EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

MAZLUMLARIN SESİ VE ÇIĞLIĞI OLACAĞIZ

AGD KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI COŞKUN: “MÜSLÜMANLAR  ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR MAZLUMLARIN SESİ OLACAĞIZ”

ADD’DEN 100. YIL KUTLAMASI

ADD ÜYELERİ ATATÜRK’ÜN KAYSERİ’YE GELİŞİNİN 100.YILINI KUTLADI

ULU ÇINARLAR YALNIZ DEĞİL

BÜYÜKKILIÇ, MUSTAFA KUMLU ULU ÇINARLAR YAŞLI YAŞAM VE DAYANIŞMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU:

"ERCİYES ÜNİVERSİTESİ VE ŞEHRİMİZ ADINA MUTLU OLUYOR VE GURUR DUYUYORUZ”

"İSTER OTUR, İSTER KİRAYA VER"

84 DAİRENİN SATIŞI 18 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK KAYSERİ’DE

“KAMU BANKALARI FAZİLERİ TEK HANELİ RAKAMLARA ÇEKECEK”

BAKAN ALBAYRAK BÜYÜKŞEHİR’DE

Bir dizi temaslar için ilimize gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Başkan Büyükkılıç’ı ziyaret etti

BAKAN ALBAYRAK, PASTIRMA DOĞRAYIP İKRAM ETTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kayseri programı kapsamında Bürüngüz Camii’nde Cuma namazı kılıp, namaz sonrası esnaf Kazancılar Çarşısı esnafını ziyaret etti.

PALANCIOĞLU YENİ ESNAFA İŞ YERİNDE RUHSAT VERDİ

“AHİLİK RUHU İLE ÇALIŞACAKLAR”

HEDEF, DAHA YEŞİL BİR MELİKGAZİ

PALANCIOĞLU: “DAHA YEŞİL MELİKGAZİ İÇİN AĞAÇLANDIRMADIK ALAN BIRAKMAYACAĞIZ”

KOCASİNAN, 4 YILDA 371 BİN 705 AĞAÇ KURTARDI

ÇOLAKBAYRAKDAR: “GERİ DÖNÜŞÜMLE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI”

ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞI TALAS BELEDİYESİ’NE EMANET

YALÇIN: “HEM TAMİR HEMDE TEMİZLİK YAPIYORUZ”

KGC YÖNETİMİ TOPLANDI

ALTINKAYA: “KAYSERİ'DE BALIK DA YENİR”

KAYSERİ UGANDA’YA ÖRNEK OLACAK

Uganda’nın Arazi, Konut ve Şehircilik Bakanı Başkan Büyükkılıç’ı ziyaret etti

SAHABİYE'DE İMZALAR ATILDI

Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüş Projesi hız kesmiyor.

SPOR AŞ’DEN ANLAMLI KAMPANYA

Başkan Büyükkılıç, kampanya kapsamında Pazar günü yapılacak yürüyüşe vatandaşları davet etti

GASTRONOMİ ÇALIŞTAYI, YEMEK KÜLTÜRÜMÜZÜN TESCİLİ

YALÇIN: “HAMUR KÜLTÜRÜ, BİRAZ DA YOKLUK KÜLTÜRÜNÜN YANSIMASI”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri’nin kadim bir yemek kültürü olduğunu ve düzenlenen Gastronomi Turizmi Çalıştayı’nın da bunun tescillenmesi anlamına geldiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Gastronomi Turizmi Çalıştayı’nın ikinci gününde konuşan Başkan Yalçın, Kayseri’nin bu noktaya adım adım geldiğine dikkat çekerek, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bir dönem milletvekilliği ve 20 yılı aşkın süredir belediye başkanlığı tecrübesi olan Memduh Başkanımız, özverisiyle hakikaten şehrimize çok şey kazandırdı. Bu Gastronomi Turizmi Çalıştayı da bunun son halkasını oluşturuyor. Biraz gecikmiş gibi görünebilir ama öyle değil, her şeyin bir sırası var. Söz gelimi önce şehrin alt ve üstyapısını tamamlayıp ardından Erciyes turizm merkezi gibi önemli yatırımları yapmazsanız, gastronomi turizmi yapamazsınız. Bu açıdan bu çalıştayı çok önemli ve gerekli buluyorum. Gastronomi Turizmi Çalıştayı, kadim bir yemek kültürü olan Kayseri’nin bu özelliğinin tescillenmesi anlamına geliyor.” dedi.

“HAMUR KÜLTÜRÜ, BİRAZ DA YOKLUK KÜLTÜRÜNÜN YANSIMASI”

Konuşmasında Kayseri yemek kültüründe hamur işinin önemli bir yer tuttuğuna vurgu yapan Başkan Yalçın, bunun biraz da yokluktan kaynaklandığına işaret ederek, “Bizim çocukluğumuzda, misafir geleceği zaman mantı yapılacak, yaprak sarılacak. O gün hanımlar toplanacak, bütün gününü misafirin yiyeceği o ikrama verecek. Ama bu, bir de yokluk kültürünün içinden gelirse, daha bir zor ve daha bir özverili olacak. Tabi hamur kültürü bizim Orta Anadolu daha çok kendini gösteriyor. Hamuru ince açıyorsunuz yufka diyorsunuz, biraz kalın açıyorsunuz şebit oluyor, biraz onun üzerine kıyma koyunca yağlama oluyor. Daha kalın açınca bazlama oluyor, daha bir yağlı olunca kete oluyor ama sonuçta hepsi bir yokluk kültürünün ürünü. Ya da biraz yağ, un, içerisinde biraz da şeker katınca nevzine oluyor. Hepsi bizim kültürümüz, hepsinde el emeği göz nuru var.” diye konuştu.

“EN NEFİS SUCUK VE PASTIRMA KAYSERİ’DE İMAL OLUNUR”

Başkan Yalçın konuşması esnasında iki eski kitap göstererek sözlerini şöyle tamamladı: “Ali Eşref Dede’nin 1245 tarihli ‘Yemek Risalesi’ bilinen ilk yemek kitabı. Ayrıca 1928 tarihli Osmanlıca yazılmış bir kitap daha ver elimde. Askeri Tıp Doktoru Alaaddin Bey tarafından kaleme alınmış. ‘Kayseri Pastırmasının Üretim Şekli’ adındaki bu kitapta, Kayseri’de pastırma yapımının sıhhi yönden uygunluğu ve lezzeti anlatılıyor. ‘Türkiye Cumhuriyeti dahilinde pastırma sucuk imalatı istihkakatı hakkında muntazam istatistiklere sahip değiliz. Fakat en nefis pastırma ve sucuk Kayseri’de imal olunduğu malumdur’ denilerek sucuk ve pastırmanın ana vatanının Kayseri olduğu tescilleniyor. Şimdi bize düşen bu lezzetleri gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak. Bu bakımdan bu çalıştayı çok önemli buluyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç olmak üzere tüm emeği geçenleri de tebrik ediyorum.”

Başkan Yalçın’a Gastronomi Turizmi Çalıştayı’na katılımından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç tarafından bir mutfak bıçağı ile mutfak önlüğü hediye edildi.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ