KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

YILDA 1.5 MİLYON FİDAN ÜRETİP

DOĞAYI YEŞİLLENDİRİYORLAR

KAYSERİ İL MÜFTÜSÜ GÜVEN:

“EVDE BELİRLENEN ODADAN ÇIKMAMAK ŞARTIYLA İTİKAF İBADETİ YAPILABİLİR”

MAZLUMDER ŞUBE BŞK.YRD. SENA ÖZDEMİR:

“SİSİ’NİN ZULMÜ RAMAZANDA DA DEVAM ETTİ”

“YANLIŞ YAKIT DOLUMU AYIPLI HİZMETTİR VE BAYİ İLE SAĞLAYICIYI DOĞRUDAN İLGİLENDİRİR”

Avukat Emir Akpınar: “Yanlış yakıt dolumunda bayi aracın oluşacak bütün masraflarından sorumludur”

HIZLI DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ

OSB BAŞKANI NURSAÇAN:“65 BİN FABRİKADA 2 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR”

TOMARZA VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU

VATANDAŞLARIN MAAŞLARI EVLERİNE KADAR GÖTÜRDÜ

TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI ARTTI

TÜİK BÖLGE MÜDÜRÜ MUSTAFA USLU: "EN ÇOK KULLANILAN YAKIT TÜRÜ DİZEL"

ÜZÜMÜYLE MEŞHUR İNCESU'DA BAĞLAR YEŞERDİ

İNCESU'DA YAZIN SONUNDA DA ÜZÜM HASADI BAŞLIYOR

TAM KAPANMAYI DOĞA İLE İÇ İÇE GEÇİRİYORLAR

SAĞLIKLI YAŞAMANIN KEYFİNİ SÜRÜYORLAR

KAYSERİ KADINLAR DERNEĞİ BAŞKANI KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

AYSUN MELEK ŞAHİN KORONAVİRÜS NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

20'Lİ YAŞLAR CHALLENGE AKIMINA SİYASİLERDE DAHİL OLDU

İLİMİZ SİYASİLERİ DE BU AKIMA DAHİL OLDU

KÜÇÜK ALPEREN'İN HAYATINI KARARTAN ŞAKA

OKULDA SAĞ GÖZÜNE KURŞUN KALEM SAPLANAN ALPEREN'DE YÜZDE 80 GÖRME KAYBI OLUŞTU

CAMİ MİNARESİNE DÜŞEN YILDIRIM AĞIR HASARA NEDEN OLDU

KAPALI CEZANE KILMA ALANI DA ZARAR GÖRDÜ

LEYLEKLİ KÖY

HÜRMETÇİ MAHALLESİ'NDEKİ ELEKTRİK DİREKLERİNİN ÜZERİNE YUVA YAPAN LEYLEKLER GÜZEL GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU

ERCİYES'İN KARI ERİDİ KIRLANGIÇ VADİSİ COŞTU

DERİN VADİ İÇERİSİNDE AKAN SU ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

YETİM KALAN BUZAĞILARA KENDİ ÇOCUKLARI GİBİ BAKIYORLAR

3 GÜN ÖNCE ANNELERİ ÖLDÜ

Anahtar Kelimeler: DEVELİLİLER
Gürkan Ofis Mobilyaları

DEVELİLİLER,

GACER PİLAVI EŞLİĞİNDE BULUŞTU

Develililer Derneği´nde her cumartesi yapılan etkinliklere bir yenisi eklendi. Develi Epçe Mahallesi civarında yetişen gacer buğdayından hazırlanan pilav derneğe gelen bayan misafirlere ikram edildi ve sağlıklı beslenme semineri verildi.

Dernek Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın yaptığı açılış konuşmasında ´´ Zinde ve sağlam bir vücuda sahip olmanın ilk şartı mevcut sağlığımızı korumaktan geçer. Bunun da birinci kuralı doğru beslenmektir. Doğru beslenmek için öncelikle doğal ürünler tercih edilmelidir. Çocukluk dönemi, ergenlik dönemi ve yaşlılık dönemlerinde özellikle gıda alımına özen gösterip tarım ilaçlarından ve sentetik, tatlandırıcı ve renklendirici kullanılan gıdalardan uzak durmalıyız. Beslenmemize dikkat ettiğimiz kadar sağlığımızı korumak için günlük aktivitelerimizi de artırarak hareketli hayat tarzını tercih etmeliyiz. Bugün derneğimizde farklı bir etkinlik yaparak yöremize ait gacer pilavı pişirerek hanım misafirlerimize ikram edeceğiz. Pilavla birlikte gacer unundan yapılmış ekmekler hazırlayarak derneğimize getiren Doğan Özdemir ve Semiha Gürek hanımefendiye de teşekkürlerimi sunuyorum.?dedi.

Programda Epçe Mahallesi gacer yetiştiricisi Doğan Özdemir tarafından gacer hakkında bilgiler verildi. Doğan Özdemir konuşmasında gacerin özellikle mide- bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini, kabızlık çekenlerin, romatizmal hastalığı olanların ve kolesterolü olanların kullandığında şifalı etkisi olduğunu; gacerin ununun, nişastasının ve bulgurunun elde edildiğini ve bunlardan tatlı ürünleri ve çeşitli hamurişleri yapıldığını; ekmeğinin en az iki hafta bayatlamadan durabildiğini ve tokluk hissini artırdığı için kilo vermek isteyenlerin ve şeker hastalarının tükettiğini belirtti.

Ecz. Esra Özyalçın ise programda sağlıklı beslenme ve önemi hakkında bilgiler verdi. Özyalçın konuşmasında, günlük tüketilmesi gereken besin çeşitleri ve porsiyonlarından, gıdaların besin değerlerinin korunması için uygun hazırlanma ve pişirme koşullarından, doğal beslenmenin öneminden ve sağlıksız beslenmenin yol açabileceği sonuçlardan bahsetti. Özellikle vitamin ve minerallerin önemini vurgulayan Özyalçın, toplum olarak sağlıklı beslenme konusunda çok daha fazla bilinçlenmemiz gerektiğini, fazla tuz ve şeker tüketiminin kısıtlanması gerektiğini belirtti. Paketli ve işlenmiş gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiğini; çocukluk, erişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde farklı besin ihtiyaçları olduğunu, buna uygun gıda tüketilmesini tavsiye etti. Bitkisel ürünlerin kullanımı konusunda dikkatli olunması gerektiğini, uzman kişilerin bilgisi ve desteği dahilinde, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeden güvenilir ürünler kullanılması gerektiğini söyledi.

Karşılıklı soru- cevapla devam eden seminerin ardından program sonunda dinleyicilere Doğan Özdemir´in pişirdiği gacer pilavı ve Semiha Gürek ´in hazırladığı gacer ekmeği ikram edildi.