CEP TELEFONU VE BİLGİSAYARA DİKKAT!
ADI ‘TENİSÇİ DİRSEĞİ´ AMA HERKESİ ETKİLİYOR
Tarih: 15.12.2016 16:43:30/ 2479okunma / 0yorum

Günümüzde her türlü teknolojik alet parmağımızın ucunda... Bu nedenle artık vücudumuz değil en çok ellerimiz yoruluyor. El parmakları ve kasları, belli bir pozisyonda uzun süre tutuldukça ve gücünden fazlasını yapmaya zorlandıkça el ile ilgili rahatsızlıklar artıyor. Buna son zamanlarda sık görülen ‘Tenisçi dirseği´ni örnek veren Acıbadem Taksim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, özellikle ofis çalışanları gibi elin bu fonksiyonlarını yoğun kullananların risk altında olduğunu belirtiyor.
Cep telefonlarının elimizden düşmediği, bilgisayar başında çalışma saatlerinin arttığı günümüzde, eli ilgilendiren sağlık sorunları da daha sık görülüyor. Klavye ya da telefon gibi yoğun bir biçimde kullandığımız teknolojik aletler, elimizi belli pozisyonlarda uzun süre tutmamıza ve küçük kasların zorlanmasına yol açarak el ve el bileği rahatsızlıklarını tetikliyor. Bu rahatsızlıklardan biri de tenisçi dirseği... Bu hastalıkla muhatap olanların yüzde 98´inin tenisle uzaktan yakından ilgisi olmadığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, rahatsızlığı parmakları ve el bileğini yukarı kaldıran kasların çıkış noktasındaki (dirsek) gerilme ve zarar görme olarak tanımlıyor ve kişiye ağrı ve kavrama güçlüğü şeklinde yansıdığını belirtiyor. Doç. Dr. Ayhan Kılıç, “Zamanla ağrı o kadar dayanılmaz oluyor ki, kavanoz açıp kapatma, kapı kolunu çevirme, çanta taşıma, valiz çekme ya da sandalye çekme gibi basit işler bile kişiye çok zor geliyor” diyor.
Erken dönemde dinlenerek geçiyor
El bileğindeki rahatsızlıkların herkesin hayatında zaman zaman ortaya çıkabildiğini ifade eden Doç. Dr. Ayhan Kılıç, ancak birkaç hafta süren ağrıların ciddiye alınması gerektiğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam ediyor: “Buradaki olay aslında kasların çıkış noktasındaki bölgede tahriş olması, zorlamaya uğraması ve bunun sonucunda da küçük yırtılmaların meydana gelmesi. Bu küçük yırtılmalar, günlük tempoya biraz ara verdiğinizde iyileşmeye doğru gidiyor. Ancak hemen ‘İyi oldu´ deyip aynı yeri zorladığınızda, o iyileşme dokusu adeta açma kapama düğmesi gibi on-off yapıyor ve olay kronikleşmeye başlıyor.”
Altı haftadan sonrası kritik!
Tenisçi dirseği, doğru tedavi uygulanıp dinlenme sağlandığında geçiyor. Yalnız buradaki kritik süreç; altı haftayı geçirmemek! Ancak kişilerin yüzde 80-90´ının altıncı haftadan sonra doktora başvurduğunu dile getiren Doç. Dr. Ayhan Kılıç, o iyileşme süresi doğru değerlendirilemezse, hasarlı dokunun iyileşme-iyileşmeme arasında kaldığına ve giderek bu patolojik sürecin yerleşmeye başladığına dikkat çekiyor. Doç. Dr. Ayhan Kılıç, yakınmaların üzerinden üç ay geçmesine rağmen çözüm bulunamadıysa, birkaç alternatif tedaviden yararlanılabileceğini de anlatıyor: “Bunlardan biri geleneksel kortizon enjeksiyonu. Bu yöntem, altı veya sekiz hafta kadar dirsekteki ağrı ve enflamasyon gelişim sürecindeki kısırdöngüyü kırmaya yarıyor ve siz o süreçte doğru hamleler yaparsanız hastalığı durdurabiliyorsunuz. Bir diğeri ise; taş kırma makineleriyle bölgede oluşan kötü ve ağrılı dokunun ses dalgalarıyla yok edilmesi. Bu bilimsel yöntem de kronikleşmiş vakaların yüzde 30´unda faydalı oluyor. Ayrıca PRP adında çok sık kullanılan bir yöntem daha var fakat bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış değil. Kişinin kendi kanından elde edilen iyileşme faktörlerinin hasarlı bölgeye enjekte etmeye dayanan yöntemin biraz daha geliştirilmesi lazım.”
Son çözüm cerrahi
Ancak bu tarz alternatif yöntemlerin rahatsızlığın giderilmesinde kişiyi kesin sonuca ulaştırmayabildiğini de ekleyen Doç. Dr. Ayhan Kılıç, çok bilinmemekle birlikte tenisçi dirseğinin cerrahiyle tamamen ortadan kaldırılabileceğini söylüyor. “Bir yıl geçmesine rağmen ağrıları yaşamınızdan çıkaramıyorsanız, bu alternatif yöntemlerin ötesine geçmek gerekiyor” diyen Doç. Dr. Ayhan Kılıç, kötü iyileşme dokusunun ameliyatla ortadan kaldırılabileceğini vurguluyor.
Her dirsek ağrısı ‘tenisçi dirseği´ değil
Toplumda yanlış bir anlayış olarak dirsek çevresindeki tüm ağrılara ‘tenisçi dirseği´ deme alışkanlığı geliştiğine değinen Doç. Dr. Ayhan Kılıç, dirseğin iç kısmında yine buna benzer ama farklı kasları ilgilendiren problemler görülebildiğini, buna da ‘golfçü dirseği´ adı verildiğini açıklıyor. Ayrıca dirsekteki kemik çıkıntısının bulunduğu bölgedeki şişliğin de ‘tenisçi dirseği´nden ayırt edilmesi gerektiğini söyleyerek, kas geliştirmek için ‘triceps´ kasını zorlayanlar ile eklem ve kıkırdaklarda olan hastalıkların da aynı yerde ağrıya yol açabileceğini belirtiyor. Doç. Dr. Ayhan Kılıç, “Dolayısıyla her dirseği ağrıyana kolayca ‘tenisçi dirseği´ teşhisi koymamak lazım. Şikayeti olan kişi doktorlar tarafından titizlikle muayene edilmeli ve gerekirse MR istenmeli” diyor.


Video Tarihi: 15.12.2016 16:43:30

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TELEFONU BİLGİSAYARA DİKKAT
ERCİYES TEKRNOPARK´TAN
ERCİYES TEKRNOPARK´TAN
BİGG PROGRAMINDA BÜYÜK BAŞARI ...
MELİKGAZİ BELEDİYESİ ELEKTRİK ÜRETECEK
MELİKGAZİ BELEDİYESİ ELEKTRİK ÜRETECEK
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi hizmet binasının, çatısına döşenen güneş panelleri ile kendi elektriğini üreteceğini söyledi.
AGÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ
AGÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ
MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİYOR ...
FAYDALI BÖCEKLER KAYSERİ´DE İŞ BAŞINDA
FAYDALI BÖCEKLER KAYSERİ´DE İŞ BAŞINDA
"Faydalı Böcekler Kayseri´de İş Başında” sloganı ile tarımsal üretimde biyolojik mücadele konusunda gerçekleştirilen projenin tanıtımı yapıldı.
GENÇ GİRİŞİMCİLER
GENÇ GİRİŞİMCİLER
AKILLI ÜRÜNLERLE HASTALARI VE BEBEKLERİ KORUYACAK ...
ERÜ Tıp Fakültesi mezunlarını verdi
ERÜ Tıp Fakültesi mezunlarını verdi
“Tıp eğitimi, ömür boyu süren bir eğitimdir”
Erü´nün Elektrikli Aracı ‘Seyrani´
Erü´nün Elektrikli Aracı ‘Seyrani´
Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor ...
Erciyes Teknopark
Erciyes Teknopark
Melek Yatırımcıları Buluşturdu …
Mühendislik Öğrencileri
Mühendislik Öğrencileri
İş Kazalarına Biyonik Kol İle Çare Bulacak ...
Erciyes Teknopark´ta
Erciyes Teknopark´ta
Erc Bilgi Günü Etkinliği Gerçekleşti ...
Erasmus+ K2 Vet-Furnishing Projesi´nin
Erasmus+ K2 Vet-Furnishing Projesi´nin
Yurtdışı Toplantısı Londra´da Gerçekleştirildi ...
BİLİME YÖN VEREN 100 TÜRK BİLİM ADAMI
BİLİME YÖN VEREN 100 TÜRK BİLİM ADAMI
SIRALAMASINA” ERÜ´DEN 2 BİLİM ADAMI GİRME BAŞARISI GÖSTERDİ ...
ERCİYES TEKNOPARK TARAFINDAN
ERCİYES TEKNOPARK TARAFINDAN
KAPADOKYA ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ ...
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE HAZIRLANIYOR …
GOOGLE, GAZETECİLER İÇİN
GOOGLE, GAZETECİLER İÇİN
‘DİJİTAL ATÖLYE´ SEMİNERİ DÜZENLEDİ ...
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
20 Ağustos 2017 Pazar
Bugün
Güneşli
33 °C
17 °C
Pazartesi
Güneşli
33 °C
16 °C
Salı
Güneşli
30 °C
15 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-6/16/1033434095171.jpg

KANALIMIZA ABONE OL