EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

“BÜYÜKŞEHİR KIŞA GÜNEŞ OLDU”

Spor A.Ş., “Kışıma Güneş Ol” kampanyası ile binlerce çocuğu soğuk kış günlerinde ısıtacak bir faaliyete imza attı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ BEREKET SERGİSİ’NDE

Başkan Büyükkılıç, KAYMEK tarafından açılan “ Bereket” temelı sergiyi gezdi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ AK KADINLARIN KERMESİNDE

Büyükkılıç, Hunat Kültür Merkezi’nde açılan “AK Kadınlar Yerli Üretir, Milli Tüketir Ekonomiye Destek Kermesi”ni ziyaret etti.

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK 2020 BÜTÇESİNDE TÜBİTAK’I KONUŞTU

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “TÜBİTAK çağın gerekleri ve dünyanın gidişatı göz önüne alındığında, esasında ülkemizin göz bebeği olması gereken bir kurum.”

MELİKGAZİ BELEDİYESİ İHALE İLE HİZMET ARACI KİRALADI

Başkan Palancıoğlu, hizmetlerin daha etkin, verimli ve seri sunulabilmesi için ihale ile 17 tane araç kiralandığını söyledi.

“GENÇLİK MERKEZİ İLE HAYALLER GERÇEK OLUYOR”

Başkan Çolakbayrakdar, “Bilim ve teknolojiye ayrı bir önem veriyoruz.”

MAZLUMLARIN SESİ VE ÇIĞLIĞI OLACAĞIZ

AGD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI COŞKUN: “MÜSLÜMANLAR  ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR MAZLUMLARIN SESİ OLACAĞIZ”

ADD’DEN 100. YIL KUTLAMASI

ADD ÜYELERİ ATATÜRK’ÜN KAYSERİ’YE GELİŞİNİN 100.YILINI KUTLADI

ULU ÇINARLAR YALNIZ DEĞİL

BÜYÜKKILIÇ, MUSTAFA KUMLU ULU ÇINARLAR YAŞLI YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU:

"ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VE ŞEHRİMİZ ADINA MUTLU OLUYOR VE GURUR DUYUYORUZ”

"İSTER OTUR, İSTER KİRAYA VER"

84 DAİRENİN SATIŞI 18 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK KAYSERİ’DE

“KAMU BANKALARI FAZİLERİ TEK HANELİ RAKAMLARA ÇEKECEK”

BAKAN ALBAYRAK BÜYÜKŞEHİR’DE

Bir dizi temaslar için ilimize gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Başkan Büyükkılıç’ı ziyaret etti

BAKAN ALBAYRAK, PASTIRMA DOĞRAYIP İKRAM ETTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kayseri programı kapsamında Bürüngüz Camii’nde Cuma namazı kılıp, namaz sonrası esnaf Kazancılar Çarşısı esnafını ziyaret etti.

PALANCIOĞLU YENİ ESNAFA İŞ YERİNDE RUHSAT VERDİ

“AHİLİK RUHU İLE ÇALIŞACAKLAR”

HEDEF, DAHA YEŞİL BİR MELİKGAZİ

PALANCIOĞLU: “DAHA YEŞİL MELİKGAZİ İÇİN AĞAÇLANDIRMADIK ALAN BIRAKMAYACAĞIZ”

?CEZA UYGULAMASINDA İSTİNAF KANUN YOLU´ SEMİNERİ

KAYSERİ BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ BAŞSAVCISI İLYAS YAVUZ: ?ÜLKEMİZE ÖRNEK BİR BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ OLMA HEDEFİMİZ VAR?

Türkiye Adalet Akademisi tarafından düzenlenen ?Ceza uygulamasında istinaf kanun yolu´ seminerinde konuşan Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı İlyas Yavuz,?Ülkemize örnek bir bölge adliye mahkemesi olma hedefimiz var? dedi.

Bu yıl 4.´sü Kayseri´de düzenlenen ?Ceza uygulamasında istinaf kanun yolu´ seminerine Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı İlyas Yavuz, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Dursun Büyükbaş, Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı uğur Parlak ve Türkiye Adalet Akademisi üyeleri katıldı.

Kayseri Bölge Adliye Mahkemesinin Türkiye´de örnek ve model bir mahkeme olacağını söyleyen Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı İlyas Yavuz, ?Kayseri Bölge Adliye Mahkememizin öncelikle Kayserimize, Kayserimizle beraber Niğde´ye, Sivas, Yozgat, Nevşehirimize, yargı camiamıza, ülkemize, kentimize hayırlı olmasını hayırlara vesile olmasının, Adaletin, Hukukun, tarafsızlığın, objektifliğin egemen olduğu bir sürecin işletilmesini hep beraber temenni ediyoruz. Sayın Başkanım iddialıyız, Ülkemize örnek olacak, model olacak kararlarıyla vermiş olduğu kararlar ile örnek model bir bölge adliye mahkemesi olma hedefimiz var, idealimiz var bunu çok samimi söylüyorum özellikle kıymetli savcılarımızla daire başkanlarımızla hakim arkadaşlarla konuştuğumuz zaman özel seçilmiş insanlar olduğumuz farkına vardık, göreceksiniz iddialıyız. Geneldeki, Kayseri de ki Niğde deki, Sivas da ki, Yozgat da ki, Nevşehir de ki meslektaşlarımızın önünü açacak insaf uygulaması varmış şeklinde ki kararlar ile meslektaşlarımızın önünü açacak bir hedefimiz var. Bir Başsavcı olmak üzere toplam 900 Cumhuriyet savcısıyız, bir komisyon başkanımız, 8 ceza dairesi başkanımız diğer hukuk dairesi başkanımız olmak üzere toplam 76 Hakim ve Cumhuriyet savcımız ile göreve hazırız en iyi şekilde en mükemmel şekilde bu süreci işleteceğimizin kanaatindeyiz bunun şuurundayız bunun farkındayız kıymetli misafirlerimize buraya geldikleri için teşekkür ediyoruz bu sürecin Ülkemize milletimize hayırlı olmasını hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz? dedi.

Seminerin hukuk adına büyük katkılar sağlayacağını söyleyen Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Dursun Büyükbaş, ?Bizler ev sahibi olarak şanslıyız şöyle ki en son istihdam semineri burada yapılmaktadır. İstinaf kanunun 2005 yılında çıktığı ilk istinaf mahkemeleri 2016 yılı sonrası başladı 3 yıllık bir birikim oluştu bu 3 yıl içinde istinafın bir denetim deney süresi gelişti bunlardan bizler şu yönde şanslıyız aramızda mahkememize gelen deneyimle bu istinaf mahkemelerinde görev yapmış savcı, hakim, daire başkanı arkadaşlarımız var yine sunum yapacak eğitimci arkadaşlarımız da bu konuda çok büyük tecrübe kazandılar tüm bilgi ve birikimlerini biriktirip bize verecekler. İnşallah en verimli toplantının burada olacağını düşünüyorum seminerin camiamıza yargımıza büyük katkı sağlayacağına inancım tamdır başarılı olmasını diliyorum? ifadelerinde bulundu.

Adalet akademisi olarak da sistemin iyi anlaşılmasın da ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyen Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı uğur Parlak, ?Yargının en başta gelen görevi hızlı bir yargılama sürecinde verilmiş adil kararlar ile toplumun adalet beklentisinin yerine getirilmesi olduğunun hepimiz bilincindeyiz İstinaf mahkemeleri Toplumun hak ve Adalet beklentisini karşılayacak olan Türk yargı sisteminin en önemli kurumlarından biri haline gelmiştir. Bugün çağdaş hukuk sistemlerinin tamamında istinaf kanun yolu farklı şekillerde ve farklı kapsamlar da ürününü almaktadır. Bildiğiniz üzere istinaf ile birlikte yargı sistemimiz 3 aşamalı denetim mekanizmasını getirdi sistemin özü doğru anlaşıldığında gerçekten yargılamalar hızlanacak adil ve doğru kararlar ortaya çıkacaktır ve Yargıtay´ın iş yükü azaltılacaktır tabi ki Yargıtay´a gelen işlerde de azalma olduğu bilinmektedir. Fakat sistemin doğru uygulamaması halin de başkaca şikayet ve sorunların eklenmesine neden olacağı da hepimizin malumudur. Adalet akademisi olarak da sistemin iyi anlaşılmasın da, doğru anlaşılamasın da uygulama birliğinin sağlanmasın da sizleri bu benzeri toplantılarda bir araya getirmek suretiyle biz de imkanlar ölçüsünde elimizden gelenin yapmanın gayretindeyiz. Sizler sadece yargılama gibi kutsal bir görevi yerine getirmekle kalmıyorsunuz bölge adliye mahkemelerin faaliyete geçmesiyle aslında yargı teşkilatımızın geleceği olan gençlerimizin yargı teşkilatın da etkin, verimli bir kapasite birikiminin oluşması açısından da eğitimleri açısından da sizler büyük görevler üstlenmeye başladınız? dedi.

Uğur Parlak, yeni hakim ve savcı adaylarına birçok eğitim programı düzenlemeyi düşündüklerini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

?Bildiğiniz üzere genç meslektaşlarımızın bölge adliye mahkemelerinde eğitim almaya başladı 2020 yılında da Kayserinin kadrosu çok güçlü olduğu için takvimi daha da öne çekilebilir bu hususta Kayserili olduğumuzun verdiği etkiyle takvimi daha da erkene alabiliriz ve birçok eğitim programlarını sizlerin bünyesinde sizlerin yanında meslektaşlarımızla vermeyi planlıyoruz bu nedenle sizler yargılama faaliyeti yönünde yaptığınız, üstlendiğiniz bu görev nedeniyle hakikaten her türlü takdire şayansınız. Yine bildiğiniz üzere hakim ve savcı adaylarının stajlarda bölge adliye mahkemelerinde yapmaları zorunlu hale getirildi ve yeni düzenlemeler gereği adliye mahkemelerinde yapacakları staj süreleri arttırıldı bu da bölge adliye mahkemelerinin artık sistemdeki değerinin daha da arttığının bir göstergesidir. Değerli meslektaşlarım bunun yanın da sadece adaylar değil 2020 yılın da konu bazlı yapacağımız meslek içi eğitim programlarında da sizlerin çalışmış olduğu yetki ve görev çerçeveleriniz doğrultusun da meslek içi eğitim programına devam edecekler.?

Haber Kaynak : İHA