DİJİTAL İZİMİZ
MAHREMİYETİMİZİ İHLAL EDİYOR
Tarih: 16.5.2018 17:02:40/ 1697okunma / 0yorum

Uzmanlar, sosyal medya kullanımı başta olmak üzere, çeşitli nedenlerle internet ortamında oluşturduğumuz dijital izimizin, mahremiyetimizi ve güvenliğimizi tehdit edebileceğini söyledi.

Uzmanlar, geçen haftalarda ortaya çıkan ‘facebook skandalı´ ile tekrar gündeme gelen dijital iz ya da dijital parmak izi güvenliği konusunda kullanıcıları uyardı. Dijital izi, dijital mecralarda, sosyal sitelerde bir puzzle´nin parçaları gibi toplanan veriler ve dijital dünyadaki yapıp ettiklerimiz, izlerimiz, serüvenimiz şeklinde tanımlayan Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Bilici, “Bu kayıtlardan hareketle tüketim eğilimlerimiz, dünya görüşümüz, beklentilerimiz, hedeflerimiz, araştırdığımız konular an ve an hızlı ve gayet ayrıntılı bir şekilde tespit ve takip edilebiliyor. Bu da bir tür mahremiyet ihlaline neden oluyor” dedi.

"HA TAKSİM´DE MEGAFONLA BAĞIRMIŞSIN HA İNTERNETTE BİR ŞEYLER PAYLAŞMIŞSIN"

İnternet ortamında bir kez bile herhangi bir şifre oluşturulmasının dijital serüveni başlattığının altını çizen Bilici, insanların büyük çoğunluğunun ne dijital izden ne de dijital izin olumsuz getirilerinden haberdar olmadığını ifade etti. Bilici, “Ben verimi şifreyle bile olsa bir yere girdiğim andan itibaren artık o benim bilgisayarım ya da kullandığım dijital araçtan çıkıyor ve bir başkasının server´ına kaydedilmiş oluyor. Dolayısıyla orada bir güvenlikten bahsetmek artık söz konusu değil. Ha Taksim´de çıkmışız megafonla bir şeyler söylemişiz, ha internette bir şeyler paylaşmışız arada hiçbir fark yok” diye konuştu.

HESAPLAR KAPANSA BİLE VERİLER SİLİNMİYOR

ERÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fehim Köylü ise, dijital izimizi ya da serüvenimizi süren ‘büyük veri madenciliği´ teknolojisinin, son yıllarda kullanıcıların lehine sonuçlar ortaya çıkardığını dile getirdi. Bunun son örneğinin, ‘facebook skandalı´ olduğunu kaydeden Köylü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Facebook skandalında, Amerikan seçimlerini etkilemek amaçlı kişilere mikro pazarlama yapıldığı, daha sonra da Facebook´un bizim konuşmalarımızı kayıt altına aldığı ifade edildi. Bu bilgiler siyasi, sosyolojik her açıdan kullanılabilir. Daha önceki dönemlerde istihbarat örgütlerinin elindeydi, ancak toplanan veriler ticari amaçlar doğrultusunda da kullanılabiliyor. Büyük veri günümüz için büyük bir tehlike. Bunun da kaçışı yok. Teknolojiyi kullanıyorsak sunan kişiler, verdiği hizmetin karşılığında bunları alıyorlar. Kayıt olmadan olmuyor, loglar, günlükler tutuluyor. Facebook hesabınızı kapasanız bile o bilgiler bir şekilde orada kalıyor. İnternetteki izinizden dolayı sonrasında gireceğiniz işte etkilenebiliyorsunuz.”

YERLİ VERİ TEKNOLOJİLERİ OLUŞTURULMALI

Büyük veri teknolojilerine karşı, yerli veri teknolojileri geliştirilmesinin önemine değinen Köylü, “Telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalara, uygulama yüklerken verdiğimiz izinlere dikkat etmeliyiz. Büyük veri teknolojisini kullanan yabancı ülkeler gibi bizler de bu teknolojileri etkin biçimde kullanmalıyız. Bu alanda eğitimlerimiz artmalı, insanlarımız bilinçlendirilmeli. Geçen haftalarda ‘fecabooksil´ adında bir kampanya başlatıldı. Bu tür kampanyalar daha da ilerlerse bireysel olarak insanların haklarını ön plana çıkaracak alternatifler ortaya konulabilir” şeklinde önerilerde bulundu.

SOKAK NE DEDİ?

Vatandaşlar ise çoğunlukla sosyal medya uygulamalarını güvensiz bulduklarını ifade etti. Bazıları güvensiz bulsa da, kullanmaya devam ettiklerini söylerken, bazı vatandaşlarda hayatının hiçbir döneminde herhangi bir sosyal medya uygulaması kullanmadıklarını dile getirdi. Vatandaşların sosyal medya uygulamalarında güvensiz gördüğü en önemli durumlar; sosyal medya hesaplarının çalınması, sosyal medyada paylaştıkları fotoğrafların başkalarının eline geçmesi, banka bilgilerinin çalınması.

FACEBOOK SKANDALI NEDİR?

Mart ayında patlayan facebook skandalı ilk olarak 2012 yılında Obama´nın seçim kampanyasında facebook verilerinin kullanılmasıyla da gündeme gelmişti. Ancak 2018 Mart ayında, Trump´ın seçim kampanyasında kullanılmasının yanı sıra, bir kullanıcının telefonundaki arama ve SMS´lerin facebook tarafından kayıt edildiğini fark etmesinin ardından, skandal başka boyutuyla göz önüne geldi. ardından facebook kurucusu Zuckerberg, ABD Senatosu´na ifade verdi ve durumu büyük ölçüde kabul etti. Zuckerberg´in Senato karşısında yalnızca özür dilemesi bazı kitleler tarafından ciddi tepkilere neden oldu ve skandalın hemen ardından ortaya çıkan ‘facebooksil´ ve benzeri kampanyaların çapı daha da büyüdü. Skandalda 87 milyon kullanıcıya ait verilerin izinsiz bir şekilde kullanıldığı ifade edildi. Türkiye´nin ise en çok kullanan 10 ülke arasında yer almadığı belirtilirken; uygulamayı indiren kişi sayısının 223 olmasına rağmen bu kişilerin arkadaş listelerinde bulunan toplam 234 bin 584 kişinin etkilendiği duyuruldu. Facebook´un Türkiye´deki toplam aylık aktif kullanıcı sayısı ise 44 milyon kişi civarında.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: DİJİTAL İZİMİZ
BU DA ‘HELİKOPS´
BU DA ‘HELİKOPS´
ÖĞRENCİLER İÇİN GERÇEĞİNİ ARATMAYAN HELİKOPTER TASARLADI
AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI
AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI
ERCİYES TEKNOPARK´TA
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BİLİM MÜZESİ´NDE
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BİLİM MÜZESİ´NDE
“BİLİMİN IŞIĞINDA YETİŞEN, AYDINLIK BİR GELECEK”
ENERJİ KONUSUNDA ÇALIŞAN BİLİM İNSANLARI
ENERJİ KONUSUNDA ÇALIŞAN BİLİM İNSANLARI
TÜRKİYE´NİN ÖNDERLİĞİNDE BİR ARAYA GELİYOR
"GÜNEŞTE 2023 HEDEFİ 15 GİGAVAT"
"GÜNEŞTE 2023 HEDEFİ 15 GİGAVAT"
GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan:"Güneş enerjisinde toplamda 5 gigavatlık bir yatırım söz konusu. Hedefimiz, 2023 yılında 15 gigavatlara ulaşmak"
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖZDÜR´E TÜBA´DAN ÖDÜL
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖZDÜR´E TÜBA´DAN ÖDÜL
ÜSTÜN BAŞARILI BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ´NE LAYIK GÖRÜLDÜ
KAYSERİ TİCARET ODASI,
KAYSERİ TİCARET ODASI,
KALİTE DENETİMİNİ BAŞARI İLE GEÇTİ
KAYSERİ OSB
KAYSERİ OSB
GÜNEŞE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYOR
TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMLERE İLGİ DUYAN YATIRIMCILAR
TEKNOLOJİ TABANLI GİRİŞİMLERE İLGİ DUYAN YATIRIMCILAR
ERCİYES TEKNOPARK´TA BULUŞTU
ERCİYES TEKNOPARK FİRMALARI
ERCİYES TEKNOPARK FİRMALARI
TAİ TESİSLERİNİ GEZDİ
ÖĞRENCİLERDEN ASKERLER İÇİN MUHTEŞEM BULUŞ
ÖĞRENCİLERDEN ASKERLER İÇİN MUHTEŞEM BULUŞ
ÖĞRENCİLER, GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ İLE BOMBA İMHA ARACI ÜRETTİ
YAZILIM SEKTÖRÜ
YAZILIM SEKTÖRÜ
ERCİYES TEKNOPARK´TA MASAYA YATIRILDI
KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ,
KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ,
“AR-GE MERKEZLERİ´NİN SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR”
ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOPARK
ANADOLU´NUN YÜKSEK TEKNOLOJİLERİNİ YATIRIMCILARLA BULUŞTURDU…
MEYVELER YERLİ GÜNEŞ KREMİYLE KORUNACAK
MEYVELER YERLİ GÜNEŞ KREMİYLE KORUNACAK
Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerince, meyvelerde güneş yanıklarının önüne geçilebilmesi için geliştirilen güneş kremi, ürün verimi ve kalitesini artırıyor
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
24 Ocak 2019 Perşembe
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cumartesi
yağmurlu
3 °C
-1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL