KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ÖZHASEKİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“FRANSA TÜRKİYE’YE DÜŞMANLIK EDİYOR”

MHP YEŞİLHİSAR İLÇE TEŞKİLATI’NDAN İL BAŞKANI SERKAN TOK'A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

TOK: HER ZAMAN YANLARINDA OLACAĞIZ

CHP HEYETİNDEN ESNAFLARA ZİYARET

“ESNAF KREDİ DEĞİL DESTEK BEKLİYOR”

BAŞKANLARDAN ÇOPUROĞLU’NA ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETİ

“GÖNÜLLERDE MESAFE ENGEL TANIMADI”

CHP İL BAŞKANLIĞI’NDAN ALTERNATİF CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMASI

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ İLELEBET PAYİDAR KILACAĞIZ”

ARIK 40 BİN METREKARE YEŞİL ALAN İDDİASINA TEPKİ GÖSTERDİ

“SAKSI İÇİNDEKİ AĞAÇLARI YEŞİL ALAN SANMIŞ”

ATAŞ'TAN MECLİSTE TARIM KONUSUNDA DİKKAT ÇEKEN KONUŞMA

“ÇİFTÇİMİZİN YÜZDE 80’İ BORÇLU”

VEKİL ATAŞ İNTİHAR VE CİNAYETLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

YAŞANANLAR VAHİM DURUMU ORTAYA KOYMAKTADIR

BAŞKAN ÇOPUROĞLU MAZBATASINI ALDI

“ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

CHP’Lİ ARIK’TAN, KAMU YATIRIM TEPKİSİ

AÇIKLAMASINDA ‘KANDIRILDI’ SÖZÜ İLE ELEŞTİRDİ

AK PARTİ'DE ÇOPUROĞLU'NDAN YENİ YÖNETİM İLE İLK FOTOĞRAF

AK Parti 7. Olağan Kongresi'nde güven tazeleyen Başkan Şaban Çopuroğlu, yeni yönetim ile birlikte ilk toplantıyı yaptı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAYSERİ’DE

“KAYSERİ 2023 VİZYONUMUZUN BAYRAKTARLIĞINI YAPACAK”

AK PARTİ KAYSERİ 7. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

AK PARTİ KAYSERİ’DE ÇOPUROĞLU İLE YOLA DEVAM EDİYOR

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR

"S-400 SİSTEM VE KONTROLLER NATO’DAN UZAKLAŞMAK ANLAMINA GELMİYOR"

AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DR. İSMAİL EMRAH KARAYEL

NEŞTER PROGRAMINDA CEYHUN ÜSTEN’İN SORULARINI YANITLADI

CHP KAYSERİ’DEN OYUNCAK TRENLİ PROTESTO

ARIK: HIZLI TREN GELECEK DENDİ, AMA GELMEDİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK AMELİYAT MESELESİNİ MECLİS’E TAŞIDI

“5 MÜTEAHHİDE DOKUNAMAYANLAR İNSAN HAYATINI HİÇE SAYIYOR”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, medikal, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçilerinin kamudan alacaklarını alamadığı, bunun paralelinin de de malzeme sıkıntısı yaşandığı için bazı ameliyatların yapılamadığı iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Daha önce de ekonomik nedenlerle ameliyatların yapılamadığını hatırlatan Arık, “Devletin sırtına yapışan 5 müteahhittin bir yıllık alacaklarını ötense Türkiye rahat bir nefes alacak. Ama 5 müteahhide dokunmayanlar, insan hayatını hiçe sayarak sağlıktan tasarruf yapmaya kalkıyorlar” diye konuştu.

Hidrosefali hastası Rüstem Elibol ile 22 Kasım 2018 tarihinde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Rüstem Elibol’un malzeme olmadığı için ameliyat yapılamadığını belirten CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, birçok ilde kamu hastanelerinde ameliyatların yapılamadığını gündeme getirmişti. Arık aradan geçen iki yılın ardından bir kez daha malzeme olmadığı için ameliyatlarının yapılamadığını gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Arık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi: “Türkiye’yi uçurduklarını söyleyenler malzeme olmadığı için insanların kaderine terk edildiği bir Türkiye yaratmayı başardılar. Gösteriş, israf ve yandaşı zengin etmek telaşındaki iktidar batırdığı ekonominin faturası çok yönlü olarak halkımıza ödetmeye devam ediyor. Bir yanda insanlarımız yoksulluğa mahkum ediliyor, hak ettiği hizmetleri alamıyor. Diğer yanda tıbbi malzeme olmadığı için kalp pili gibi özelliği olan ameliyatlar yapılamadığı için insanlarımız adeta ölüme terk ediyor. Türkiye gerçeklerinden kopmuş hayal dünyasında yaşayan Sayın Berat Albayrak’ın yönetimindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı insan hayatını hiçe sayarak tasarruf yapmaya kalkıyor. Tasarruf yapacaklarsa insan hayatından değil, Türkiye’nin tüm kaynaklarını seferber ettiği yandaş müteahhitlere aktardıkları kaynaklardan tasarruf yapsınlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu hastanelerinden 14 ay, üniversite hastanelerinden 30 ayı aşkın bir süredir alacaklarını alamayan medikalcilerden, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçilerinden 2018 alacakları için yüzde 30, 2019 alacakları için yüzde 50, 2020 yılı alacakları için de yüzde 60 feragat etmelerini istiyor. Bu iktidar fedakarlık isteyecekse dünyada en fazla kamu ihalesi alarak rekor kıran ama bir türlü vergi rekortmenleri arasına girmeyi başaramayan müteahhitlerden fedakarlık istesin. Devletin sırtına yapışan 5 müteahhittin bir yıllık alacaklarını ötense Türkiye rahat bir nefes alacak. Ama 5 müteahhitte dokunmayanlar, insan hayatını hiçe sayarak sağlıktan tasarruf yapmaya kalkıyorlar” dedi.

EKONOMİK GEREKÇELERLE İNSAN HAYATININ RİSKE ATILMASINI BİR HEKİM OLARAK DOĞRU BULUYOR MUSUNUZ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Arık, soru önergesinde şu soruların yanıtını aradı: “Medikal, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçilerinin kamu hastanelerinden 14 ay, üniversite hastanelerinden 30 ayı aşkın bir süredir alacaklarını alamadıklarını, buna karşılık Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tedarikçilerden 2018 alacakları için yüzde 30, 2019 alacakları için yüzde 50, 2020 yılı alacakları için de yüzde 60 feragat etmelerinin istendiği haberleri gündeme geldi. Bu bağlamda;

1-) Kamu ve üniversite hastanelerimizdeki tıbbi sarf malzemesi sıkıntısının boyutu nedir?

2-) Tıbbi cihaz ve malzeme temini yapılamadığı için kalp pili ameliyatı gibi özelliği olan ameliyatların yapılamadığı iddiaları doğru mudur?

3-) Ekonomik gerekçelerle insan hayatının riske atılmasını bir hekim olarak doğru buluyor musunuz?

4-) Kamu hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin medikal, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçilerine olan borçlarını ödemek için bir planınız var mı?”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ