ERÜ´DE GELENEKSEL EL SANATLARI SERGİSİ İLGİ GÖRÜYOR
Erciyes Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Etkinlikleri kapsamında açılışı yapılan uygulamalı el sanatları sergisi göz kamaştırıyor. Çoğu unutulmaya yüz tutulmuş el sanatlarından oluşan sergi, 19 Ekim 2017 tarihine kadar açık kalacak.
Tarih: 17.10.2017 16:17:25/ 1224okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Etkinlikleri kapsamında açılışı yapılan uygulamalı el sanatları sergisi göz kamaştırıyor. Çoğu unutulmaya yüz tutulmuş el sanatlarından oluşan sergi, 19 Ekim 2017 tarihine kadar açık kalacak.

Sabancı Kültür Sitesi´ndeki sergide stant açarak ürünlerini sergileyen el sanat ustalarından keçe ustası Emine Keskin, öğrenciler başta olmak üzere Kayserililerin sergiye ilgi gösterdiklerini belirterek, keçe sanatı hakkında bilgiler verdi.

Keçenin ana malzemesinin yün olduğunu belirten ve bu sanatın UNESCO tarafından korumaya alınmış somut olamayan kültürel hazineler içerinde olduğunu söyleyen Keskin, “Genelde keçe yapımında koyunyünü kullanılır, ama deve tüy ve alpaka yünleri de kullanılır. Koyunların yünlerinin çeşitleri de çok fazladır. Yün doğal bir malzeme olduğu için, çok faydalıdır. Radyasyonu önler. Sıcağı sıcak soğuğu soğuk tutar” değerlendirmesinde bulundu…

Antakya´dan gelerek el sanatları sergisine stant açan ipekçilik işi ile uğraşan Yılmaz Büyükaşık ise, ipek sanatını anlatarak, beş kuşaktır ipekçilik işi ile uğraştıklarını kaydetti…

Zorlu ve zahmetli bir iş yaptıklarının altını çizen Büyükaşık, ipekten ürettikleri doğal eşarp, şal gibi ürünleri görmek için Kayserilileri stantlarına davet etti.

Deri el sanatları üzerine stat açan saraciye ustası Yılmaz Akpınar da, başta atlı okçuluk olmak üzere birçok tarih filmi ve dizilerine deri çizme çanta ve deri zırh imal ettiklerini söyledi. Bay ve bayanlar içinden deri takılar ürettiğini belirten Akpınar, el sanatlarına gereken önemin verilmesi açısından Erciyes Üniversitesi´ne teşekkür etti ve Kayserilileri stantlarına davet etti.

Deri el sanatları, ahşap boyamacılığı, ipekçilik ve ahşap oyuncağa kadar birçok ürünün sergilendiği sergi, 19 Ekim 2017 tarihine kadar ziyaretçilere açık kalacak.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
16 Aralık 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
10 °C
1 °C
Pazartesi
Bulutlu
10 °C
2 °C
Salı
Fırtına
7 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL