜ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ´NDEN YAZARLIK ATÖLYESİ
AGÜ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ´NDEN YAZARLIK ATÖLYESİ
Drama çalışmaları ile desteklenen atölyede çocuklara yönelik fırsatlar oluşturulması ve gelişimlerine destek verilmesi amaçlanıyor.
ERÜ´DE GENÇ GİRİŞİM GELİŞİM ZİRVESİ DÜZENLENDİ
ERÜ´DE GENÇ GİRİŞİM GELİŞİM ZİRVESİ DÜZENLENDİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Disiplinler Arası Araştırma Geliştirme Kulübü tarafından “Genç Girişim Gelişim Zirvesi” düzendi.
REKTÖR ÇALIŞ, TARIM VE HAYVANCILIĞA DİKKAT ÇEKTİ
REKTÖR ÇALIŞ, TARIM VE HAYVANCILIĞA DİKKAT ÇEKTİ
Erciyes Üniversitesi´nde (ERÜ) “1. Uluslararası Erciyes Tarım, Hayvan ve Gıda Bilimleri Konferansı” düzenlendi.
TARİHİ KÖY ENSTİTÜSÜNDEKİ OKULDA HER ÖĞRENCİYE BİR TAVUK
TARİHİ KÖY ENSTİTÜSÜNDEKİ OKULDA HER ÖĞRENCİYE BİR TAVUK
´YUMURTALARIMIZI PANSİYONDA DEĞERLENDİRİYORUZ´
HALK EĞİTİM KURSİYERLERİNDEN SERGİ
HALK EĞİTİM KURSİYERLERİNDEN SERGİ
DEVELİ KAYMAKAMI DURU: “HALK EĞİTİM KURSLARI, EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN ÜÇ AYAĞINDAN BİRİDİR”
ERÜ, PROF. DR. ERTUĞRUL MİRZA İÇİN
ERÜ, PROF. DR. ERTUĞRUL MİRZA İÇİN
EMEKLİLİK TÖRENİ DÜZENLEDİ
AVRUPALI KAYSERİLİLER BİRLİĞİ DERTLERE DERMAN OLMAYA DEVAM EDİYOR
AVRUPALI KAYSERİLİLER BİRLİĞİ DERTLERE DERMAN OLMAYA DEVAM EDİYOR
KULLANILMAYAN OKUL BİNALARI YENİDEN HAYAT BULACAK
OSB TEKNİK KOLEJİ´NDE BAHAR ŞENLİĞİ
OSB TEKNİK KOLEJİ´NDE BAHAR ŞENLİĞİ
KAYSERİ OSB TEKNİK KOLEJİ KÜTÜPHANESİ´NİN AÇILIŞI VE 2019 BAHAR ŞENLİKLERİ ÖDÜL VE KAPANIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AGÜ TALKS SÖYLEŞİLERİ
AGÜ TALKS SÖYLEŞİLERİ
Teknoloji Şirketi Clariba´nın Kurucu ve CEO´su Marc Haberland Konuşmacı Olarak Katıldı
BİLGENESİL, ´ENGLİSH NİGHT´ İLE BÜYÜLEDİ
BİLGENESİL, ´ENGLİSH NİGHT´ İLE BÜYÜLEDİ
Bilgenesil Okulları ‘English Night´ etkinliği ile özellikle İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim alan öğrencileri hem yarıştırdı, hem de onların dış dünyada kendilerini anlatabilecekleri yeterliliğe sahip olduklarını gösteren kısa skeç ve tiyatro oyunları ile velileri büyüledi.
2. KAYSERİ ELEKRİK-ELEKTRONİK GÜNÜ
2. KAYSERİ ELEKRİK-ELEKTRONİK GÜNÜ
NNYÜ´DE DÜZENLENECEK
 AGÜ MÜZİK VE SAHNE SANATLARI KULÜBÜ´NDEN TİYATRO
AGÜ MÜZİK VE SAHNE SANATLARI KULÜBÜ´NDEN TİYATRO
William Shakespeare´in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı metninin, Can Yücel tarafından Türkçe söylenmiş hali olan “Bahar Noktası” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
26 Nisan 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL