KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI

NANOTEKNOLOJİK  ‘FERROFLUİD’ MADDESİNİ YERLİ İMKÂNLAR KULLANILARAK ÜRETMEYİ BAŞARDI

ASPİLSAN ENERJİ Lİ-İYON PİL ÜRETİMİ İÇİN SON İMZAYI ATTI

DOĞANKAYA: "ÜLKEMİZİN MOBİL ENERJİ İHTİYAÇLARINA, ÇARE VE ÇÖZÜM OLACAĞIZ"

TELEVİZYONDA ÇOCUKLARIN YÜKSEKTEN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜ

'ULTRASONİK SİNYAL' YAPTI

TAVUK TÜYÜ 7 SEKTÖRÜN HAMMADDE İHTİYACINI KARŞILAYACAK

ERÜ’LÜ BİLİM İNSANI TAVUK TÜYÜNDEN YENİ NESİL ORGANİK SES YALITIM LEVHASI GELİŞTİRDİ

ERÜ’DEN BULUŞ

ERÜ’DE PET’TEN ÜRETİLEN AMBALAJ MALZEMELERİNDEKİ SAĞLIĞA ZARARLI KİMYASALLARI AZALTACAK BULUŞ

ERÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN KARGO ARAÇLARI VE MOTOSİKLETLERİNİ RAHATLATACAK BULUŞ

GELİŞTİRİLEN SÜSPANSİYON İLE ARAÇLARIN YOL TUTUŞU ARTIYOR

ERÜ’DE YENİ KEŞFEDİLEN 2 BAKTERİ TÜRÜNE

‘TURCİCUM’ VE ‘KAYSERİENSE’ İSMİ VERİLDİ

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İLKİ BAŞARDI,

SIFIR ALKOLLÜ BİTKİSEL DEZENFEKTAN ÜRETTİ

CRYOCAN FİRMASINDAN DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI

IRAK PETROLÜNÜ TAŞIYACAK ÜRETİLEN İLK VAGON TANK IRAK’A GÖNDERİLDİ

ERCİYES TEKNOPARK PANDEMİDE DE HIZ KESMEDİ

Erciyes Teknopark bugün itibarıyla 253 Ar-Ge firması ile neredeyse %100 doluluk oranında faaliyetlerine devam etmekte

ERCİYES TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI PROJE YAZMA EĞİTİMİ

“GEREKLİ ALT YAPI VE DESTEĞİ SAĞLAYABİLMEK HEDEFİNDEYİZ”

AGÜ TTO OFİSİ’NİN 200 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEKLİ TÜBİTAK PROJESİ

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) programı için 2020-2 çağrıları başladı

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NİN WEB SİTESİ YENİLENDİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ YENİ YÜZÜYLE KURUMSAL WEB SİTESİNİ DE KULLANIMA SUNDU

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ’NDE 4 GÖSTERİM BİRDEN VATANDAŞLARI BEKLİYOR

GÖSTERİMİ BÜTÜN VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ OLARAK İZLEYEBİLECEKLER

ASPİLSAN İLE TOP BATTERY, Lİ-İYON PİL HÜCRESİ ÜRETİM TESİSİ'NE YÖNELİK TEKNOLOJİ TRANSFERİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

DOĞANKAYA: LİTYUM İYON, PETROL GİBİ OLACAK

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ, ASPİLSAN’I ZİYARET ETTİ

“ASPİLSAN’IN ÇALIŞMALARINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Gürkan Ofis Mobilyaları

ERÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN KARGO ARAÇLARI VE MOTOSİKLETLERİNİ RAHATLATACAK BULUŞ

GELİŞTİRİLEN SÜSPANSİYON İLE ARAÇLARIN YOL TUTUŞU ARTIYOR

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Öğretim Görevlisi Zafer Türkmen, mikro segment yan yatmalı taşıtlar olmak üzere tüm lastik tekerlekli araçlarda kullanılabilecek bir süspansiyon sistemi geliştirdi.

Özellikle pandemi döneminde kargo araçları ve motosikletlerin önemi daha da artarken, Erciyes Teknopark'ta taşıt tasarımı üzerine faaliyet yürüten ERÜ Öğretim Görevlisi Zafer Türkmen, bu araçlarla ilgili bir süspansiyon sistemi geliştirdi. Tescillenen buluş; dönemeçlerde motosiklet gibi yanlara yatabilen (tilting) taşıtlarda yüke göre değişen kaster açısı ile tekerlerin yükü dengelenmesi ve aracın yol tutuşunun artması ile ilgili. Salıncak grubunun amortisörsüz olarak birbirine bağlanması ve gövdeye dikey olarak uzanan bir ayak ile salınım yapması buluşun yeniliği olurken, bu buluş ile aracın tekerine gelen yük simetriğindeki tekere iletilerek baskı dengeleniyor. Kaster açısı yükle uygun olarak değiştiği için aracın ani fren, manevra gibi durumlarda yola tutuşunu artırıyor. Geliştirdiği süspansiyon ile ilgili bilgi veren Türkmen, "2015 yılından bu yana Erciyes Teknopark'ta taşıt tasarımı üzerine faaliyet yürütmekteyim. Bu güne kadar yapmış olduğum çalışmaların büyük bir çoğunluğu kent içi ulaşımda kullanılan küçük otomobillerle ilgilidir. Çünkü 50-100 kilo arasında bir insanı 1 buçuk 2 tonluk araçlarla özellikle kent içi ulaşımda taşımanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bunun yerine 1-2 kişilik otomobillerin kent içi ulaşımda yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. Dünyada da trend bu yönde ilerliyor. Çünkü gün geçtikçe trafik ve park sorunları yaşıyoruz. Erciyes Üniversitesi de Erciyes Teknopark ile birlikte uluslararası patent ile koruma altına aldığımız bu çalışmada da virajlarda sağa, sola yatabilen küçük taşıtların süspansiyonu ile ilgili çalışma gerçekleştirdik. Normal bildiğimiz sistemde araçların tekerleklerini tutan salıncaklar aracın gidiş yönüne göre yatay şekilde konumlanıyorlar ve bu şekilde salınım yapıyorlar. Bizim sistemimizde ise tekerlekleri tutan her şey platform halinde blok olarak hareket ediyor ve bu hareketi dikey eksenli gerçekleştiriyor" dedi.

"Kargo sektörünün beklentilerine cevap verecek bir araç ortaya çıkacak"

Geliştirilen süspansiyonun birçok araç tipine uygulanabildiğini ancak şuan için kargo araçları ve motosiklet üzerine uygulamayı düşündüğünü aktaran Türkmen, "Sistemin bize avantajı; aracın üzerine binen yük arttıkça pozitif kaster açımız artıyor. Bu da araç seyir halindeyken manevra yaptığında tekerlek yanaklarına binen baskının azalmasını sağlıyor. Bu azalma işlemini üzerine binen yüke orantılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Tekerleklerin terazi kolu gibi birbirine bağlı olması bir tekerleğe gelen şoku diğer tarafa dağıtmasını sağlıyor. Bunun bize en pratik faydası tüm yol koşullarında aracın bütün tekerleklerinin dengeli bir şekilde yere basmasını sağlıyor. Ayrıca önünde engebe olduğu zaman kolaylıkla aşmasını sağlıyor. Sistem çok yalın bir mimariye sahip. O yüzden mümkün olduğunca dar araçlar tasarlayabiliyoruz. Bu da özellikle virajlarda yan yatma yapabilen araçlarda avantaj sağlayabiliyor. Bu sistem birçok araç tipine uygulanabiliyor. Fakat ilk olarak kargo-kurye araçları, motosikletleri üzerinde uygulamayı düşünüyorum. Çalışmalara da başladım. Yapacağım araçla birlikte kargo sektörünün beklentilerine önemli ölçüde cevap verecek bir araç ortaya çıkacağını düşünüyorum" diye konuştu.

"Firmalarla fikirlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyarız"

Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı kapsamında patentlerin kullanım hakkını lisanslayan veya devir yoluyla kullanım haklarını tamamen sahiplenen sanayi kuruluşlarının patent sahibine ödeyecekleri tutarın yüzde 75'ine kadarını TÜBİTAK'tan geri alabileceğini aktaran Türkmen, ilgilenen firmalarla projelerini paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti.