KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

VEKİL ERSOY’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

VEKİL ERSOY’DAN ‘CHP-HDP İTTİFAKI’ İMASI

VEKİL ERSOY YABANCI HEYETLERİN İLİMİZDE AĞIRLANMASINI TALEP ETTİ

“ONLARIN DAVOS’U VARSA BİZİM DE ERCİYESİMİZ VAR”

ŞİDDET BİZİM TURUNCU ÇİZGİMİZDİR

AK PARTİ İL KADIN KOLLARI BAŞKANI EMİNE TİMUÇİN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ’ VESİLESİ İLE BASIN TOPLANTISI YAPTI

CHP KADIN KOLLARI İL BAŞKANI TOSUNER:

“YAŞAMIN HER KÖŞESİNİ SEVGİ İLE DONATACAĞIZ”

BAŞKAN TOK, DOĞUMUNUN 103. YILINDA ALPARSLAN TÜRKEŞ’İ ANDI

Başkan Tok: “Rahmetli başbuğumuz Alparslan Türkeş tarihte örneklerine pek rastlanmayan müstesna şahsiyetlerden biridir…”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ATAMAN İSTİFALARI DEĞERLENDİRDİ

“İSTİFALAR NEFİS KAYGISINDAN”

İYİ PARTİ KAYSERİ İL TEŞKİLATI’NDA İSTİFA DEPREMİ

5 İSİM İSTİFA ETTİ

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ’TAN O BELEDİYELERE TEPKİ

ÇALIŞANLARINI İZİNE GÖNDERMEK YERİNE BELEDİYELERİN İSRAFI VE KEYFÎ HARCAMALARINI KISIN

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ’TAN “ACI REÇETE” TEPKİSİ

Ataş, “Hükümet acı reçeteyi her zamanki gibi yandaşın değil, vatandaşın önüne koyuyor”

AK PARTİ KAYSERİ YÜRÜTME KURULU BELLİ OLDU

İl Başkanı Şaban Çopuroğlu başkanlığındaki yürütme kurulu üyeleri şu şekilde;

VEKİL ARIK YHT İÇİN ULAŞTIRMA BAKANI’NA SESLENDİ

“KAYSERİ ARTIK KANDIRILMAK İSTEMİYOR!”

VEKİL ARIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

“COVİD 19 MESLEK HASTALIĞI SAYILSIN”

SAADET KAYSERİ’DE KONGRE ZAMANI

22 KASIM PAZAR GÜNÜ 13:30’DA

ARIK DEVELİ DEVLET HASTANESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK: “DEVELİ BUNU HAK ETMİYOR”

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NDEN PANDEMİ ŞEHİTLERİ İÇİN 406 FİDAN

TOK: PANDEMİ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DE FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ”

ÖZHASEKİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“TÜRKİYE'DEKİ MUHALEFET BİDEN'DEN ÜMİTLENDİ”

Gürkan Ofis Mobilyaları

CHP MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK “BÖYLE GİDERSE ÖZEL YURTLAR KAPANACAK”

Milletvekili Çetin Arık, üniversitelerin açılmaması nedeniyle zor günler geçiren özel öğrenci yurtlarının sorunlarını gündeme taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, üniversitelerin açılmaması nedeniyle zor günler geçiren özel öğrenci yurtlarının sorunlarını gündeme taşıdı. Mart ayından itibaren faaliyetlerini askıya alan özel öğrenci yurtlarının üniversitelerin açılmamasıyla faaliyetlerini sonlandırma noktasına geldiğini belirten Arık, “Üniversiteler açıldığı zaman öğrencilerimiz kalacak yurt bulamayacak. Hem öğrencilerimizin mağdur olmaması hem de işletmelerinin hayatını sürdürebilmesi için işletmelere faizsiz uzun vadeli kredi imkanı sunulmalıdır. Bugün faaliyetlerini askıya alan yurtlar süreç yürütülemez ise kapılarını kapatmak zorunda kalacak” diye konuştu.

Yüz yüze eğitimin başlamaması nedeniyle zor günler geçiren esnafın sorunlarını gündeme taşıyan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, özel öğrenci yurtlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Kayseri’de önemli bir bölümü vakıflara ait olmak üzere 30 özel öğrenci yurdu bulunduğunu ifade eden Arık, devlet desteği alan vakıf yurtları karşısında özel öğrenci yurtlarının rekabet şansının zayıfladığını belirtti. Türkiye’de yurt sorununun önemli bir sorun olduğunu ifade eden Arık, “Türkiye’nin çözmesi gereken en önemli sorunlarından biri üniversite eğitimi için yaşadıkları şehrin dışına çıkan öğrencilerimizin barınma sorunudur. Maalesef KYK yurtları talebi karşılayamıyor. Kimi gençler sorunu ev kiralayarak gidermeye çalışsa da önemli bir bölümü vakıf ya da özel öğrenci yurtlarında kalıyor. Vakıf ve cemaat yurtları konusunda Türkiye’nin geçmiş acı tecrübeleri göz önünde bulundurarak dikkatli olması gerekiyor. Günümüzde vakıf yurtlarına öğrenci başına 750 lira devlet desteği verilirken özel yurtlar bu destekten faydalanamıyor. Bu durum özel yurtların rekabet şansını azaltıyor. Özel yurtlar mart ayından bu yana faaliyetlerine ara vermiş durumda. Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamaması ile birçok yurt faaliyetini sonlandırırken, kalanlarda faaliyetlerini askıya aldı. Eğer yüz yüze eğitim başlamaz ya da gerekli önlemler alınmaz ise tamamı kapanacak. Üniversiteler açıldığı zaman öğrencilerimiz kalacak yurt bulamayacak. Hem öğrencilerimizin mağdur olmaması hem de işletmelerinin hayatını sürdürebilmesi için işletmelere faizsiz uzun vadeli kredi imkanı sunulmalıdır. Kredi imkanının yanı sıra devlet özel yurtlar için vergi ve SGK alacaklarından vazgeçmelidir. Bunun yanı sıra öğrenci yurtlarına kapasitesi ölçüsünde temel giderlerini karşılayabilmeleri ve kapılarını açık tutabilmeleri için bir destek sunulmalı” diye konuştu.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ