KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BU HAFTA KAYSERİ’DE EN DÜŞÜK SICAKLIK -6 DERECE OLACAK

“VATANDAŞLAR SİS İHTİMALİNE KARŞI DİKKATLİ OLMALI”

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI

KURALA UYMAYANA 885 TL CEZA KESİLECEK

VATANDAŞLAR KISITLAMAYI YANLIŞ ANLADI,

MEYDAN BOŞ KALDI

KÖSEDAĞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ

SABRİ KÖSEDAĞ DUALARLA EBEDİYETE UĞURLANDI

HATİCE VE HALİT

BİR ÖMÜR MUTLULUK İÇİN “EVET” DEDİ

KORAMAZ VADİSİ’NDEKİ TAŞ OCAĞI İÇİN KÖYLÜLER HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTI

“PATLAMALARDAN CAMLARIMIZ SARSILIYOR”

SIĞINMACILARIN DİL VE KÜLTÜR SIKINTISI

“ŞEHİR HASTANESİ’NDE TERCÜMAN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK”

ÖZPOLAT AİLESİ’NİN MUTLU GÜNÜ

HAKAN VE AYŞEGÜL MUTLU YARINLAR İÇİN “EVET” DEDİ

YANGINDA EVİ KÜL OLAN ADAM YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

“EVDE KALAMIYORUZ, ÇOCUKLARI GETİREMİYORUM”

13 AYLIK SMA HASTASI HASAN ÇINAR YARDIM BEKLİYOR

“İLAÇLAR GEÇ GELDİĞİ İÇİN ZORLUK ÇEKİYORUZ”

İDLİB'E 13 TIR PATATES GÖNDERİLDİ

"YOLUN İYİLİK OLSUN"

KORONAVİRÜSE YAKALANAN ZAFER GİRGİN, “25 GÜN CEHENNEM AZABI YAŞADIM”

“KİMSE MASKESİZ GEZMESİN, HER DAİM MASKE TAKSIN”  

TÜRK-İŞ’TEN ‘İSTİHDAM PAKETİ’ AÇIKLAMASI  

TÜRK-İŞ İL TEMSİLCİSİ GÜVEN: “İŞSİZLİKLE MÜCADELE BÖYLE OLMAZ”

ERCİYES’TE KAR SEVİNCİ

ERCİYES DAĞI’NIN ZİRVESİNE KAR YAĞDI

TALAS'TA AİLE İÇİ MUTLULUĞA DESTEK

“SAĞLIKLI NESİL, MUTLU YAŞAM”

HOL PLATFORM ÜYELERİ'NDEN ETKİNLİK VE KÜTÜPHANE SINIFI

GENÇ MİMARLARLAR ELLERİNE MATKAP VE FIRÇALARI ALIP İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTI

Anahtar Kelimeler: DEVELİLİLER
Gürkan Ofis Mobilyaları

DEVELİLİLER,

GACER PİLAVI EŞLİĞİNDE BULUŞTU

Develililer Derneği´nde her cumartesi yapılan etkinliklere bir yenisi eklendi. Develi Epçe Mahallesi civarında yetişen gacer buğdayından hazırlanan pilav derneğe gelen bayan misafirlere ikram edildi ve sağlıklı beslenme semineri verildi.

Dernek Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın yaptığı açılış konuşmasında ´´ Zinde ve sağlam bir vücuda sahip olmanın ilk şartı mevcut sağlığımızı korumaktan geçer. Bunun da birinci kuralı doğru beslenmektir. Doğru beslenmek için öncelikle doğal ürünler tercih edilmelidir. Çocukluk dönemi, ergenlik dönemi ve yaşlılık dönemlerinde özellikle gıda alımına özen gösterip tarım ilaçlarından ve sentetik, tatlandırıcı ve renklendirici kullanılan gıdalardan uzak durmalıyız. Beslenmemize dikkat ettiğimiz kadar sağlığımızı korumak için günlük aktivitelerimizi de artırarak hareketli hayat tarzını tercih etmeliyiz. Bugün derneğimizde farklı bir etkinlik yaparak yöremize ait gacer pilavı pişirerek hanım misafirlerimize ikram edeceğiz. Pilavla birlikte gacer unundan yapılmış ekmekler hazırlayarak derneğimize getiren Doğan Özdemir ve Semiha Gürek hanımefendiye de teşekkürlerimi sunuyorum.?dedi.

Programda Epçe Mahallesi gacer yetiştiricisi Doğan Özdemir tarafından gacer hakkında bilgiler verildi. Doğan Özdemir konuşmasında gacerin özellikle mide- bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini, kabızlık çekenlerin, romatizmal hastalığı olanların ve kolesterolü olanların kullandığında şifalı etkisi olduğunu; gacerin ununun, nişastasının ve bulgurunun elde edildiğini ve bunlardan tatlı ürünleri ve çeşitli hamurişleri yapıldığını; ekmeğinin en az iki hafta bayatlamadan durabildiğini ve tokluk hissini artırdığı için kilo vermek isteyenlerin ve şeker hastalarının tükettiğini belirtti.

Ecz. Esra Özyalçın ise programda sağlıklı beslenme ve önemi hakkında bilgiler verdi. Özyalçın konuşmasında, günlük tüketilmesi gereken besin çeşitleri ve porsiyonlarından, gıdaların besin değerlerinin korunması için uygun hazırlanma ve pişirme koşullarından, doğal beslenmenin öneminden ve sağlıksız beslenmenin yol açabileceği sonuçlardan bahsetti. Özellikle vitamin ve minerallerin önemini vurgulayan Özyalçın, toplum olarak sağlıklı beslenme konusunda çok daha fazla bilinçlenmemiz gerektiğini, fazla tuz ve şeker tüketiminin kısıtlanması gerektiğini belirtti. Paketli ve işlenmiş gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiğini; çocukluk, erişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde farklı besin ihtiyaçları olduğunu, buna uygun gıda tüketilmesini tavsiye etti. Bitkisel ürünlerin kullanımı konusunda dikkatli olunması gerektiğini, uzman kişilerin bilgisi ve desteği dahilinde, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeden güvenilir ürünler kullanılması gerektiğini söyledi.

Karşılıklı soru- cevapla devam eden seminerin ardından program sonunda dinleyicilere Doğan Özdemir´in pişirdiği gacer pilavı ve Semiha Gürek ´in hazırladığı gacer ekmeği ikram edildi.


Haber Kaynak : İHA