KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN YOĞUN İLGİ GÖREN İHALELERE KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Kocasinan Belediyesi, 12 taşınmaz için düzenlenen ihalelerde toplam 33 Milyon 572 bin Türk Lirası gelir elde etti.

GELECEK PARTİSİ’NDEN KGC’YE ZİYARET

PARTİ HEYETİNDEN TEŞKİLAT DEĞERLENDİRMESİ

DÜĞÜNLERLE İLGİLİ YENİ KARARLAR ALINDI

İL HIFZISSIHHA KURULU DÜĞÜN, NİŞAN, SÜNNET DÜĞÜNÜ VB. ETKİNLİKLERDE UYULMASI GEREKEN YENİ KURALLARI AÇIKLADI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ TBB TOPLANTISI’NA KATILDI

YENİ NORMAL HAYAT İSTİŞARE EDİLDİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN ULAŞIM KOORDİNASYON TOPLANTISI

RİNG SİSTEMİ TRAFİĞİ DE RAHATLATTI

BAYRAMA YENİ EVİNİZDE GİRİN!

MELİKGAZİ İHALE İLE 96 ADET DAİRE SATACAK

MELİKGAZİ TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 MADDE KARARA BAĞLANDI

ÇOLAKBAYRAKDAR, TELEKONFERANS İLE TBB TOPLANTISINA KATILDI

DÜNYA’YA ÖRNEK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

KOCASİNAN’DA KANALLAR TEMİZLENİYOR

DAHA SAĞLIKLI ÇEVRE İÇİN ÇALIŞIYORUZ

KOCASİNAN’DA TEMMUZ AYI MECLİSİ TAMAM

ÇOLAKBAYRAKDAR: GELECEĞİN SPORCULARINI YETİŞTİRİYORUZ

TALAS’TA 2019 YILI FAALİYET RAPORU ONAYLANDI

PARTİLERDEN BAŞKAN YALÇIN’A PANDEMİ TEŞEKKÜRÜ

HACILAR MECLİSİ TOPLANDI

16 MADDE KARARA BAĞLANDI

KARPUZSEKİSİ VE HÜRMETÇİ MODERN ALTYAPIYA KAVUŞTU

ASFALT SERİMİNİ BÜYÜKŞEHİR YAPTI

BÜNYAN, TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYOR

COVİD-19’A SAVAŞ AÇTI

REKTÖR KARAMUSTAFA’DAN TURİZM DEĞERLENDİRMESİ

NEVŞEHİR VE KAYSERİ’NİN KAPADOKYA ENTEGRASYONU ELE ALINDI

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI İÇİN YENİLENDİ

“GENÇLERİMİZE EDİLEN HİZMETLE HER ZAMAN GURUR DUYUYORUZ”

Anahtar Kelimeler: GASTRONOMİ ÇALIŞTAYI BAŞLADI

GASTRONOMİ ÇALIŞTAYI BAŞLADI

BÜYÜKKILIÇ: “UNUTULMUŞ LEZZETLERİMİZİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARTACAĞIZ”

Hem ilimizin lezzetlerini tanıtarak unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi gün yüzüne çıkarmak, ilimiz hem de mutfağının yol haritasını çizmek maksadı ile Büyükşehir Belediyesince tertiplenen ‘Gastronomi Çalıştayı’ başladı.

Çalıştay’ın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Kayseri'nin gastronomi turizminden hak ettiği payı almasını istediklerini vurgulayarak "Bu çalıştayda farklı şehirlerden gelen şeflerimizin de vereceği destekle Kayseri'de babaannelerimizden kalma lezzetler paylaşılacak. Önümüzdeki dönemde de bir kongre yaparak unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi gün yüzüne çıkartarak turizm değeri olarak değerlendireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Hem ilimizin lezzetlerini tanıtarak unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi gün yüzüne çıkarmak, ilimiz hem de mutfağının yol haritasını çizmek maksadı ile Büyükşehir Belediyesince tertiplenen ‘Gastronomi Çalıştayı’ başladı.

Radisson Blu Otel’de gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Vali Şehmus Günaydın, bugün Kayseri'nin turizm anlamında tarihi bir gün yaşandığının altını çizip, Soğanlı Vadisi'nden sıcak hava balonlarının yükseldiğini müjdeledikten sonra “İlimizde Turizm faaliyetleri gün geçtikçe çeşitlenmekte. Kayserimiz bugün için sahip olduğu avantajlardan yeterince yararlanamamakta. Ancak ortaya konan çabaların sonuçlarının ileride alınacağız” ifadesini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ da her ülkenin, milletin lezzetlerinin tarihi ve kültürel bağlarıyla, coğrafyasıyla doğru orantılı olduğunu dile getirdi. Bu tür etkinlikler yapılırken israfın da önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız "Dünyada 805 milyon yetersiz beslenen insan var. Meyve ve sebzemizin dörtte biri israf ediliyor. Dünya artık obezite gibi bir sorunla karşı karşıya" şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da bugün ilk kez Kapadokya'nın uzantısı olan ve benzer özellikler taşıyan Soğanlı Vadisi'nde sıcak hava balonlarının havalandığını, bunun heyecanını yaşadıklarını aktardı. Kayseri'nin gastronomi turizminden hak ettiği payı almasını istediklerini vurgulayarak; "Bu çalıştayda farklı şehirlerden gelen şeflerimizin de vereceği destekle Kayseri'de babaannelerimizden kalma lezzetler paylaşılacak. Önümüzdeki dönemde de bir kongre yapacağız. Kayseri'nin çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söylüyoruz. Aynı zamanda Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Sivas, Malatya, Adana ve Kahramanmaraş'ı da göz ardı edemeyiz, biz bir hinterlandız. Şanlıurfa'mızı, Gaziantep'i kıskanmıyoruz, Hatay'ı, Afyon'u kıskanmıyoruz ama bundan sonra Kayseri bu yarışta en önde olacak, bunu iddia ediyoruz. Kısnık da değiliz, kıskanç da değiliz, herkes bu lezzetleri tatsın istiyoruz. Kabak çekirdeğinin çerezlik olanının yüzde 40’ı Tomarza ve Develi ilçelerimizde üretiliyor. Gilaburu meyvemiz Akkışla, Bünyan ve Gesi'de yaygın. Gilaburu antioksidan içerir, böbrekteki taşı parçalar. Koramaz Vadisi, Kapuzbaşı Şelaleleri, Erciyes, Sultan Sazlığı, yüksek irtifa spor merkezimiz Ali Dağı, bunlar sayabildiğimiz değerlerimizden bazıları. Bugün burada iyi niyetle atılan bir adım var, yanlışlarımız, hatalarımız olabilir ama kastımız kesinlikte yoktur. Bu şehrin güzelliklerini paylaşmak asli görevimizdir." değerlendirmesinde bulundu.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ise "Kayseri Mutfağı ve gastronomi-durum tespiti" konulu sunum gerçekleştirdi.

Çalıştaya katılan şef Cüneyt Asan da Kayseri mutfağının zenginliğine dikkati çekerek "O kadar çok kültür, halk geçmişte burada yaşamış ki bu halklar kendi kültürünü, çeşitliliğini, baharatlarını, lezzetlerini getirmiş. Burada birbirleriyle paylaşmışlar. Sonucunda da hepsini bir tencerede buluşturmuşlar. O mükemmel lezzet ortaya çıkmış. Kayseri, inanılmaz derecede yemek zenginliğine sahip” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, protokol üyelerine mutfak önlüğü ve mutfak bıçağı hediye etti.

İki gün sürecek çalıştay, şeflerin sunumları ve atölye etkinlikleriyle devam edecek.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ