EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

“BÜYÜKŞEHİR KIŞA GÜNEŞ OLDU”

Spor A.Ş., “Kışıma Güneş Ol” kampanyası ile binlerce çocuğu soğuk kış günlerinde ısıtacak bir faaliyete imza attı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ BEREKET SERGİSİ’NDE

Başkan Büyükkılıç, KAYMEK tarafından açılan “ Bereket” temelı sergiyi gezdi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ AK KADINLARIN KERMESİNDE

Büyükkılıç, Hunat Kültür Merkezi’nde açılan “AK Kadınlar Yerli Üretir, Milli Tüketir Ekonomiye Destek Kermesi”ni ziyaret etti.

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK 2020 BÜTÇESİNDE TÜBİTAK’I KONUŞTU

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “TÜBİTAK çağın gerekleri ve dünyanın gidişatı göz önüne alındığında, esasında ülkemizin göz bebeği olması gereken bir kurum.”

MELİKGAZİ BELEDİYESİ İHALE İLE HİZMET ARACI KİRALADI

Başkan Palancıoğlu, hizmetlerin daha etkin, verimli ve seri sunulabilmesi için ihale ile 17 tane araç kiralandığını söyledi.

“GENÇLİK MERKEZİ İLE HAYALLER GERÇEK OLUYOR”

Başkan Çolakbayrakdar, “Bilim ve teknolojiye ayrı bir önem veriyoruz.”

MAZLUMLARIN SESİ VE ÇIĞLIĞI OLACAĞIZ

AGD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI COŞKUN: “MÜSLÜMANLAR  ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR MAZLUMLARIN SESİ OLACAĞIZ”

ADD’DEN 100. YIL KUTLAMASI

ADD ÜYELERİ ATATÜRK’ÜN KAYSERİ’YE GELİŞİNİN 100.YILINI KUTLADI

ULU ÇINARLAR YALNIZ DEĞİL

BÜYÜKKILIÇ, MUSTAFA KUMLU ULU ÇINARLAR YAŞLI YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU:

"ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VE ŞEHRİMİZ ADINA MUTLU OLUYOR VE GURUR DUYUYORUZ”

"İSTER OTUR, İSTER KİRAYA VER"

84 DAİRENİN SATIŞI 18 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK KAYSERİ’DE

“KAMU BANKALARI FAZİLERİ TEK HANELİ RAKAMLARA ÇEKECEK”

BAKAN ALBAYRAK BÜYÜKŞEHİR’DE

Bir dizi temaslar için ilimize gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Başkan Büyükkılıç’ı ziyaret etti

BAKAN ALBAYRAK, PASTIRMA DOĞRAYIP İKRAM ETTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kayseri programı kapsamında Bürüngüz Camii’nde Cuma namazı kılıp, namaz sonrası esnaf Kazancılar Çarşısı esnafını ziyaret etti.

PALANCIOĞLU YENİ ESNAFA İŞ YERİNDE RUHSAT VERDİ

“AHİLİK RUHU İLE ÇALIŞACAKLAR”

HEDEF, DAHA YEŞİL BİR MELİKGAZİ

PALANCIOĞLU: “DAHA YEŞİL MELİKGAZİ İÇİN AĞAÇLANDIRMADIK ALAN BIRAKMAYACAĞIZ”

Anahtar Kelimeler: GASTRONOMİ ÇALIŞTAYI BAŞLADI

GASTRONOMİ ÇALIŞTAYI BAŞLADI

BÜYÜKKILIÇ: “UNUTULMUŞ LEZZETLERİMİZİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARTACAĞIZ”

Hem ilimizin lezzetlerini tanıtarak unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi gün yüzüne çıkarmak, ilimiz hem de mutfağının yol haritasını çizmek maksadı ile Büyükşehir Belediyesince tertiplenen ‘Gastronomi Çalıştayı’ başladı.

Çalıştay’ın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Kayseri'nin gastronomi turizminden hak ettiği payı almasını istediklerini vurgulayarak "Bu çalıştayda farklı şehirlerden gelen şeflerimizin de vereceği destekle Kayseri'de babaannelerimizden kalma lezzetler paylaşılacak. Önümüzdeki dönemde de bir kongre yaparak unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi gün yüzüne çıkartarak turizm değeri olarak değerlendireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Hem ilimizin lezzetlerini tanıtarak unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizi gün yüzüne çıkarmak, ilimiz hem de mutfağının yol haritasını çizmek maksadı ile Büyükşehir Belediyesince tertiplenen ‘Gastronomi Çalıştayı’ başladı.

Radisson Blu Otel’de gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Vali Şehmus Günaydın, bugün Kayseri'nin turizm anlamında tarihi bir gün yaşandığının altını çizip, Soğanlı Vadisi'nden sıcak hava balonlarının yükseldiğini müjdeledikten sonra “İlimizde Turizm faaliyetleri gün geçtikçe çeşitlenmekte. Kayserimiz bugün için sahip olduğu avantajlardan yeterince yararlanamamakta. Ancak ortaya konan çabaların sonuçlarının ileride alınacağız” ifadesini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ da her ülkenin, milletin lezzetlerinin tarihi ve kültürel bağlarıyla, coğrafyasıyla doğru orantılı olduğunu dile getirdi. Bu tür etkinlikler yapılırken israfın da önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız "Dünyada 805 milyon yetersiz beslenen insan var. Meyve ve sebzemizin dörtte biri israf ediliyor. Dünya artık obezite gibi bir sorunla karşı karşıya" şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da bugün ilk kez Kapadokya'nın uzantısı olan ve benzer özellikler taşıyan Soğanlı Vadisi'nde sıcak hava balonlarının havalandığını, bunun heyecanını yaşadıklarını aktardı. Kayseri'nin gastronomi turizminden hak ettiği payı almasını istediklerini vurgulayarak; "Bu çalıştayda farklı şehirlerden gelen şeflerimizin de vereceği destekle Kayseri'de babaannelerimizden kalma lezzetler paylaşılacak. Önümüzdeki dönemde de bir kongre yapacağız. Kayseri'nin çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söylüyoruz. Aynı zamanda Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Sivas, Malatya, Adana ve Kahramanmaraş'ı da göz ardı edemeyiz, biz bir hinterlandız. Şanlıurfa'mızı, Gaziantep'i kıskanmıyoruz, Hatay'ı, Afyon'u kıskanmıyoruz ama bundan sonra Kayseri bu yarışta en önde olacak, bunu iddia ediyoruz. Kısnık da değiliz, kıskanç da değiliz, herkes bu lezzetleri tatsın istiyoruz. Kabak çekirdeğinin çerezlik olanının yüzde 40’ı Tomarza ve Develi ilçelerimizde üretiliyor. Gilaburu meyvemiz Akkışla, Bünyan ve Gesi'de yaygın. Gilaburu antioksidan içerir, böbrekteki taşı parçalar. Koramaz Vadisi, Kapuzbaşı Şelaleleri, Erciyes, Sultan Sazlığı, yüksek irtifa spor merkezimiz Ali Dağı, bunlar sayabildiğimiz değerlerimizden bazıları. Bugün burada iyi niyetle atılan bir adım var, yanlışlarımız, hatalarımız olabilir ama kastımız kesinlikte yoktur. Bu şehrin güzelliklerini paylaşmak asli görevimizdir." değerlendirmesinde bulundu.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ise "Kayseri Mutfağı ve gastronomi-durum tespiti" konulu sunum gerçekleştirdi.

Çalıştaya katılan şef Cüneyt Asan da Kayseri mutfağının zenginliğine dikkati çekerek "O kadar çok kültür, halk geçmişte burada yaşamış ki bu halklar kendi kültürünü, çeşitliliğini, baharatlarını, lezzetlerini getirmiş. Burada birbirleriyle paylaşmışlar. Sonucunda da hepsini bir tencerede buluşturmuşlar. O mükemmel lezzet ortaya çıkmış. Kayseri, inanılmaz derecede yemek zenginliğine sahip” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, protokol üyelerine mutfak önlüğü ve mutfak bıçağı hediye etti.

İki gün sürecek çalıştay, şeflerin sunumları ve atölye etkinlikleriyle devam edecek.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ