KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR ZABITA EKİPLERİ ‘GÜVENLİ KAYSERİ’ İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

MASEKE-MESAFE-TEMİZLİK DENETİMLERİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, TBB ENCÜMEN ÜYELİĞİNE YENİDEN SEÇİLDİ

“ŞAHSIMI TEKRAR ÜYE OLARAK SEÇEN KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

KAYSERİ ŞEKER DOĞA’YI KORUMAK ADINA VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYOR

KAYSERİ ŞEKER’İN GELECEĞİ TARIM ALANLARININ KORUNMASINA BAĞLI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BU KEZ KASKİ’DE YATIRIMLARI MASAYA YATIRDI

2020 ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ, 2021’İN YATIRIMLARI ELE ALINDI

YAHYALI KAPALI SEMT PAZARININ TEMELİNE İLK HARÇ KONULDU

CUMHURBAŞKANIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYORUZ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 1 MİLYON MASKE DAĞITACAK

“HER ZAMAN VATANDAŞIN YANINDA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, MEVLİD KANDİLİ’NDE AĞAÇ DİKTİ

“AĞAÇ DİKİM FAALİYETLERİMİZLE GELECEĞE NEFES OLUYORUZ”

YAHYALI BELEDİYESİ'NİN SIFIR ATIK PROJESİ ÖDÜL ALDI

“ÖĞRENCİLERİMİZLE YÜRÜTECEĞİMİZ PROJEMİZLE SIFIR ATIK KONUSUNDA BAŞARI SAĞLAYACAĞIMIZA İNANIYORUM”

VALİ GÜNAYDIN VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ ERCİYES’TE FİDAN DİKTİ

“ŞEHRİMİZİ VE ERCİYES’İ DAHA YEŞİL BİR HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

MÜFTÜ GÜVEN DAVET ETTİ

"KANDİL GECESİ BÜTÜN CAMİLER AÇIK OLACAK"

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI

CUMHURİYETİMİZİN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

ENGELLİ ARAÇLARININ BAKIM VE ONARIMI TALAS BELEDİYESİ’NDEN

BUGÜNE KADAR 153 ARACIN BAKIMI YAPILDI

OSB YÖNETİMİ’NDEN ÇOPUROĞLU’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

SANAYİNİN İHTİYAÇLARI/BEKLENTİLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUŞULDU

KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ GİRİŞİMİ GSI’DAN ULUSLARARASI PANEL

PANELDE, AGÜ’YÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MEZUNU HATİCE ZEHRA DOĞRU TEMSİL ETTİ

REKTÖR KARAMUSTAFA’DAN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

“KAYSERİ’Yİ GELİŞTİRMEYE VE GÜZELLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

KOCASİNAN’IN HER BİR KÖŞESİNDE KESİNTİSİZ HİZMET

“HİZMET GİTMEYEN CADDE VE SOKAK KALMAYACAK”


Anahtar Kelimeler: REKTÖRÜ ÇALIŞ CANLI YAYININA KATILDI
Gürkan Ofis Mobilyaları

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ KAY TV CANLI YAYININA KATILDI

ÇALIŞ: AŞI ÇALIŞMASINDA HAYVAN DENEYLERİNİ TAMAMLADIK

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesi Öğrencileri İçin Akademisyenler Tarafından Tasarlanan Hayvan Simülatörlerini İnceledi. Rektör Çalış Kaytv’de katıldığı sabah programında ise Covid 19 aşısına yönelik çalışmaların hız kesmenden devam ettiğini vurgulayıp “Şuanda hayvan deneyini bitirdik ama ikinci bir hayvan deneyi aşaması var. Amerika’dan kuduz aşısı yapılmış bu maymuna benzer bir başka hayvan türü hayvan var onu sipariş ettik inşallah ekimin ortasında gelecek. Birde onda çalışma yapıp sağlık bakanlığına sunacağız” ifadesini kullandı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Veteriner Fakültesini ziyaret ederek, ERÜ Veteriner Fakültesi Akademisyenleri tarafından öğrencilerin teşhis ve tedavi becerilerini geliştirmek için polyester kumaş, kauçuk, çelik, silikon gibi malzemelerle tasarlanan sığır ve at simülatörlerini inceledi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Düzler öncülüğünde ERÜ akademisyenleri tarafından öğrencilerin prosedürleri tam olarak uygulayabilmeleri ve el becerilerini geliştirmeleri için tasarlanan hayvan simülatörlerinde incelemelerde bulundu. Simülatörleri yakından inceleyen Rektör Çalış, Prof. Dr. Ayhan Düzler’den bilgiler aldı.

Öte yandan Kaytv- Erciyes Tv ortak yayınında Kayseri Gün Başlıyor programına konuk olan Prof.Dr. Çalış Covid 19 a yönelik aşı çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede hayvan deneylerini,n tamamlandığını belirtip, Amerika’dan gelecek bir hayvan üzerinde daha denemeler yapacaklarını vurgulayarak şunları kaydetti. “Şuanda hayvan deneyini bitirdik ama ikinci bir hayvan deneyi aşaması var. Amerika’dan kuduz aşısı yapılmış bu maymuna benzer bir başka hayvan türü hayvan var onu sipariş ettik inşallah ekimin ortasında gelecek. Birde onda çalışma yapıp sağlık bakanlığına sunacağız. Yani Türkiye’de ilk 2- 3 içerisinde bir tanesi de biz diyebiliriz. Tabi biz sağlık bakanımız nasıl bir bilgi verdi bilmiyoruz ama sağlık bakanlığımıza iletmiştik. Sağlık bakanlığı tüsep üzerinden çalışma yapan tek biz varız birkaç yer daha var. 6-7 merkezde sanayi bakanlığı üzerinden tübitak üzerinden konsorsiyum şeklinde yürüyorlar. Ama sağlık bakanlığı üzerinden yürüyen merkez biziz Erciyes Üniversite olarak. Biz zaten sağlık bakanımıza iki hafta önce ilettik. Yani şu aşamada en önde giden birkaç merkezden biriyiz diyebiliriz. İki tane aşı var bizim çalıştığımız. Bunlardan bir tanesi rekombinant aşı bir diğeri de inaktif aşı. Halkın anlayacağı şekilde şöyle söyleyebiliriz, virüsün zarar vermeyecek şeklinin inaktif şekli diyoruz ona. Onun insan vücuduna verilmesiyle olan bir aşı türü var. Bir de virüsün bir parçasının bir şekilde kopyalanarak sentetik bir benzerini yapıp onun üzerinden yapılan bir aşı var. Ona rekombinant diyoruz. Biz iki aşı üzerinden de çalışıyoruz ama hayvan deneyinde inaktif aşıda çok iyi bir sonuç aldık. Rekombinantta ilk deneyimde zaten bu çok bir iştir. 2-3 ayda fena değil belli bir aşamaya geldik ama inaktif de çok iyiyiz. Zaten sağlık bakan yardımcımızla da görüştük oda inaktif aşının çok daha etkili olacağı görüşünde bilim kuruluda. Dediğim gibi Amerika’dan gelecek olan hayvan üzerinde kuduz aşısı yapıldı büyük ihtimal 10-15 gün içerisinde gelir bir 15 gün gibide onun üzerinde deney olacak yani kasım ayı sonuna doğru inşallah hayvan deneyinin biteceğini ümit ediyoruz. Tabi her şey yolunda giderse. Şimdi yüz de yüz demiyoruz hiçbir şeye ama ilk hayvan deneyinde yüz yüze yakın bir sonuç aldık inaktif aşıda. İnaktif aşıdan çok ümitliyiz ama rekombinant aşıyıda unutmuyoruz tabi. Onun üzerinde 2 deneme yapılıp 3’üncü denemeye geçti hocalarımız. Aynı onla da ilgili belki biraz gecikecek ama çok iyi sonuç alacağımızı ümit ediyoruz ama inaktif çok iyi gidiyor. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Önemli olan milli aşıyı bulmak. Şuanda zaten Hacettepe de falan yapılan faz çalışmaları insan deneyleri çin aşısı bildiğiniz gibi. Biz birkaç ay geçte olsa 5-6 ay geçte olsa milli aşımızı bulmamız gerekiyor bu bizim için çok önemli. Sonuçta bu virüs aşı yapılsa bile kendi milli aşımız olursa kimseye bağımlı olmayacağız inşallah. Amaç burada milli aşı inşallah bunu da başaracağımıza inanıyoruz.”


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ