EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

UMMANLI HASTALAR ŞİFA BULMAK İÇİN

ERÜ HASTANELERİNE GELİYOR

ERÜ’DE BAŞARILI KALP OPERASYONU

Uzun zamandır mitral kapak rahatsızlığı sorunu yaşayan iki hasta, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kalp Hastanesinde aynı anda yapılan ve 30 dakika süren ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuştu.

ARI ZEHRİ İLE SAĞLIKLARINA KAVUŞUYORLAR

MS ve iltihaplı romatizma hastaları, arı zehri ile uygulanan 'Apiterapi' adı verilen tedavi yöntemi ile şifa buluyor

AÇILDIĞI GÜNDEN BU YANA 161 BİN HASTAYA HİZMET VERDİ

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Altıntop, "İlerleyen zamanlarda hem kadın doğumlarında hem çocuk hastalarda çok daha ileri tedavi ve hizmetler verilecektir"

PSİKOTEKNİK TEST RAPORU ZORUNLU OLACAK

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE PSİKOTEKNİK TEST RAPORU ZORUNLU HALE GELİYOR

İNTİHAR HABERLERİ ÖZENDİRİCİ OLMAMALI

Psikiyatrist Bahadır Bostan intihar haberlerinin özendirici üslupla yapılmaması gerektiğinin de altını çizdi

ERÜ VETERİNER FAKİLTESİ’NDE HEDEF BÜYÜK

Prof. Dr. Gültekin Atalan: İç Anadolu bölgesinin en geniş kapsamlı hayvan hastanesi olmak için çalışmalarımız devam ediyor

ESTETİK VE SAĞLIK BİR ARADA

ESTETİK OPERASYONLARDA EN ÇOK RİNOPLASTİ TERCİH EDİLİYOR

YERLİ İLACA ADIM ADIM

Çalış:"Merkezin fiziki altyapısı çok güçlü, insan kaynağımız, araştırmacılarımız kaliteli…”

BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK

Kayseri’nin Yahyalı İlçesinde 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası münasebetiyle etkinlik düzenlendi.

TOMARZA DEVLET HASTANESİNDEN

5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDA HİZMET

OBEZİTE AMELİYATI "SON ÇARE OLARAK TERCİH EDİLMELİ" UYARISI

Levent Avtan:"Bu ameliyat, kilo vermek için yapılmaz. “

KIŞ MEVSİMİNDE ÖZELLİKLE ÇOCUKLAR İÇİN YAPRAK IHLAMUR DAHA SAĞLIKLI

Kış aylarının gelmesiyle beraber, vatandaşların aktarlardan aldığı ürünler konusunda bilgiler veren 14 yıllık aktar Recep Lale, ”Kış mevsiminde özellikle çocuklar için yaprak ıhlamur daha sağlıklıdır” dedi.

KTO’DA ‘LÖSEMİ’ HASSASİYETİ

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla lösemiye farkındalık oluşturmak için maske taktı.

TDP’DEN LÖSEV VAKFINA ANLAMLI ZİYARET

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri, Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfını  (LÖSEV) ziyaret etti.

LÖSEMİYİ YENEN GENÇLER HASTALARA UMUT OLUYOR

Kayseri'de lösemiyi yenen iki genç arkadaş, kentteki lösemili çocuklara ve ailelere hastalığın tedavi edilebilirliğini anlatıyor.

DİŞ HEKİMLERİNE, AKILCI ANTİBİYOTİK SEMPOZYUMU

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, ülkemizde ve dünyada her geçen gün büyüyerek tehdit haline gelen antibiyotik direnci ile ilgili farklı bir etkinliğe imza atan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ?Akılcı Antibiyotik? konusunda diş hekimleri ve diş hekimliği fakü

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, ülkemizde ve dünyada her geçen gün büyüyerek tehdit haline gelen antibiyotik direnci ile ilgili farklı bir etkinliğe imza atan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ?Akılcı Antibiyotik? konusunda diş hekimleri ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerine yönelik bir sempozyum düzenledi. ?Diş Hekimliğinde Enfeksiyon Kontrolü ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı? adı altında düzenlenen sempozyum,İl Sağlık Müdürlüğü idarecileri, Erciyes Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesinden bir çok değerli hocanın ve diş hekimliği öğrencilerinin yoğun katılımı ile Kayseri Devlet Hastanesi Konferans Salonunda yapıldı.

Açılış konuşmasında, diş hekimlerinin antibiyotik reçeteleme oranının yüksek olduğuna değinen İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; ?Ülkemizde antibiyotik reçeteleme oranı %25, ilimizde ise %27. Ancak bu %27´ye baktığımızda diş hekimlerimizin oranı biraz daha yüksek. Bu açıdan akılcı antibiyotik dediğimiz doğru hastaya, doğru zamanda, uygun dozu, düşük maliyetle, etkin tedavi şeklinde verilmesi için bu şekilde bir toplantıyı düzenledik. Bu konuda bize destek veren başta diş hekimliği fakültelerimize hem de il dışından gelen değerli hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum? dedi.

Açılış konuşmasının ardından, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi´nden Prof. Dr. Mustafa Altındiş, Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Soley Arslan ve Dr. Öğretim Üyesi İnci Devrim´in diş hekimliğinde enfeksiyon kontrolü hakkındaki sunumlarını gerçekleştirdikleri sempozyumun ilk oturumu, Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik´in ?Akılcı Antibiyotik Kullanımı? hakkındaki sunumunu ile sona erdi. Sempozyumun ikinci oturumunda ise Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Gürgan, Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Sezer Demirbuğa ve Dr. Öğr. Üyesi Fatma Doğruel hazırladıkları sunumlar eşliğinde katılımcıları bilgilendirdiler. 

Program sonunda sempozyum hakkında bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan; ?Biz sadece akılcı antibiyotik demiyoruz,  akılcı ilaç diyoruz.  Çünkü sadece ilaç olarak antibiyotiklerin değil diğer ilaçların da vücudumuza zararları var. İlaç dediğimiz şey belli bir dozu aştığı zaman aynı zamanda zehir demek. Öncelikle tüm hekim arkadaşlarımızın bu konuda duyarlı olmaları için çaba sarf ediyoruz. Bu çabalarımız devam edecek. Bu organizasyonu da bize destek İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Ali Ramazan Benli´ ye, Şehir Hastanesi Başhekimimiz Prof. Dr. İlhami Çelik´e, üniversitelerimize, bugün burada bizimle olmayı arzu edip katılım sağlayan Sakarya Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalından Profesör Doktor Mustafa Altındiş´e ve diğer hocalarımıza teşekkür ediyorum? dedi.

Bu tür toplantıların farklı hekim gruplarının birbirlerini anlaması açısından son derece önemli olduğuna değinen, Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik; ?İl Sağlık Müdürlüğümüze, başta Uzm. Dr. Ahmet Ceylan olmak üzere bu güzel toplantıyı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Hakikaten 2 farklı grubu bir araya getirmiş olmaları birbirimizi anlamaya çalışmış olmamız bence bugünün en önemli kazanımıydı. Katılan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederiz? dedi.

Hastaların baskısı, hekimlerin hisleri ve tedavi çabalarının bazen istek dışı yanlış kullanımlara yol açtığına değinen, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Gürgan ?İlaç Tedavinin bir parçası, ama yeterli bir parçası değil. Bunun en doğru kullanımı, uygun zamanda uygun dozda kullanılması. Bunlarda pek çok sarkmalar olabiliyor. Hastaların baskısı, hekimlerin hissettikleri, tedavi etmek için çabalarının bir parçası olarak bazen istek dışı yanlış kullanımları olabiliyor. Bunları uzman, çalışmış, hem klinik tecrübesi hem araştırma tecrübesi olan hocalarımızla beraber konuştuk ve görüş birliğine vardık. İnşallah Kayseri Sağlık Müdürlüğü´nün bu konudaki çalışmaları devam eder? dedi.

Programa konuk olarak katılan, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Mustafa Altındiş ise ?Toplantının amacının akılcı antibiyotik kullanımı ve antibiyotik kullanımında rasyonel yaklaşımlar olduğunu düşünecek olursak, diş hekimliğinde antibiyotiklerin etkenleri bertaraf etmeye yönelik planlanması gerektiğini ve az, öz antibiyotik kullanılmasının amaçlanması gerektiğini söylemiş olayım. Özellikle apse forumdaki enfeksiyonların muhakkak drenaj sonrasında antibiyotik ile tedavi edilmeye çalışmasında önemli olduğunu vurgulamak istiyorum? dedi.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ