ERCİYES TEKNOPARK
ÖDÜLE DOYMUYOR
Tarih: 15.12.2016 16:47:29/ 2745okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesinin araştırmacı üniversite sıfatına sahip girişimci ve yenilikçi bir üniversite olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, üniversitelerinin ana ortağı olduğu Erciyes Teknoparkın bu yıl ikinci defa aldığı birincilik ödülü hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, yaptığı açıklamada, son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlar ve sahip olduğu nitelikli araştırmacı kadrolarıyla Erciyes Üniversitesinin ülkenin önemli bir araştırma ve girişimcilik üssü haline geldiğini kaydetti.
Rektör Güven, ”Kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren Erciyes Üniversitesinde bu öğretim yılı itibariyle 2 bin 289 akademik personel görev yapmakta ve yaklaşık 64 bin 222 öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitelerin ülke geleceğindeki öneminin bilinci ve sorumluluğu anlayışıyla birçok alanda önemli atılımlar gerçekleştirip, modern araştırma merkezleri kurmuş bulunmaktayız. Dünya üniversiteleri ile olan ilişkilerimizdeki gelişmeler, ulusal ve uluslararası alanda hazırlanan projeler ve bu projelerin hayata geçirilmesinin yanında, gerek diğer eğitim kurumları ile olan ilişkiler, gerekse sanayi kuruluşları ile kurulan bağlar oldukça güçlendirilmiş ve sağlamlaştırılmıştır. Araştırmacılarımızın ürettikleri bilginin toplum yararına olacak şekilde ekonomiye kazandırılması için gerekli dünya standartlarında alt yapıyı ve kurumsal modelleri geliştirmekteyiz.” dedi.
Türkiye´nin kişi başı 10 bin dolar milli gelire sahip, orta gelir tuzağına yakalanmış bir ülke konumunda olduğunu kaydeden Rektör Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Orta gelir tuzağını aşan ülkelerin durumu incelendiğinde, bilgiye dayalı ekonomiye geçiş ile bunu başardıkları görülecektir. Dolayısı ile Türkiye´nin de bu konuda yapması gereken pek çok görev bulunmaktadır. Türkiye´nin Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya oranı incelendiğinde bu oranın 2014 yılı itibari ile yüzde 1,01´e ulaştığı görülmektedir. Bu oran 10 yıl içerinde 2 kat artış göstermiştir. GSYARGEH/GSYI•H oranının 2009 yılı itibariyle en yüksek olduğu ilk 15 ülkeye bakıldığında GSYARGEH/GSYI•H ortalaması yüzde 3´e tekabül etmektedir. Türkiye´nin bu konudaki 2023 hedefi olan yüzde 3 oranına ulaşması için bilgiye dayalı ekonomiye ağırlık vermesi ve bunun için bilginin temel üretim kaynağı olan üniversiteler ile sanayiyi bir araya getirmesi, üniversitelerde üretilen bilginin ekonomik değere ticarileştirme yöntemi ile dönüştürülmesi gerekmektedir. Erciyes Üniversitesi olarak bu amaç için Erciyes Teknopark bünyesinde kurmuş olduğumuz Erciyes Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) aracılığı ile Erciyes Üniversitesinde üretilen bilgiyi disipline etmekte, yaygınlaştırmadan önce gerekli fikri mülkiyet hakkı korumalarını almakta ve ardından lisanslama yolu ile bilginin ekonomik değere dönüşümünü sağlamaktayız.”
“Erciyes Teknopark, kategorisinde Türkiye´nin en iyi teknoparkı”
“Rektör Güven, Teknoparkın ödül alan başarısıyla ilgili ise şu açıklamalarda bulundu”
“Gelişmiş ekonomilerde, sanayicinin en büyük ortağı üniversitelerdir. Global bir üretim merkezi olan ülkemizi, üniversitelerin ve teknoparkların çalışmaları sayesinde bir teknoloji merkezine dönüştürebileceğimiz vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Erciyes Üniversitesi, bölgenin en büyük, Türkiye´nin en iyi 5. Teknoparkı olan Erciyes Teknopark´ın ana ortağı ve yöneticisidir. Erciyes Teknoparkta faaliyet gösteren 195 Ar-Ge firmasının bünyesinde 700´den fazla nitelikli personel çalışırken, 300 kadar Ar-Ge projesi aktif olarak yürütülmektedir. Bölge kurulduğu günden bugüne kadar toplamda 759 Ar-Ge Projesi ve 350 milyon TL´yi aşan Ar-Ge cirosuna ulaşmıştır. Erciyes Üniversitesinden 97 akademisyen üniversitede geliştirdikleri bilgiyi ticarileştirmek amacı ile Erciyes Teknoparkta görev yapmaktadırlar. Bu akademisyenler 39 adet teknoloji şirketi kurmuş olup aktif olarak işletmektedirler. Bu şirketlerde bugüne kadar toplam 29.107.985 TL Ar-Ge cirosu gerçekleşmiş ve 153 kişi istihdam edilmiştir.
23 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen 4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi´nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 2015 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre; Erciyes Teknopark Türkiye genelinde 5´inci sıradaki yerini korurken, 5-9 yaş aralığında Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde bu yıl da 1´inci olarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Üst üste iki yıl kazanılan bu başarı Erciyes Teknoparkın hedefleri doğrultusunda ilerlediğinin önemli bir göstergesidir. İlimizdeki teknoloji tabanlı girişimcilikle, akademik girişimciliği teşvik eden ve destekleyen Erciyes Teknopark, verdiği hizmetlerdeki başarısını iki yıl üst üste birinci olarak taçlandırmıştır.
Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark olarak ülkemizin kalkınması için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirdiğimize inanıyoruz. 2017 yılında da artan bir şekilde ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.”


Video Tarihi: 15.12.2016 16:47:29

Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKRNOPARK´TAN
ERCİYES TEKRNOPARK´TAN
BİGG PROGRAMINDA BÜYÜK BAŞARI ...
MELİKGAZİ BELEDİYESİ ELEKTRİK ÜRETECEK
MELİKGAZİ BELEDİYESİ ELEKTRİK ÜRETECEK
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi hizmet binasının, çatısına döşenen güneş panelleri ile kendi elektriğini üreteceğini söyledi.
AGÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ
AGÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ
MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİYOR ...
FAYDALI BÖCEKLER KAYSERİ´DE İŞ BAŞINDA
FAYDALI BÖCEKLER KAYSERİ´DE İŞ BAŞINDA
"Faydalı Böcekler Kayseri´de İş Başında” sloganı ile tarımsal üretimde biyolojik mücadele konusunda gerçekleştirilen projenin tanıtımı yapıldı.
GENÇ GİRİŞİMCİLER
GENÇ GİRİŞİMCİLER
AKILLI ÜRÜNLERLE HASTALARI VE BEBEKLERİ KORUYACAK ...
ERÜ Tıp Fakültesi mezunlarını verdi
ERÜ Tıp Fakültesi mezunlarını verdi
“Tıp eğitimi, ömür boyu süren bir eğitimdir”
Erü´nün Elektrikli Aracı ‘Seyrani´
Erü´nün Elektrikli Aracı ‘Seyrani´
Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor ...
Erciyes Teknopark
Erciyes Teknopark
Melek Yatırımcıları Buluşturdu …
Mühendislik Öğrencileri
Mühendislik Öğrencileri
İş Kazalarına Biyonik Kol İle Çare Bulacak ...
Erciyes Teknopark´ta
Erciyes Teknopark´ta
Erc Bilgi Günü Etkinliği Gerçekleşti ...
Erasmus+ K2 Vet-Furnishing Projesi´nin
Erasmus+ K2 Vet-Furnishing Projesi´nin
Yurtdışı Toplantısı Londra´da Gerçekleştirildi ...
BİLİME YÖN VEREN 100 TÜRK BİLİM ADAMI
BİLİME YÖN VEREN 100 TÜRK BİLİM ADAMI
SIRALAMASINA” ERÜ´DEN 2 BİLİM ADAMI GİRME BAŞARISI GÖSTERDİ ...
ERCİYES TEKNOPARK TARAFINDAN
ERCİYES TEKNOPARK TARAFINDAN
KAPADOKYA ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ ...
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE HAZIRLANIYOR …
GOOGLE, GAZETECİLER İÇİN
GOOGLE, GAZETECİLER İÇİN
‘DİJİTAL ATÖLYE´ SEMİNERİ DÜZENLEDİ ...
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
20 Ağustos 2017 Pazar
Bugün
Güneşli
33 °C
17 °C
Pazartesi
Güneşli
33 °C
16 °C
Salı
Güneşli
30 °C
15 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-6/16/1033434095171.jpg

KANALIMIZA ABONE OL