EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ’DE “EVLİLİĞE İLK ADIM” SEMİNERLERİ BAŞLADI

Kayseri İl Müftülüğünce yeni evlenen ve düğün hazırlıkları yapan çiftlere yönelik “Evliliğe İlk Adım Seminerleri” başlatıldı.

YENİ UFUKLAR DERNEĞİ’NİN HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULACAK

TÖREN CUMA GÜNÜ SAAT 19.00’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

TÜRK SAĞLIK-SEN'DEN 'İRMİK HELVALI' DÖNER SERMAYE TEPKİSİ

TÜRK SAĞLIK-SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI KAMİL ÜNAL:”SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN SABIR TAŞI ÇATLAMIŞTIR”

1,5 METRELİK YILAN İLE OYUNCAK OYNAR GİBİ OYNADI

Kayseri'de yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki yılanı yakalayan Sarıca mahallesi muhtarı Bekir Ulusoy, yılan ile oyuncak oynar gibi oynadı.

KADINLARIMIZA HER ALANDA DESTEK OLMALIYIZ

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

MMO KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI AKSOY

DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

ERCİYES DAĞI'NDA 45 BİN METREKÜP YAPAY KAR ÜRETİLDİ

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı: "Sıcaklık değerleri gece sıfırın altında 4-5'leri bulduğu anda biz kar üretimine başlıyoruz. Bazen 3 saat, bazen 5 saat bazen de sabaha kadar kar üretebiliyoruz"

ERÜ’DE “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

REKTÖR YARDIMCISI İLKAY: “ENGELSİZ KAMPÜS İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ VAR”

GENÇ KIZILAY ÜYELERİ ENGELLİ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Genç Kızılay üyeleri engelli sorunlarına farkındalık oluşturmaya çalıştılar

ENGELLİ KARDEŞLER HAYALİNİ KURDUKLARI EHLİYETLERİNE KAVUŞTU

Afan: "Ehliyet aldıktan sonra okul arkadaşlarımı da otomobille gezdirmeye başladım. Beni trafikte görenler olumlu tepkiler veriyor"

ERCİYES'TE MAHSUR KALAN OTOMOBİLLER KURTARILDI

KAYSERİ'DE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

KESOB’UN 2. ETAP TOPLU KONUT PROJESİ TAMAMLANIYOR

709 KONUTLUK 2. ETAP TOPLU KONUT PROJESİNİN TAMAMLANMAK ÜZERE

NESLİ TÜKENEN VAŞAK HAYATA TUTUNAMADI

ERÜ HAYVAN HASTANESİ BAŞHEKİM YARDIMCISI HANİFİ EROL: “HAYVANIN ÖLÜMÜNDE VURULDUKTAN SONRA KORKUDAN SAKLANDIĞI İÇİN AÇ KALMASININ BÜYÜK ETKİSİ VAR”

ECZANA ARSLAN KIZILIRMAK CADDESİNDE HİZMETE GİRDİ

Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan’ın oğlu Mustafa Arslan’ın işleteceği Ezcane Arslan Kızılırmak caddesinde hizmete açıldı.

TÜM-İŞ KONFEDERASYONU 2. OLAĞAN GENEL KURULU

Şahin:"Hiçbir hesabın ve kitabın içerisinde olmadık, bundan sonrada olmayacağız"

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI 1 ARALIK’TA BAŞLIYOR

İHLAL EDEN ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE 625 LİRA CEZA KESİLECEK

EMNİYETİN PERDE ARKASINDAKİ GİZLİ GÜCÜ:

HABER MERKEZİ

Vatandaşların huzuru ve güvenliği için çalışan meslektaşlarının koordinasyonunu sağlayan Muharebe Elektronik Şube Müdürlüğünde görevli polisler, adeta teşkilatın beyni gibi gece gündüz görev yapıyor.

Haber merkezi olarak da bilinen Muharebe Elektronik Şube Müdürlüğünde görevli telsiz başındaki polisler, ilgili ekiplerin olaylara en kısa sürece müdahalesini sağlamak amacıyla her daim göreve hazır bekliyor.

Haftanın 7 günü 24 saat iş başında olan ve aynı anda birçok ihbarı değerlendirip sistem üzerinden gerekli birimlere ileten haber merkezi, teknolojik imkanları da etkin şekilde kullanarak ekiplerin olaylara en kısa sürede müdahale etmesi için adeta zamanla yarışıyor.

Telefon, elektronik posta ve SMS yoluyla gelen ihbarları değerlendiren polisler, bunları anında sistem kayıtlarına girip adeta mesleklerinin kendileriyle bütünleştirdiği telsizlerle de ekipleri bilgilendirerek olay yerine ulaşmalarını sağlıyor.

Sadece ihbarlarla ilgilenmeyen ekipler, kent geneline kurulmuş çok sayıda kamera sayesinde elde edilen görüntülerle de suç ve suçluyla mücadelede meslektaşlarını yönlendirip olaylara müdahalede önemli rol oynuyor.

Emniyetin adeta beyni gibi çalışan Muharebe Elektronik Şube Müdürlüğü personeli, vatandaşların huzuru için görev yapmanın gururunu yaşıyor.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Muharebe Elektronik Şube Müdürü Bekir Büyükharmancı, şube olarak yaptıkları işin oldukça önemli olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız tarafından yapılan ihbarlar anlık olarak buradaki görevli operatörlerimiz tarafından değerlendirilmekte ve hangi kurumu hangi birimi ilgilendiriyorsa oraya yönlendirmesi yapılmaktadır. Örnek verecek olursak herhangi bir trafik kazasında gelen ihbar hem asayiş birimimize hem de trafik birimimize anında aktarılmakta ve ekiplerimizin olay yerine en kısa sürede sevki sağlanmaktadır." dedi.

Vatandaşlardan gelen ihbarların doğruluğunun oldukça yüksek olduğuna dikkati çeken Büyükharmancı, bu kapsamda suç oranında da büyük ölçüde azalma sağlandığını dile getirdi.

"Olaylara anında müdahale gerçekleştirilmektedir"

Büyükharmancı, ihbarların çoğunlukla 155 polis imdat hattına telefonla yapılan çağrılardan oluştuğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Diğer bir ihbar yönetimi de Kayseri115@egm.gov.tr adresine elektronik posta yoluyla yapılan ihbarlardır. Başka bir çağrı yöntemimiz ise 155 ihbar hattına yapılan sms ihbarıdır. Bunda da özellikle çok zor durumda kalan ve telefon açma imkanı olmayan vatandaşlarımız sms yoluyla 155 operatörlerimizi bilgilendirmektedir. Böylece olaylara anında müdahale gerçekleştirilmektedir. Bizim kış aylarında günde yaklaşık bin 500 ile 2 bin 500 ihbar sayımız var. Yaz aylarında artan nüfusla bu çağrı sayısı 3 bin ile 3 bin 500´e yükselmektedir."

Vatandaşların verdiği bilgilerin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Büyükharmancı, ihbarcının adresi ve olayı net olarak kendilerine aktardığında olay yerine en kısa sürede ulaşma ve müdahale etme imkanının artığını söyledi.

560 kamera ile kent güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlanıyor

İşlerinin sadece ihbarları değerlendirmek olmadığını belirten Büyükharmancı, şöyle devam etti:

"Muharebe Elektronik Şube Müdürlüğü olarak yaptığımız en önemli faaliyetlerden biri de kent güvenlik yönetim sistemi dediğimiz ilimizin kameralarla takip edilmesi. Kent güvelik sistemi suç ve suçlularla mücadelede, asayiş olaylarının azaltılmasında, olaylara en seri şekilde müdahalede, delillerin tespit edilmesinde bizlere büyük bir katkı sağlamaktadır. İlimizde 123 noktada 198 sabit kamera, 128 hareketli kamera ile operatörler tarafından izlenmektedir. Öte yandan ilçelerimizde de kurulu olan 234 kamerayla da takip yapılmaktadır. Ayrıca 8 alışveriş merkezinde plaka tanıma sistemi ile giriş ve çıkış yapan tüm araçlar anında kontrol edilmektedir. Tabi bunlar da bizim sistemimize düşmektedir. Yine ilçelerimizde de bu sistem kurulmuş durumdadır. Bunların yanında il ve ilçe giriş çıkışları kameralarla izlenmektedir. Suç ve suçluyla mücadelede etkin çaba ve gayret devam ettirilmektedir."

Haber Kaynak : AA