KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

CHP YÖNETİMİ PAZAR YERLERİNİ GEZEREK VATANDAŞIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

“PAZAR ESNAFININ TEZGÂHLARI ÜRÜN DOLU VATANDAŞIN PAZAR ARABASI, TORBALARI BOŞ”

İYİ PARTİ’YE 162 KİŞİLİK TOPLU KATILIM

İYİ PARTİ’DE ÜYE KAYDI ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ARIK KAYSERİ’DE YAŞANAN İNTİHAR OLAYLARINA DİKKAT ÇEKTİ

“EKONOMİK KRİZ İNSANLARI ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR”

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK 'GELECEĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA OLMASIN'

MHP İl teşkilatınca susuzluk ve kuraklık üzerine çekilen video sosyal medyada ilgi gördü

“NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARI TELAFİ ETTİ, HELALLİK İSTEDİ”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'nın Kapadokya ve Erciyes açıklamasını hakkında, arkadaşımızın bir hatası oldu

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇOPUROĞLU KURMAYLARI İLE İSTİŞARE YAPTI

İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

ASKON’DAN SAADET PARTİSİ’NE ZİYARET

SP İL BAŞKANI COŞKUN ASKON ŞUBE YÖNETİMİNİ AĞIRLADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL TAMER HACILAR BELEDİYESİ’NDE

TAMER: HACILARIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ARIK’TAN NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NA TEPKİ

“KONUŞANA DEĞİL KONUŞTURANA BAK”

KAYSERİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL KARAYEL YAHYALI BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İLÇEYİ GEZEN KARAYEL, ESNAFLARI ZİYARET ETTİ

BAŞKAN ÇOPUROĞLU,

AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISINA KATILDI

AK PARTİ’DEN SUÇ DUYURUSU

Ak Parti İl Teşkilatı’ndan yazılı bir acıklama yapılarak 81 İl Teşkilatı olarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunulduğu duyuruldu.

VEKİL ARIK HAZİNE VE MALİYE BAKANI’NA SORDU

“BORCA KARŞILIK CAMİ ARSASI ALMAK RUTİN UYGULAMA MIDIR?”

KILIÇDAROĞLU ELİTAŞ’A 15 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDEYECEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 15 bin lira tazminat cezasına çarptırıldı.

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK’TAN ÇARPICI İDDİA

“BU ÇOCUKLARIN SMA’LI DOĞMASINA KİM GÖZ YUMUYOR”

MHP MİLLETVEKİLİ ÖZDEMİR’E CEVAP GELDİ

“SARIOĞLAN İLÇESİ 2022 YILINDA DOĞAL GAZLA BULUŞACAK”

Gürkan Ofis Mobilyaları

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK’TAN ÇARPICI İDDİA

“BU ÇOCUKLARIN SMA’LI DOĞMASINA KİM GÖZ YUMUYOR”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, SMA’nın basit bir tarama testi ile engellenebilir bir hastalık olduğunu ancak birilerin para kazanması için bu hastalığın engellenmediğini ifade etti. Milli Piyango’dan varlık fonuna aktarılan 75 milyonun SMA hastaları için kullanılması için başlatılan kampanyayı eleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da yanıt veren Arık, “Sayın Bakan, kirli olan bu çocukların tamamen sağlıklı doğma şansları var iken, SMA hastası olarak doğmalarına göz yummaktır” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında SMA’nın engellenebilir bir hastalık olduğunu ifade etti. Türkiye’de her 30 ila 40 kişiden birinin SMA taşıyıcısı olduğunu ifade eden Arık, akraba evlilikleri ile genetik hastalıklarının görülme sıklığının arttığını belirtti. 60 ila 100 lira arasında değişen maliyetteki yerli ve milli kitler ile SMA taşıyıcılarının tespitinin mümkün olduğunu ifade eden Arık, “Bizim güçlü devletimiz istese, Türkiye Cumhuriyeti Sağılık Bakanlığı bugün istese, dese ki; “evlilik öncesi tarama testlerinin içerisinde bundan sonra SMA testi de olacak” dese, yarından itibaren evlenecek çiftlerden doğan çocukların bir tanesinde bile SMA hastalığı olmayacak. Basit bir tarama testi ile çocuklarımızın ve ailelerinin dramını sonlandırmamız mümkün. Peki bu test pahalı bir test mi? Hayır. Kişi başına maliyeti 60 ila 100 Türk lirası arasında… TÜİK verilerine göre 2019 yılında evlenen çift sayısı 541 bin 500… Evlenen bu çiftlerin hepsine tamamen yerli ve milli olan, ülkemiz tarafından üretilen, SMA taşıyıcılığının belirlenmesi testi yapılırsa toplam maliyeti 5 milyon Amerikan dolarıdır. Oysa bir tane SMA hastası çocuğun tedavisi için istenen para 2,4 milyon Amerikan dolarıdır. Yani tarama testinin maliyeti iki SMA hastası çocuğumuzun tedavisi için istenen para kadar. Yaklaşık her yıl 200 SMA’lı çocuğumuz dünyaya geliyor. Ve 1300 çocuğumuz tedavi için bekliyor. Peki birbirini sevmiş, evlenme kararı vermiş SMA taşıyıcısı bir çifti tespit ettik. Çözüm ne? Bu çift ayrılsın mı, evlensin mi? Tabii ki ayrılmasınlar. Çözüm çok basit. Çözüm öncelikle bu çifti aydınlatmak. Çözüm bu çift çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde kendiliğinden değil de tüp bebek yöntemiyle yani pre-implantasyon genetik tanı ile sağlıklı çocuk sahibi olmalarını sağlamak. Böylece hem ailelerinin sağlıklı çocuk sahibi olmaları sağlanacak hem de ülke ekonomisi üzerindeki büyük bir yük kalkacaktır” dedi.

Milli Piyango’ndan Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyonun SMA hastalarının tedavisi için kullanılması için başlatılan kampanyaya tepki gösteren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da yanıt veren Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Biz Milli Piyango’dan Türkiye Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon SMA hastası çocukların tedavisi için kullanılsın deyince Sayın Bakan, ‘Bu kampanya kirli bir kampanya… Küresel ilaç firmalarının oyununa gelmeyin’ diyor. Sayın Bakan, kirli olan bu çocukların tamamen sağlıklı doğma şansları var iken, SMA hastası olarak doğmalarına göz yummaktır. Sayın bakan, bugün sma engellenebilir bir hastalık iken, niçin sağlık bakanlığı olarak engellemiyorsunuz! Niçin evlilik öncesi tarama testini bir an evvel yapmıyorsunuz? Evlilik öncesi tarama testinin yapılmasına kimler engel oluyor? Engelleyen; bu işten para kazanan küresel ilaç firması ve bunlara aracılık eden Türkiye’deki bürokrasi mi? Bu ilaç lobisi ve bunlara aracılık eden bürokrasi bilerek ve isteyerek, sırf para kazanmak uğruna SMA’lı çocukların doğmasını mı istiyor? Bu ilaç lobisine siz Sağlık Bakanı olarak engel olamıyor musunuz? Sizin bürokrasiniz bu ilaç lobisinin neresinde? Çözüm çok basit. Çözüm Sayın Bakanın küresel ilaç şirketlerinin oyununa müsaade etmeyeceğiz sözlerinde saklı. Çözüm cesur olmak. Evlilik öncesi SMA tarama testini zorunlu hale getirmek. Ağustos ayında hazırladığım bu kanun teklifini bir an önce yasalaştırmak. Çözüm bu kadar basit. Niçin uygulamıyorsunuz? Bir milletvekili olarak, bir hekim olarak, bir baba olarak böyle bir olasılığı kabul etmek istemiyorum. Yanılmak, yanlış düşünmüş olmak istiyorum. Umarım yanılıyorumdur. Umarım meclisimiz hiç vakit kaybetmeden gerekli yasal düzenlemeyi yaparak evlilik öncesi SMA taşıyıcılığı testlerini zorunlu hale getirir. Umarım ilaç tüccarları değil, bu ülkemin çocukları kazanır. Sayın Bakan, kirli olan, oyuna gelen çocukların yaşaması için kampanya düzenleyen aileler değildir. Kirli olan, bu çocukların tamamen sağlıklı doğmasına olanak varken, SMA’lı doğmalarına göz yummaktır. Küresel ilaç lobisine boyun eğenlerdir…”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ