DOÇ. DR. HALİL TEKİNER,
“SELÇUKLU ŞİFAHANELERİNDE MAAŞLI MÜZİSYEN ÇALIŞIYORDU ”
Tarih: 14.10.2017 11:59:06/ 1107okunma / 0yorum

“SELÇUKLU ŞİFAHANELERİNDE MAAŞLI MÜZİSYEN ÇALIŞIYORDU” 

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekiner, Selçuklu şifahanelerinde maaşlı müzisyen çalıştırıldığını belirterek, bugün gelinen noktada ise Türkiye´nin müzikle tedavide araştırma yapan 19´uncu ülke sıralamasına düştüğünü söyledi. 

ERÜ´nün Akademik Yılı açılık etkinlikleri kapsamında Sabancı Kültür Sitesi´nde düzenlenen ‘Gevher Nesibe Şifahanesi ve Müzikle Tedavi´ konferansında konuşan Doç. Dr. Halil Tekiner, Selçuklu´da yaygın bir tedavi yöntemi olarak kullanılan müzikle tedaviye dair bilgiler verdi. Müzikle tedavinin, İzmir´in Bergama ilçesindeki, ‘dünyanın ilk psikiyatri hastanesi´ olarak tarihe geçen Asklepion´da başladığını, ancak buna dair belgelerin Berlin´de bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Halil Tekiner, M.Ö. 200´lü yıllara dayanan Bergama Krallığından sonra Anadolu´da müzikle tedaviye dair kayıtların Selçuklu´da görüldüğünü dile getirdi.

RUH HASTALIKLARINDA KULLANILIYORMUŞ

Kayıtlara göre Selçuklu´da ‘bimarhane´ adı verilen ruh hastalıklarının tedavi edildiği merkezlerde müzikle tedavinin bir yöntem olarak kullanıldığını, hatta tedaviyi yapan müzisyenlere maaş bağlandığını söyleyen Doç. Dr. Halil Tekiner, “Kayseri´den sonra inşa edilen darüşşifalarda idari kadroların arasında müzisyenlere de maaş verildiğini görüyoruz. Bazı seyyahların darüşşifalarda müzikle hastaların tedavi edildiğini aktardığını görüyoruz. Bu nedenle İslam´da yaygın olan bu anlayışın Kayseri Gevher Nesibe Darüşşifasında olduğunu tahmin etmek mümkün” dedi.

DÜNYADA 2. DÜNYA SAVAŞI´NDAN SONRA YAYGINLAŞTI

Müzikle tedavinin düşük maliyetli ve yan etkisinin olmadığının var sayılması nedeniyle 2. Dünya Savaşı´ndan sonra iyiden iyiye tedavi yöntemleri arasına girdiğini kaydeden Doç. Dr. Halil Tekiner, dünyada bu konuda özellikle son 5 yıldan bu yana yapılan yayın sayısının artışına da dikkat çekti. Doç. Dr. Halil Tekiner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya müzikle tedaviyi merak ediyor. Bunu tedavinin bir parçası olarak uyguluyor; özellikle Kanada´da, Amerika Birleşik Devletlerinde, İngiltere´de bunun eğitiminin verildiğini, profesyonel olarak müzikoterapistlerin hastalarla birlikte olduğunu görüyoruz. Türkiye yavaş yavaş adımlar atıyor, fakat adımlarını daha büyük atması gerekecek. Çünkü yayın sayısını baktığımızda, Türkiye bu konuda yayın yapan 19´uncu ülke. İlk 3 ülke ise Amerika, İngiltere ve Avusturalya.”

DOĞRU YÖNTEMLE UYGULANDIĞINDA BAŞARILI

Bulgulara göre müziğin hastaları tedavi ettiğinin kanıtlandığını, ancak doğru yöntem ve tedaviyle yapıldığında işe yaradığını vurgulayan Doç. Dr. Halil Tekiner, “Uykusuzlukta müziğin olumlu etkisi bulunmuş. Psikiyatrik rahatsızlıklarda, otistik çocuklarda, yetişkin ruh hastalarında, nevrotik ruh hastalarında, nörolojik ve hatta onkolojik rahatsızlıklarda, kanser hastalarında da bir takım olumlu etkileri bulunmuş. Kanseri doğrudan tedavi etmese bile, o süreci kişinin daha kendisinden emin, iç dünyasında daha barışık ve bağışıklığının iyileşmesine katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: HALİL TEKİNER
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
GÖREVİ DR. İSMAİL KILIÇ´TAN DEVİR ALDI
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
“GRİP” SEMİNERİ
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
YRD. DOÇ. DR ALİ RAMAZAN BENLİ KOLTUĞUN YENİ SAHİBİ OLDU...
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI´NIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI…
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
2. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
Özel Magnet Hastanesi´nde Fransız Hastaya Tüp Mide ameliyatı yapıldı.
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BOZTEPE MAHALLESİNDE KADINLARA DİYABET EĞİTİMİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
Büyükşehir Belediyesi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye genelinde uygulanan sosyal sorumluluk projesine katkı verdi. Şehirlerin sembol binalarının mavi ışıkla aydınlatılarak diyabete dikkat çekilmesi kampanyasına Büyükşehir Belediyesi de Tarihi Saat Kulesi´ni aydınlatarak katıldı.
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
Kocasinan Belediyesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü´nde farkındalık oluşturmak amacıyla bir seminer gerçekleştirdi. Sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılan seminerin sonunda şeker taraması yapıldı.
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Toraks Derneği tarafından “15 Kasım Dünya KOAH Günü” etkinliği düzenlendi.
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Tarihi ve Etiği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekiner, Osmanlı ve Selçuklu´da müzikle tedavinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, günümüzde Türkiye´nin müzikle tedavi uygulayan ülkeler sıralamasında geride kaldığını söyledi.
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
Talas Belediyesi ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile 14 Kasım Dünya Diyabet (Şeker Hastalığı) Günü dolayısıyla diyabette farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri verildi.
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
ZATÜRRE HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR...
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
Talas Belediyesi, Acıbadem Kayseri Hastanesi işbirliği ile çocuklara yönelik enfeksiyondan korunmanın yolarını anlatan bir sağlık semineri düzenledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Kasım 2017 Cumartesi
Bugün
Güneşli
10 °C
-6 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
10 °C
-3 °C
Pazartesi
Fırtına
9 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL