ERCİYES TEKNOPARK
ÖDÜLE DOYMUYOR
Tarih: 15.12.2016 16:47:29/ 2616okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesinin araştırmacı üniversite sıfatına sahip girişimci ve yenilikçi bir üniversite olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, üniversitelerinin ana ortağı olduğu Erciyes Teknoparkın bu yıl ikinci defa aldığı birincilik ödülü hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, yaptığı açıklamada, son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlar ve sahip olduğu nitelikli araştırmacı kadrolarıyla Erciyes Üniversitesinin ülkenin önemli bir araştırma ve girişimcilik üssü haline geldiğini kaydetti.
Rektör Güven, ”Kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren Erciyes Üniversitesinde bu öğretim yılı itibariyle 2 bin 289 akademik personel görev yapmakta ve yaklaşık 64 bin 222 öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitelerin ülke geleceğindeki öneminin bilinci ve sorumluluğu anlayışıyla birçok alanda önemli atılımlar gerçekleştirip, modern araştırma merkezleri kurmuş bulunmaktayız. Dünya üniversiteleri ile olan ilişkilerimizdeki gelişmeler, ulusal ve uluslararası alanda hazırlanan projeler ve bu projelerin hayata geçirilmesinin yanında, gerek diğer eğitim kurumları ile olan ilişkiler, gerekse sanayi kuruluşları ile kurulan bağlar oldukça güçlendirilmiş ve sağlamlaştırılmıştır. Araştırmacılarımızın ürettikleri bilginin toplum yararına olacak şekilde ekonomiye kazandırılması için gerekli dünya standartlarında alt yapıyı ve kurumsal modelleri geliştirmekteyiz.” dedi.
Türkiye´nin kişi başı 10 bin dolar milli gelire sahip, orta gelir tuzağına yakalanmış bir ülke konumunda olduğunu kaydeden Rektör Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Orta gelir tuzağını aşan ülkelerin durumu incelendiğinde, bilgiye dayalı ekonomiye geçiş ile bunu başardıkları görülecektir. Dolayısı ile Türkiye´nin de bu konuda yapması gereken pek çok görev bulunmaktadır. Türkiye´nin Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı incelendiğinde bu oranın 2014 yılı itibari ile yüzde 1,01´e ulaştığı görülmektedir. Bu oran 10 yıl içerinde 2 kat artış göstermiştir. GSYARGEH/GSYI•H oranının 2009 yılı itibariyle en yüksek olduğu ilk 15 ülkeye bakıldığında GSYARGEH/GSYI•H ortalaması yüzde 3´e tekabül etmektedir. Türkiye´nin bu konudaki 2023 hedefi olan yüzde 3 oranına ulaşması için bilgiye dayalı ekonomiye ağırlık vermesi ve bunun için bilginin temel üretim kaynağı olan üniversiteler ile sanayiyi bir araya getirmesi, üniversitelerde üretilen bilginin ekonomik değere ticarileştirme yöntemi ile dönüştürülmesi gerekmektedir. Erciyes Üniversitesi olarak bu amaç için Erciyes Teknopark bünyesinde kurmuş olduğumuz Erciyes Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) aracılığı ile Erciyes Üniversitesinde üretilen bilgiyi disipline etmekte, yaygınlaştırmadan önce gerekli fikri mülkiyet hakkı korumalarını almakta ve ardından lisanslama yolu ile bilginin ekonomik değere dönüşümünü sağlamaktayız.”
“Erciyes Teknopark, kategorisinde Türkiye´nin en iyi teknoparkı”
“Rektör Güven, Teknoparkın ödül alan başarısıyla ilgili ise şu açıklamalarda bulundu”
“Gelişmiş ekonomilerde, sanayicinin en büyük ortağı üniversitelerdir. Global bir üretim merkezi olan ülkemizi, üniversitelerin ve teknoparkların çalışmaları sayesinde bir teknoloji merkezine dönüştürebileceğimiz vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Erciyes Üniversitesi, bölgenin en büyük, Türkiye´nin en iyi 5. Teknoparkı olan Erciyes Teknopark´ın ana ortağı ve yöneticisidir. Erciyes Teknoparkta faaliyet gösteren 195 Ar-Ge firmasının bünyesinde 700´den fazla nitelikli personel çalışırken, 300 kadar Ar-Ge projesi aktif olarak yürütülmektedir. Bölge kurulduğu günden bugüne kadar toplamda 759 Ar-Ge Projesi ve 350 milyon TL´yi aşan Ar-Ge cirosuna ulaşmıştır. Erciyes Üniversitesinden 97 akademisyen üniversitede geliştirdikleri bilgiyi ticarileştirmek amacı ile Erciyes Teknoparkta görev yapmaktadırlar. Bu akademisyenler 39 adet teknoloji şirketi kurmuş olup aktif olarak işletmektedirler. Bu şirketlerde bugüne kadar toplam 29.107.985 TL Ar-Ge cirosu gerçekleşmiş ve 153 kişi istihdam edilmiştir.
23 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen 4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi´nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 2015 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre; Erciyes Teknopark Türkiye genelinde 5´inci sıradaki yerini korurken, 5-9 yaş aralığında Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde bu yıl da 1´inci olarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Üst üste iki yıl kazanılan bu başarı Erciyes Teknoparkın hedefleri doğrultusunda ilerlediğinin önemli bir göstergesidir. İlimizdeki teknoloji tabanlı girişimcilikle, akademik girişimciliği teşvik eden ve destekleyen Erciyes Teknopark, verdiği hizmetlerdeki başarısını iki yıl üst üste birinci olarak taçlandırmıştır.
Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark olarak ülkemizin kalkınması için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirdiğimize inanıyoruz. 2017 yılında da artan bir şekilde ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.”


Video Tarihi: 15.12.2016 16:47:29

Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: ERCİYES TEKNOPARK
GOOGLE, GAZETECİLER İÇİN
GOOGLE, GAZETECİLER İÇİN
‘DİJİTAL ATÖLYE´ SEMİNERİ DÜZENLEDİ ...
TSK: “A400M ATLAS UÇAĞININ DÖRDÜNCÜSÜ
TSK: “A400M ATLAS UÇAĞININ DÖRDÜNCÜSÜ
ENVANTERE GİRDİ” ...
MİLLİ GÜÇ ÇALIŞTAYI
MİLLİ GÜÇ ÇALIŞTAYI
KAYSERİ´NİN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ …
LİSELİ KAŞİFLER, ÜNLÜ BİLİM ADAMI NİCOLA TESLA´NIN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİSELİ KAŞİFLER, ÜNLÜ BİLİM ADAMI NİCOLA TESLA´NIN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
TEKNOLOJİK CİHAZLARIN YAYDIĞI ELEKTROMANYETİK DALGALARDAN SINIRSIZ ELEKTRİK ÜRETTİLER ...
AGÜ ASYA- PASİFİK
AGÜ ASYA- PASİFİK
ULUSLARARASI EĞİTİM BİRLİĞİ KONFERANSI´NDA 8 ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI ...
BÜYÜKŞEHİR´DEN BİR YENİLİK DAHA
BÜYÜKŞEHİR´DEN BİR YENİLİK DAHA
Büyükşehir Belediyesi, yollardaki bordür uygulamasına yeni bir anlayış getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, yeni bordür sisteminin ilk kez uygulandığı Bekir Yıldız Bulvarı´nda incelemelerde bulundu.
GELECEĞİN MUCİTLERİ
GELECEĞİN MUCİTLERİ
TÜBİTAK´DAN ÖDÜLLERİNİ ALDILAR …
ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOPARK
TÜBİTAK LİSANS DESTEKLERİ PROGRAMI HAKKINDA BİLGİLENDİRİYOR ...
BİGG ERCİYES BAŞVURULARI BAŞLADI
BİGG ERCİYES BAŞVURULARI BAŞLADI
Erciyes Teknopark´ın, BİGG Erciyes adını verdiği girişimcilere yönelik TÜBİTAK 1512 sermaye desteği programının 2017 yılı başvuruları başladı.
İSTANBUL ULUSLARARASI BULUŞ FUARI´NA KATILAN, ERCİYES TEKNOPARK
İSTANBUL ULUSLARARASI BULUŞ FUARI´NA KATILAN, ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOLOJİ TRANSFERİ OFİSİ İKİ ÖDÜL KAZANDI ...
ANADOLU´NUN YENİ GÖZDESİ
ANADOLU´NUN YENİ GÖZDESİ
Kayseri Bilim Merkezi sadece Kayseri´ye değil Anadolu´ya hitap ediyor. Çevre illerden her gün gruplar halinde öğrenci ve öğretmenler Bilim Merkezi´ni gezmek üzere Kayseri´ye geliyorlar.
GENÇ MUCİTLERDEN
GENÇ MUCİTLERDEN
DOĞAL ISITMALI KEDİ EVİ VE OTOMATİK KUŞ YEMLİĞİ ...
AGÜ´DE ‘2. YAŞAM BİLİMLERİ KONGRESİ´ BAŞLADI
AGÜ´DE ‘2. YAŞAM BİLİMLERİ KONGRESİ´ BAŞLADI
AGÜ Rektörlüğü konferans salonunda başlayan ve 23-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kongrede, 31 kentten, 79 kurum ve 500´ü aşkın katılımcı ile özellikle genetik bilimindeki gelişmelere dair bildiriler sunulacak.
UÇAKLARDAN ESİNLENİP PERVANELİ KLİMA SİSTEMİ İÇİN KOLLARI SIVADI
UÇAKLARDAN ESİNLENİP PERVANELİ KLİMA SİSTEMİ İÇİN KOLLARI SIVADI
Çiftçi Mehmet Akpınar:"Bu fan sistemi ile bahçedeki soğuk hava akımını ittirerek, yerine sıcak hava dalgasının inmesini sağlayacağız. Yerden de sıcak hava vererek bahçeleri klimalandıracağız"
UR-GE METAL FABRİKASYON ÜRÜNLER
UR-GE METAL FABRİKASYON ÜRÜNLER
İHTİYAÇ ANALİZ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ .
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
27 Nisan 2017 Perşembe
Bugün
Güneşli
22 °C
4 °C
Cuma
Güneşli
23 °C
6 °C
Cumartesi
Güneşli
23 °C
8 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74