KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZHASEKİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“FRANSA TÜRKİYE’YE DÜŞMANLIK EDİYOR”

MHP YEŞİLHİSAR İLÇE TEŞKİLATI’NDAN İL BAŞKANI SERKAN TOK'A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

TOK: HER ZAMAN YANLARINDA OLACAĞIZ

CHP HEYETİNDEN ESNAFLARA ZİYARET

“ESNAF KREDİ DEĞİL DESTEK BEKLİYOR”

BAŞKANLARDAN ÇOPUROĞLU’NA ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETİ

“GÖNÜLLERDE MESAFE ENGEL TANIMADI”

CHP İL BAŞKANLIĞI’NDAN ALTERNATİF CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMASI

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ İLELEBET PAYİDAR KILACAĞIZ”

ARIK 40 BİN METREKARE YEŞİL ALAN İDDİASINA TEPKİ GÖSTERDİ

“SAKSI İÇİNDEKİ AĞAÇLARI YEŞİL ALAN SANMIŞ”

ATAŞ'TAN MECLİSTE TARIM KONUSUNDA DİKKAT ÇEKEN KONUŞMA

“ÇİFTÇİMİZİN YÜZDE 80’İ BORÇLU”

VEKİL ATAŞ İNTİHAR VE CİNAYETLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

YAŞANANLAR VAHİM DURUMU ORTAYA KOYMAKTADIR

BAŞKAN ÇOPUROĞLU MAZBATASINI ALDI

“ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

CHP’Lİ ARIK’TAN, KAMU YATIRIM TEPKİSİ

AÇIKLAMASINDA ‘KANDIRILDI’ SÖZÜ İLE ELEŞTİRDİ

AK PARTİ'DE ÇOPUROĞLU'NDAN YENİ YÖNETİM İLE İLK FOTOĞRAF

AK Parti 7. Olağan Kongresi'nde güven tazeleyen Başkan Şaban Çopuroğlu, yeni yönetim ile birlikte ilk toplantıyı yaptı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAYSERİ’DE

“KAYSERİ 2023 VİZYONUMUZUN BAYRAKTARLIĞINI YAPACAK”

AK PARTİ KAYSERİ 7. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

AK PARTİ KAYSERİ’DE ÇOPUROĞLU İLE YOLA DEVAM EDİYOR

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR

"S-400 SİSTEM VE KONTROLLER NATO’DAN UZAKLAŞMAK ANLAMINA GELMİYOR"

AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DR. İSMAİL EMRAH KARAYEL

NEŞTER PROGRAMINDA CEYHUN ÜSTEN’İN SORULARINI YANITLADI

CHP KAYSERİ’DEN OYUNCAK TRENLİ PROTESTO

ARIK: HIZLI TREN GELECEK DENDİ, AMA GELMEDİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK KIRTASİYE ESNAFININ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“ACİL ÖNLEM ALINMAZSA YÜZDE 40’I KAPANACAK”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, acil önlem alınmadığı takdirde Kayseri’de faaliyet gösteren yaklaşık 300 kırtasiye esnafından yüzde 40’ının kapanacağını söyledi. Okulların kısmen açılması, üniversitelerin açılmaması nedeniyle kırtasiye esnafının ekonomik olarak tükenme noktasına geldiğini belirten Arık, bir an önce sicil affı getirilerek, esnafa faizsiz kredi verilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, okulların kısmi olarak açılması, üniversitelerin açılmaması nedeniyle zor durumda kalan kırtasiye esnafının sorunlarını gündeme taşıdı. Kayseri’de yaklaşık 300 kırtasiye esnafının faaliyet gösterdiğini belirten Arık, okulların açılması umuduyla borç harç dükkanını dolduran esnafın vadesi gelen borçlarını ödeyemediğini ifade etti. Arık, “Kırtasiye esnafımız 5’inci ve 6’ıncı ayda okulların açılacağı umuduyla vade ile mal alarak dükkanını doldurdu. Ama pandemi nedeniyle okullar ancak kısmi olarak açılabildi, üniversiteler henüz açılmadı. Doğal olarak da kırtasiye esnafının aldığı mal elinde kaldı. Mal elinde kaldı, borçların vadesi geldi. Şimdi esnafımız kara kara düşünüyor. Aylardır iş yapamayan, elindeki avucundakini de tüketen esnafımız bunu nasıl ödeyecek? Esnafa kredi verdiklerini söylüyorlar ama esnaf burada da sicile takılıyor. Ülkeyi yönetenlerin pembe tablolarla anlattığı ama gerçeklerin hiç de öyle olmadığı ekonomi nedeniyle çekini, senedini, kredi taksitini ödeyemediği için esnafın sicili bozuldu. Sicil affı çıkartılmadan verilen kredilerin esnaf için bir anlamı yok. Bunun için acilen sicil affı çıkartılarak, esnafa faizsiz kredi olanağı sağlanmalıdır. Esnafın SGK borçları yapılandırmadan öte silinmelidir. Esnaf devlete olan borçlarını yapılandırmaya kalktığı zaman karşısına tefeci faizi gibi faizler çıkıyor. Devletin faiz oranı bankaların faiz oranından daha yüksek olabilir mi? Maalesef ülkemizde durum böyle… Yıllardır ülkesine katkı sunan esnafımız bu kez devletin kendisine katkı sunmasını bekliyor. Eğer acil olarak esnafın talepleri karşılanmaz ise Kayseri’de faaliyet gösteren 300 esnaftan yüzde 40 dükkanını kapatmak zorunda kalacak. Büyük felaketler yaşanmadan yetkilerden esnafımızın sesini duymasını istiyoruz” diye konuştu.

“HEM DEVLET HEM MİLLET SOYULUYOR”

Okullarda verilen ücretsiz kitaplar konusuna da değinen Arık, devlet tarafından öğrencilere verilen ücretsiz kitapların okullarda okutulmadığını söyledi. Öğrencilerin kaynak kitap almaya yönlendirildiğini ifade eden Arık, şunları söyledi: “Sosyal devlet eğitim, sağlık gibi temel gereksinimleri nitelikli ve ücretsiz olarak sunmak zorundadır. AK Parti hükümetleri ile okullarda ücretsiz kitap dağıtımı başladı ama dağıtılan kitapların niteliği konusunda ciddi şikayetler var. Birçok veli okullarda verilen kitapların sadece müfredatı takip etmek için kullanıldığını öğretmenlerin öğrencilere yardımcı kitap aldırdığını söylüyor. Örneğin Kayseri Lisesi 12’nci sınıf öğrencilerinden bir set almaları isteniyor. Bu setin fiyatı 960 lira. Veli 960 liraya yardımcı kitap ya da kaynak kitap alacaksa devlet neden milyarlarca lira para vererek okul kitabı bastırıyor. Hem devlet hem de millet zarara uğratılırken, kimler kazanıyor? Geçmişte okul kitapları üzerinden FETÖ yapılanmasının desteklendiğini gördük. Maalesef bugün de yine okul kitapları üzerinden farklı yapıların desteklendiği konusunda ciddi şikayetler var. Tekrar ediyorum devlet çocuklara ücretsiz kitap dağıtmalıdır. Ama bu kitaplar başka kaynaklara ihtiyaç duymayacak yeterlilikte ve nitelikte olmalıdır. Bugün yaşanan kitap dağıtıyoruz denilerek niteliksiz kitaplarla hem devlet hem de milletin soyulmasıdır.”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ