KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI

NANOTEKNOLOJİK  ‘FERROFLUİD’ MADDESİNİ YERLİ İMKÂNLAR KULLANILARAK ÜRETMEYİ BAŞARDI

ASPİLSAN ENERJİ Lİ-İYON PİL ÜRETİMİ İÇİN SON İMZAYI ATTI

DOĞANKAYA: "ÜLKEMİZİN MOBİL ENERJİ İHTİYAÇLARINA, ÇARE VE ÇÖZÜM OLACAĞIZ"

TELEVİZYONDA ÇOCUKLARIN YÜKSEKTEN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜ

'ULTRASONİK SİNYAL' YAPTI

TAVUK TÜYÜ 7 SEKTÖRÜN HAMMADDE İHTİYACINI KARŞILAYACAK

ERÜ’LÜ BİLİM İNSANI TAVUK TÜYÜNDEN YENİ NESİL ORGANİK SES YALITIM LEVHASI GELİŞTİRDİ

ERÜ’DEN BULUŞ

ERÜ’DE PET’TEN ÜRETİLEN AMBALAJ MALZEMELERİNDEKİ SAĞLIĞA ZARARLI KİMYASALLARI AZALTACAK BULUŞ

ERÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN KARGO ARAÇLARI VE MOTOSİKLETLERİNİ RAHATLATACAK BULUŞ

GELİŞTİRİLEN SÜSPANSİYON İLE ARAÇLARIN YOL TUTUŞU ARTIYOR

ERÜ’DE YENİ KEŞFEDİLEN 2 BAKTERİ TÜRÜNE

‘TURCİCUM’ VE ‘KAYSERİENSE’ İSMİ VERİLDİ

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İLKİ BAŞARDI,

SIFIR ALKOLLÜ BİTKİSEL DEZENFEKTAN ÜRETTİ

CRYOCAN FİRMASINDAN DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI

IRAK PETROLÜNÜ TAŞIYACAK ÜRETİLEN İLK VAGON TANK IRAK’A GÖNDERİLDİ

ERCİYES TEKNOPARK PANDEMİDE DE HIZ KESMEDİ

Erciyes Teknopark bugün itibarıyla 253 Ar-Ge firması ile neredeyse %100 doluluk oranında faaliyetlerine devam etmekte

ERCİYES TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI PROJE YAZMA EĞİTİMİ

“GEREKLİ ALT YAPI VE DESTEĞİ SAĞLAYABİLMEK HEDEFİNDEYİZ”

AGÜ TTO OFİSİ’NİN 200 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEKLİ TÜBİTAK PROJESİ

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) programı için 2020-2 çağrıları başladı

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NİN WEB SİTESİ YENİLENDİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ YENİ YÜZÜYLE KURUMSAL WEB SİTESİNİ DE KULLANIMA SUNDU

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ’NDE 4 GÖSTERİM BİRDEN VATANDAŞLARI BEKLİYOR

GÖSTERİMİ BÜTÜN VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ OLARAK İZLEYEBİLECEKLER

ASPİLSAN İLE TOP BATTERY, Lİ-İYON PİL HÜCRESİ ÜRETİM TESİSİ'NE YÖNELİK TEKNOLOJİ TRANSFERİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

DOĞANKAYA: LİTYUM İYON, PETROL GİBİ OLACAK

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ, ASPİLSAN’I ZİYARET ETTİ

“ASPİLSAN’IN ÇALIŞMALARINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Anahtar Kelimeler: BULUŞ
Gürkan Ofis Mobilyaları

ERÜ’DEN BULUŞ

ERÜ’DE PET’TEN ÜRETİLEN AMBALAJ MALZEMELERİNDEKİ SAĞLIĞA ZARARLI KİMYASALLARI AZALTACAK BULUŞ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Demirel, PET ambalaj malzemelerinde çok sık karşılaşılan, insan sağlığını ve gıda güvenliğini riske eden kimyasal madde salınımını azaltan yeni bir buluşa imza attı.

Erciyes Teknopark Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi (ETTO) tarafından ulusal, uluslararası ve Avrupa Patent başvuruları yapılmış olan buluş ile PET tabanlı ambalaj üretimi sırasında ısı ve mekanik etkiyle açığa çıkmakta olan kimyasalların azaltılacağını söyleyen Doç. Dr. Bilal Demirel, “Günlük hayatta pek çok ürünün, özellikle gazlı içeceklerin ambalajlanmasında PET plastikler kullanılmaktadır. Bu noktada gerek PET granül üretiminde, gerek granülden preform ve daha sonrasında şişe veya diğer film üretim proseslerinde insan sağlığına zararlı birçok kimyasallar açığa çıkmaktadır. Bizim çalışmamız bu zararlı kimyasalların oluşmasını engellemeye yönelik bir buluştur. Geliştirdiğimiz kimyasal madde PET granül içerisine çok az miktarda katılmakta ve PET’in herhangi bir yapısal bozulmasına sebebiyet vermemektedir. Ayrıca insan sağlığına da zararlı değildir. Üniversitemiz bünyesinde mevcut bulunan ambalaj laboratuvarında prototip üretim çalışmaları yapılmış, gerekli testler tamamlanmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu bağlamda yaptığımız testler geliştirdiğimiz maddenin ambalaj malzemesinin içerisine güvenli bir şekilde katkılanabildiğini ortaya koymuştur. Test sonuçlarına göre mevcut ambalajlara kıyasla zararlı kimyasal oranları olabildiğince düşmüş durumdadır. Organik kimyasallardan oluşan ham maddeler reaktörlerde çok kompleks reaksiyonlar neticesinde PET granüller haline gelmektedir. Bu noktadan sonra bu granüller preform dediğimiz ara ürün haline getirilmekte bu aşamadan sonrada üretici arzu ettiği takdirde ilerleyen süreçlerde şişe haline getirilebilmektedir. Biz çalışmalarımızda PET granüller ile geliştirdiğimiz kimyasal maddeyi ekstrüder karıştırıcıda masterbach haline getirdikten sonra preform üretimi için enjeksiyon kalıplama, sonrasında da bu preformlardan şişirme kalıplama yöntemiyle önce ısıtarak, devamında basınçlı hava ile şişe haline getirdik. Geliştirdiğimiz bu kimyasal madde PET granül üretimi sırasında reaktör içerisine çok küçük oranlarda ilave edilerek PET polimerin reaktörde bekleme süresini azaltarak ham madde üreticisine ciddi enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Diğer taraftan preform ve şişe üretimi sırasında gerek ısının etkisi ile gerekse mekanik etki ile açığa çıkan kimyasalları azaltabilmekteyiz” dedi.

Bilal Demirel, günlük hayatta kullanılan birçok plastiğin kanserojen hastalıklara neden olmasındaki rolünü daha aza düşürebilmek için böyle bir çalışma yaptıklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Günümüzde plastiklerin girmediği yer yok. Fakat kullanılan ham maddenin zamanla bozunabilir bir kimyasal olması dolayısıyla insan vücudunda kanserden kısırlığa kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Çok ciddi hastalıklara da zemin hazırlayabilmektedir. Bu noktada üzerinde çalıştığımız konu olması hasebiyle PET malzemeler o manada en güvenli plastik malzemeler sınıfına girmektedir. Bunu daha da güvenli hale getirebilmek adına böyle bir çalışma yaptık.”

Bu buluşun ETTO tarafından patent başvurusunun yapıldığını, Patent Tabanlı Teknoloji Destekleme Çağrısı kapsamında da TÜBİTAK’ın patentin kullanım haklarını lisanslayan veya devir yoluyla kullanım haklarını tamamen sahiplenen sanayi kuruluşlarına ödeyecekleri tutarların yüzde 75’ine kadarını geri ödediğini söyleyen Demirel, “Bu çalışmanın Erciyes Üniversitesi Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla ulusal, uluslararası ve Avrupa Patent başvuruları yapılmış durumdadır. Bu noktada Erciyes Üniversitesi Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi'ne teşekkürü bir borç biliyorum. Bu patentin lisanslanması ve sanayiye aktarılması hususunda arzu eden sanayicilerimizin Erciyes Üniversitesi Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi'ne başvurabileceklerini belirtmek istiyorum. Çalışmamızı lisanslamak isteyen sanayicilerimize bir avantaj olması anlamında TÜBİTAK’ın 1702 Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı kapsamında TÜBİTAK’tan yapmış oldukları lisanslama veya devir masraflarını yüzde 75 oranına kadarını geri alabilmekteler. Bu destekten KOBİ’ler yüzde 75’e kadar, daha büyük sanayi kuruluşları ise yüzde 60 oranına kadar yararlanabilmektedir” dedi.