FARUK YAMAN VE KÜTÜPHANESİ´NE
KÜLTÜR ÖDÜLÜ
Tarih: 9.1.2018 16:57:50/ 936okunma / 0yorum

Yeni Ufuklar Derneği tarafından düzenlenen “Yeni Ufuklar 2017 yılı Türk Kültürüne Hizmet Ödül” töreninde, tarihçi İlber Ortaylı ile birlikte “Faruk Yaman Kütüphanesi ve Kayseri Kent Hafıza Koleksiyonu”  Faruk Yaman da ödül aldı.

Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen ödül töreninde Faruk Yaman´a ödülünü Yeni Ufuklar Derneği Genel Başkan yardımcısı Adnan Vedat KENANOĞLU takdim etti.

‘2017 Yılı Türk Kültürüne Hizmet ödülünü´ almaktan sonra derece mutlu olduğunu ve ödülün kendisi ile Kayseri için çok anlamlı bulduğunu belirten Faruk Yaman, Faruk Yaman Kütüphanesinde sadece Kayseri´ye ait 6.300 civarında olmak üzere 60 binin üstünde eser bulunduğu söyledi.

Şahıs kütüphaneler içinde Türkiye´de ilk üç kişi içinde yer aldığını ve KAYSERİ KOLEKSİYONU ile de KAYSERİ KENT HAFIZA MERKEZİ olarak hizmet verdiğini ifade eden Faruk Yaman “Faruk Yaman Kütüphanesi Kayseri için bir kaçtır. Özellikle Kayseri Koleksiyonu içinde yer alan Kayseri Eski Fotoğrafları, Kayseri Bayram Kartpostalları, Kayseri Kitapları, Kayseri‘ye türkü ve şarkıların yer aldığı plak, kaset, videolar, Kayseri Osmanlı dönemi haritaları, Osmanlı Belgelerinde Kayseri, Kayseri Mutfak eşyaları, Kayseri ve yöresi kanaviçe ve el işi desen ve takımları ile Kayseri Sinema Filmleri bulunmaktadır. Kültür ve sanat değerini bilen böyle nezih bir topluluk tarafından ödüllendirilmem ayrıca bir onur kaynağıdır. Ayrıca ülke çapında Prof. Dr. İlber Ortaylı hocam ile birlikte Kayseri´de benim almam son derece anlamlıdır” dedi.

Ödül törenine aile ile birlikte iştirak eden Faruk Yaman ayrıca KAYSERİ BAYRAM KARTLARI sergisi ile büyük beğeni topladı. 
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: FARUK YAMAN KÜTÜPHANESİ
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
17 Aralık 2018 Pazartesi
Bugün
Parçalı bulutlu
11 °C
2 °C
Salı
Sağanak
7 °C
4 °C
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
6 °C
3 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL