KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

GÜNAYDIN VE BÜYÜKKILIÇ PINARBAŞI’DA

6 KIRSAL BÖLGEDE YOL ÇALIŞMASI

2022 YILI BÜTÇESİ 750 MİLYON TL

KOCASİNAN'DAN TAKSİTLİ YATIRIM FIRSATI

BAŞKAN YALÇIN KURUKÖPRÜ VE ÇATAKDERE'DE GÖNÜL ALDI

300 MİLYON TL’LİK “EK BÜTÇE”

ÜRETKEN GENÇLERE DESTEK SÖZÜ

FUHUŞ EVLERİ MÜHÜRLENDİ

KASKİ’DEN ALT YAPI ATAĞI

ÇOLAKBAYRAKDAR:  “ŞEHİRDEN KÖYE GÖÇÜ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

HİNDİSTAN’DAN GELDİLER

KİRACIOĞLU: “DUBAİ'DE 16 MİLYON DOLAR ZARAR VAR”

NURSAÇAN: “AĞIR CEZALIK DOSYA OLUŞTURMAK İSTENİYOR”

 ÇOLAKBAYRAKDAR: “YENİ BİR ŞEHİR KURUYORUZ”

ORUÇREİS’ TE  UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANDI

KAZIM KARABEKİR’ DE KURA ÇEKİMİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

ELİA KAZAN´IN KÖYÜNDEKİ TARİHİ KİLİSEDE YIKILMA TEHLİKESİ

KAYSERİ´de, 1725 yılında ibadete açılan tarihi Agios Teodoros Rum Kilisesi, aradan geçen zamanda bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü.

KAYSERİ´de, 1725 yılında ibadete açılan tarihi Agios Teodoros Rum Kilisesi, aradan geçen zamanda bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü. Yıkılma tehlikesi de bulunan kilise restore edilmeyi bekliyor.

Merkez Melikgazi ilçesindeki Germir Mahallesi, Osmanlı İmparatorluğu´nun 1590-1620 arasındaki çalkantılı döneminde, Celali isyanları sırasında yaşanan nüfus hareketinin  sonucu olarak kuruldu. O zamanlar köy olan Germir´in ilk sakinleri Ermeniler iken, 1700 yılından sonraki tarihte Rum nüfus artmaya başladı. Rum nüfus, 1840´lı yıllarda Ermeni ve Türk nüfusunu aştı. Kayseri´de bölgenin 19´uncu yüzyıldaki en önemli eğitim merkezi durumuna gelen Germir´de aynı dönemde 2 büyük kilise inşa edildi. Kısmen yerin altında olan Aziz Teodoros Kilisesi 1725, 2 katlı bir çan kulesi olan Panagia Kilisesi ise 1837 yılında ibadete açıldı.

2 kilisenin bulunduğu mahalleye, özellikle yaz aylarında yabancı gruplar akın ediyor. Germir Mahallesi, ´Ben ne Rumum, ne Türk, ne de Amerikalı. Ben Anadoluluyum´ diyen ünlü yönetmen Elia Kazan´ın ve ABD´li televizyon yıldızı Kim Kardashian´ın babaannesinin köyü olarak biliniyor.

O tarihten günümüze kadar gelen tarihi Agios Teodoros Rum Kilisesi,  geçen zamanda bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü. Tarihi yapının duvarlarına sprey boyayla yazılar yazılarak, zarar verildi. Kilisenin içinin de defineciler tarafından kazılarak zarar verildiği görüldü. Tarihi kiliseye koruma tedbiri uygulanmaması ve günümüzde harabeye dönmesi tepki çekti. Yıkılma tehlikesi de bulunan kilise restore edilmeyi bekliyor.

 Germir Mahalle Muhtarı Ali Kapısız, mahallede 3 medeniyet bir arada yaşadığını söyleyerek, "Bunlar Ermeni, Rum ve Türkler. Gayet huzurlu bir şekilde yaşamışlar. Çünkü gördüğünüz gibi burada 3 adet kilise, 2 adet de camimiz var. 3 medeniyetin bir arada yaşadığı dönemde Rumlar, Ermeniler ve Türkler kendine has ibadetini yaparmış. En ufak bir sıkıntı yaşanmamış. Sonrasında yaşanan savaşlar nedeniyle Ermeniler ve Rumlar göç ederken burada yaşayan Türkler, ´Gitmeyin biz sizi koruruz´ demişler. Ancak Ermeni ve Rumlar kalmayarak gitmişler" dedi.