KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKKILIÇ'TAN İSTİŞARE TOPLANTISINDA  “ÖĞRENCİ” DUYARLILIĞI

4. KAYSERİ KİTAP FUARI İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ KARPUZATAN’DA ESNAFLA BULUŞTU

DOĞALGAZ PATLAMASINDA HAYATINI KAYBEDEN 2 YAŞINDAKİ FARUK FURKAN TOPRAĞA VERİLDİ  

KIŞIN VAZGEÇİLMEZİ TURŞULUKLAR PAZAR TEZGAHLARINDA YERİNİ ALDI

ARABALI SİNEMA ETKİNLİĞİNİN SON FİLMİ  "BAŞLANGIÇ"  OLDU

KOCASİNAN BELEDİYESİ  405 TON KIYAFET ATIĞINI GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRDI

4. KAYSERİ KİTAP FUARI ERTELENDİ

VEKİL YILDIZ VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’DAN ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETLERİ

KASKİ YAĞMUR SULARINI KANALİZASYONDAN AYIRIYOR

YATIRIM VE TİCARET ŞEHRİ KAYSERİ'DEN BİR BAŞARI DAHA

UKOME’DEN ŞEHİR İÇİ ULAŞIMA ZAM

Prof. Dr. KARAMUSTAFA KAYTV CANLI YAYININA KATILDI

"KAYSERİ'DE AÇIKTA OLAN ÖĞRENCİ YOK"

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NDEN BİR ANAOKULU DAHA

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN 'MİSURATA' ÇIKARMASI

Gürkan Ofis Mobilyaları

‘GACER BUĞDAYI’NIN İLK HASATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kocasinan Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren KAYÇEV ile birlikte Anadolu’da ilk ıslah edilen ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar gelen ‘Gacer Buğdayı’nın ilk hasatını gerçekleştirdi.

Hasanarpa Mahallesi’nde İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ile birlikte kadim bir geçmişi bulunan gacer buğdayının hasatına katılan Başkan Çolakbayrakdar, geçen yıl ekimi yapılan ve bu yıl hasatı gerçekleştirilen buğdayın Kocasinan İlçesi’nde yaygınlaştırılması için çalıştıklarını vurguladı.

Yapılan yatırımlarla ilçe tarımının geliştirilmesi ve çiftçilerin ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini dile getiren Başkan Çolakbayrakdar sözlerini şöyle sürdürdü “Geçen yıl ekimini yaptığımız gacer buğdayının bugün hasatini gerçekleştiriyoruz. Bilindiği üzere; Kayseri’deki tarım, hayvancılık ve ziraatın yüzde 20’si Kocasinan bölgesinde yapılmaktadır. Merkez ilçe olmamıza rağmen köylerimizdeki çiftçilerimiz, hayvancılık, ziraat ve tarım noktasında yoğun gayret sarf ediyorlar. Bu noktada Kayseri’miz ve Türkiye’miz için tarımsal üretime ve tarımsal üretimin artırılması konusunda büyük önem veriyoruz. Sanayi üretimin yanı sıra bir o kadar da tarımsal üretim önemli ve değerlidir. Ata tohumu olarak bildiğimiz gacer buğdayının tohumunu geçen yıl toprakla buluşturduk ve bugün hasatına başlıyoruz. İnşallah hasat etmiş olduğumuz buğdayları çiftçilerimize dağıtarak, daha fazla Kayseri’mizde ve yöremizde ekilip, biçilir hale gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bütün gayretimiz, tarımsal üretimin artırılmasının yanı sıra bu Anadolu topraklarındaki ekilen ata tohumların yeniden bu topraklarda buluşmasını sağlamak. Ürün çeşitliliği artırmak içinde yaptırımız siyez buğdayı, tıbbı ve aromatik bitkiler, aspir gibi çalışmalar yürütüyoruz. Nihayetinde genetiği değiştirilmemiş öz tohumları yetiştirmek ve vatandaşların sağlığını korumak içindir. İnşallah önümüzdeki günlerde gacer buğdayı daha yaygın hale gelir.”

Pandemi sürecinde tarımın ne kadar önemli ve değerli olduğunun ortaya çıktığına dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar şunları kaydetti “Pandemi sürecinde gıda konusunun ne derece önemli olduğu bir kez daha gördük. Bundan dolayı mevcut ekim, dikim alanlarımızı ve tarımsal alanlarımızı daha verimli kullanmamız gerekiyor. Özellikle bu tür çalışmalarla hem mevcut çiftçilerimizi güçlendirmek hem de yeni çiftçiler ekleyerek bölgemizdeki tarımsal altyapıyı ve üretimi güçlendirmek en büyük kazancımız olacaktır. Anadolu’nun bereketli topraklarında ekmeğini topraktan çıkartan hemşehrilerimize bol bereketli bir yıl diliyorum.”

Başkan Çolakbayratar’ın konuşmasının ardından biçerdöver ile gacer buğdayının hasatı gerçekleştirildi.

Hasadı gerçekleştirilen Gacer buğdayından elde edilen ürünün ilçe çiftçilerine ücretsiz olarak dağıtılacağı öğrenilirken; Anadolu’da ilk ıslah edilen ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar gelen gacer, pirinç ve bulgura alternatif olmanın yanı sıra çorba, unundan ekmek ve kek ile nişastasından helva yapılabildiği vurgulandı. Ayrıca lif yapısı ve tam organik olması nedeniyle Gacer Buğdayı’nın sağlıklı yaşama katkı sağladığının da altı çizildi.