EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞKANI KALKAN,
“ÖĞRENCİLER ARASINDAKİ HİYERARŞİ ORTADAN KALKACAK”
Tarih: 8.11.2017 17:58:56/ 721okunma / 0yorum

Eğitim Bir Sen 1 No´lu Şube Başkanı Aydın Kalkan sendika binasında bir basın açıklaması gerçekleştirerek liselere girişte uygulanacak olan adrese dayalı sistemi değerlendirdi. Kalkan, adrese dayalı sistemin öğrencilerin sınav stresini azaltması ve öğrenciler arasındaki hiyerarşiyi ortadan kaldırması dolayısıyla olumlu sonuçları olacağını vurgulayarak “Sınavsız yerleşecek öğrencileri yerleştirmede katı bir merkezi yerleştirme anlayışı yerine daha esnek bir yaklaşım benimsenmelidir” ifadesini kullandı…

Eğitim Bir Sen 1 No´lu Şube Başkanı Aydın Kalkan sendika binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında yeni sınav sisteminin, sınav stresini azaltması ve okullardan kaynaklı olarak ortaya çıkan hiyerarşinin ortadan kalkması açısından olumlu sonuçlar doğuracağını; ancak sınav sorularının sayısının azlığı ve merkezi sınavda öğrenci alacak okulların belirlenmesinde bir takım sıkıntılara neden olacağını vurgulayarak şunları kaydetti: “Merkezi sınavla öğrenci alacak okulların belirlenmesinde özellikle nüfus ve kentin büyüklüğü gibi nesnel kriterler mutlaka dikkate alınmalıdır. Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liseleri´ne ek olarak bazı Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri ve İmam Hatip Liseleri de merkezi sınavla öğrenci almalıdır. Merkezi sınav için öngörülen 60 sorunun kapsam geçerliliği düşük olacaktır. Bundan dolayı soru sayısı artırılmalıdır. Sınavın 6 ve 7. sınıfların konularını da kapsaması, halen 8. sınıfta bulunan öğrencileri okul dışı kaynaklara yönlendirme riski taşımaktadır. Dolayısıyla merkezi sınavın kapsamı 8. sınıf konularıyla sınırlandırılmalıdır. Sınavsız yerleşecek öğrencileri yerleştirmede katı bir merkezi yerleştirme anlayışı yerine daha esnek bir yaklaşım benimsenmelidir. Sınavsız yerleştirme işlemi yapılacak okullara katı bir kontenjan/kapasite sınırlaması konulmamalıdır. Aksi hâlde, öğrencinin evinin en yakınındaki okula yerleşmeme ihtimali söz konusudur. Bundan dolayı, öğrencinin evinin en yakınındaki tercih ettiği okul türüne adrese dayalı olarak yerleşmesi esas olmalıdır.”                                                             

Sözlerinin devamında adrese dayalı sistemin il ve ilçelerdeki okul kapasitelerinin yeterliliğini de ortaya koyacağını vurgulayan Kalkan, “Bugüne kadar yapılan yatırımların ne kadar isabetli ya da ne kadar çarpık olduğu ortaya çıkacak, öğrenci yoğunluğunun çok, okullaşmanın az olduğu yerlerde ikili eğitime geçme zorunluluğu veya okullaşmanın çok öğrenci yoğunluğunun az olduğu yerlerde de bazı okulların atıl kaldığı durumlar söz konusu olacaktır. İl ve ilçelerdeki okul yatırımlarının bundan sonra öğrenci yoğunluğuna göre planlanması, sistemin uzun vadede işleyişi açısından önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.               

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Kalkan sözlerinin sonunda öğretmenlere yönelik performans değerlendirmesi sistemini ağır dille eleştirerek:  “Sistemin kabul edilmesi mümkün değil.  Bu sistem bir faciadır ve bunun bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Önemli bir meslek olan öğretmenlik itibarsızlaştırılmamalıdır. Öğretmenler şamar oğlanına döndürülmemeli, öğrenci ve velilerin parmak salladığı, düşük not vermekle tehdit ettiği bir konuma düşürülmemelidir. Otoritesi ve saygınlığı sarsılan bir öğretmenin öğrencisi üzerinde etkili olması mümkün değildir. Öğretmenin herhangi bir ağırlığının olmadığı, disiplinin ortadan kalktığı bir ortamda eğitim işlemez hâle gelir. Bunun ağır maliyetini, zararını millet olarak hepimiz öderiz. Geleceğimizi şekillendiren eğitim gibi bir konuda adım atarken kılı kırk yarmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HABER: S.ERDOĞAN
Video Tarihi: 8.11.2017 17:58:56
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: EĞİTİM ŞUBE BAŞKANI KALKAN
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
13 Aralık 2018 Perşembe
Bugün
Sağanak
3 °C
-3 °C
Cuma
Bulutlu
6 °C
0 °C
Cumartesi
Bulutlu
7 °C
-1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74