KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

DEVELİ'DE 27 EV VE 90 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Kayseri'nin Develi ilçesinde 27 evde 90 kişi korona virüs nedeniyle karantina altına alındı.

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİNDE "NORMALLEŞME" YOĞUNLUĞU

İLK GÜNDE HASTA SAYISI 4 BİNİ GEÇTİ

BESLENME VE DİYETETİK UZMANI UÇAN:

“GÜNDE 10-15 BARDAK SU TÜKETMELİYİZ”

BELKİ DE YAZ AYLARINDA VİRÜSE HİÇ RASTLAMAYACAĞIZ

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Virüsü birbirimize bulaştırmayı engellersek ikinci dalga gelmeyecek"

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ ALİ RAMAZAN BENLİ:

NORMALLEŞME SÜRECİ TAMAMEN NORMALLEŞME OLARAK ALGILANMAMALI

YAHYALI YENİ HASTANESİNE EKİM AYINDA KAVUŞACAK

BAŞKAN ÖZTÜRK İNCELEMEDE BULUNDU

RAMAZANDAN SONRA DAHA SAĞLIKLI ŞEKİLDE BESLENMELİYİZ

MEYVE-SEBZE VE BOL MİKTARDA SU TÜKETİN

KARAYOLLARI LOJMANLARI KARANTİNAYA ALINDI

6 BLOK 120 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

HAVA38 KAHRAMANMARAŞ'TAKİ HASTA İÇİN UÇTU

Kayseri'de bulunan hava ambulansı Hava38, dağlık arazide ekiplerin ulaşamadığı hastaya ulaşarak hastanede tedavi altına alınmasını sağladı.

KAYSERİ'DE BİR MAHALLEDEKİ 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

TALAS'DA 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

BAYRAMDAN SONRA VAKA KALMAYABİLİR

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Anne sütünden virüs bulaşmaz"

TOMARZA İLÇESİ’NE YENİ SAĞLIK MERKEZLERİ

İl Sağlık Müdürülüğü’nden yazılı bir açıklama yapılarak Tomarza İlçesi’ne yapılması planlanan ‘Aile Sağlığı Merkezi’, ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Toplum Sağlığı Merkezi’ nin inşaatına en kısa sürede başlanacağı duyuruldu.

15 AYLIK BEBEK UÇAK AMBULANSLA

ERZURUM'DAN KAYSERİ'YE GETİRİLDİ

KAYSERİ'DE KARANTİNA SÜRESİ DOLAN 157 KİŞİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

KARANTİNADAN ÇIKAN VATANDAŞLAR: BELKİ DE HAYATIMDA BU KADAR İLGİ GÖRMEMİŞTİM

AŞI DENEMELERİ BAŞLADI

ERÜ’DE HAYVANLAR ÜZERİNDE COVİD-19 AŞISI DENEMELERİNE BAŞLANDI

DİŞ SAĞLIĞI UYARISI

UZMANINDAN EVDE KALAN ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ SAĞLIĞI UYARISI

Anahtar Kelimeler: FAKÜLTESİ HASTANESİ’

ERÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ’NDEN

‘ASİSTAN DOKTORLAR İSYANDA’ HABERİNE TEPKİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği ilimizde yayın yapan yerel bir gazetede çıkan “Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Asistan Doktorlar İsyanda’ habere yazılı bir açıklama ile cevap vererek iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanıp “Bir kısım asılsız; mesnetsiz ve çarpıtılmış iddialar ile hastane yönetimini “Asistan hekimler ile diğer sağlık çalışanlarının haklarını yemekle ve mağdur etmekle” itham etmek, en basit tabirle etik değildir ve hastane yöntemine yapılmış bir haksızlıktır ” değerlendirmesinde bulunuldu.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği ilimizde yayın yapan yerel bir gazetede çıkan “Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Asistan Doktorlar İsyanda’ habere yazılı bir açıklama ile cevap vererek iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanarak şöyle denildi.”Erciyes Üniversitesi bölgemiz ve Kayseri’mizin medarı iftiharıdır. Pek çok konuda olduğu gibi Kovid pandemisinde de ön planda yer almıştır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ülkemizde henüz olgu yok iken, 5 Şubat’ta hastane pandemi kurulumuz toplanarak alınacak önlemleri, vaka yönetimini ve bilgilendirmeleri karara bağlamıştır. 7 Şubat’ta ise “Yeni Korona Virüs: Yeni Bir Tehdit” konulu konferans düzenlenerek farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. 11 Martta Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilmiş ve ülkemizde de ilk vaka bildirilmiştir.

Ülkemizde ilk vakanın bildirilmesi ile hastane pandemi kurulumuzca; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde yaklaşık olarak üç bin beş yüz personelin görev yapmakta olduğu göz önüne alınarak kısıtlı zaman aralığında bir araya gelerek yemek yemelerinin kontaminasyon açısından risk oluşturduğu “17 Mart’tan itibaren personelin toplu olarak bir araya gelmesini engellemek amacıyla kumanya dağıtımına geçilmesi” kararı almıştır. Bu tarihten itibaren hastane personeline tek kullanımlık tabldotlar içerisinde, biri et ürünü olmak üzere en az üç çeşit yemek ile birlikte içecek ve/veya meyve dağıtımı yapılmıştır. Erciyes Üniversitesi Hastaneleri kendi yemeklerini kendi personeli ve kendi imkanları ile hazırlamaktadır. Üniversitemize yemek kalitesi ile ilgili daha önce pek çok memnuniyet bildirilmiştir. Pandemi dolayısı ile eski şartlarda yemek dağıtımının yapılamamasını da anlayışla karşılanmasını bekliyoruz.

Gazetede yer alan “Erciyes Üniversitesi Hastaneleri'nde görevli asistan doktorların performans ödemelerinin yapılmaması ve hatta bu ödemelerin polikliniklere uğramayan hocalara yapıldığı da iddia ediliyor”iddiası kesinlikle asılsızdır. Haberde öğretim üyelerine ödeme yapılıp asistanlara ödeme yapılmamış gibi bir anlam çıkmaktadır. Erciyes Üniversitesi Hastaneleri diğer pek çok üniversite hastanesine benzer şekilde henüz hiçbir personeline ek ödeme (performans) yapmamıştır. Ancak Personel Bilgi Sistemi (PEYOSİS) üzerinden ek ödeme hazırlıklarını başlatmış ve bunu tüm personeli ile paylaşmıştır. Süreç henüz kesinleşmemiş ve 4 Mayıs pazartesi günü mesai bitimine kadar da itirazlar alınmaya devam edecektir. Bu süre sonunda itirazlar tek tek incelenecek ve süreç tamamlandıktan sonra performans ödemeleri yapılabilecektir. Hastane yönetimimiz kanunların belirlediği ve izin verdiği şartlar içerisinde asistanlar da dâhil tüm personeline adaleti göz önünde bulundurarak çalışma yeri ve süresini dikkate alacak şekilde ödeme yapmaktadır.

Pandemi süresi içerisinde hastanemizde Kovid’li hasta tedavilerinin yapıldığı birimler dışında hasta yoğunluğunda ciddi azalma meydana gelmiş randevulu hastalar dışında da hasta kabulü yapılmamıştır. Bulaş riskini azaltmak amacıyla tüm hastane personeli için (asistan doktorlar da dâhil) esnek çalışma sistemine geçilmiştir. Otoparkların boş olmasının nedeni budur. Hastanemizin hiçbir biriminde (Hastane İdaresi ve Enfeksiyon Hastalıkları hariç) asistanların çok aktif olmasını gerektirecek yoğunluk yaşanmamıştır.

Bir kısım asılsız; mesnetsiz ve çarpıtılmış iddialar ile hastane yönetimini “Asistan hekimler ile diğer sağlık çalışanlarının haklarını yemekle ve mağdur etmekle” itham etmek, en basit tabirle etik değildir ve hastane yöntemine yapılmış bir haksızlıktır. Tüm personelimizin, içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayını kutluyor ve hastane idaresinin titiz bir çalışma yaptığını belirtmek istiyoruz. “.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ