KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

SAĞLIK BAKANLIĞI HER 100 BİN KİŞİDEKİ COVİD 19 VAKA SAYISINI AÇIKLADI

GEBELERDE KORONA VİRÜS RİSKİ ARTTI

AŞI İÇİN GELEN VATANDAŞIN AŞISINI SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ YAPTI

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. ÇELİK’TEN AÇIKLAMALAR

AŞI YAPTIRMAYAN HAMİLE KADIN TEDAVİ GÖRÜYOR

TÜRKOVAC’DA PROBLEM YOK

ÇİFT AŞILI VATANDAŞA KARANTİNA YOK

"EN UFAK GRİP BELİRTİSİNDE DAHİ ECZANEDEN ÖNCE HASTANEYE GİDELİM"

BÜYÜKŞEHİR’DEN İLK YARDIM SERTİFİKA YENİLEME EĞİTİMİ

VAKA SAYILARINDA EN ÇOK ARTIŞ OLAN KAYSERİ'DE BAŞKAN UYARDI

KORONA VİRÜSTE 'ÇOCUK' KORKUSU

KAYSERİ’DE COVİD 19 VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR

MOBİL SAĞLIK EKİPLERİ DAĞ, TEPE DEMEDEN VATANDAŞLARI AŞILIYOR

LİSE ÖĞRENCİSİ ZORLU YOĞUN BAKIM SÜRECİNİ ATLATTI

SİVRİSİNEK LARVALARINDA BİLİNMEYEN TEHLİKE

KAYSERİ PANDEMİDE 4. DALGAYI YAŞIYOR

Anahtar Kelimeler: GİLABURU ALMANIN ZAMANI
Gürkan Ofis Mobilyaları

GİLABURU ALMANIN TAM ZAMANI

BÖBREK TAŞI DÜŞÜRÜYOR, AĞRI KESİYOR

Bünyan ve Akkışla ilçesi ile civarında yetişen, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanan Gilaburu’ ya ilgi her geçen gün artarken; yöre halkı hasat dönemi olması nedeni ile Gilaburu almanın tam zamanı olduğunu vurguluyorlar…

Üzüme benzeyen kırmızı meyvesi ve çalı şeklinde bitkisiyle bilinen gilaburu, yöre halkı tarafından toplanıyor ve meyve suyu olarak tüketiliyor. Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu şeklinde içiliyor. Bazı firmalarca işlenen gilaburu, içecek olarak raflarda, lokantalarda yerini alırken, ilçe halkı tarafından farklı yöntemlerle satışa sunuluyor.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümünce ‘Böbrek Taşı’ düşürmesi özelliğinin klinik öncesi ve klinik çalışmalarla doğrulanan ‘Gilaburu’ ağrı kesici etkisinin de bilimsel deneylerle doğrulanırken; içeriğindeki mineraller ve asit dolayısıyla “gençlik iksiri” olarak da anılıyor.

Ağırlıklı olarak Bünyan ve Akkışla İlçesince yetişen Gilaburu yüksek miktarda C vitamini içerir. Sonbaharda toplanan gilaburu meyvesi ve Gilaburu’nun suyu böbrek hastalıklarının yanı sıra, astım, romatizma, yüksek tansiyon, kabakulak, uyku bozukluğu gibi sorunlara iyi geldiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Regl ve menopoz döneminde gilaburu kabuğunun da son derce faydalı olduğunun altını çizen uzmanlar “Yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlere karşı etkili olan gilaburu kabuğu dölyatağını yatıştırıcı ve adet sancısını azaltıcı etki gösterir. Gilaburu kabuğunun fazla görülen regl kanamaları ve menopoz döneminde yaşanabilecek aşırı kanamalara karşı da etkilidir” değerlendirmesinde bulunup hasat mevsimi olması vesilesiyle “Gilaburu almanın tam zamanı” ifadesini kullanıyorlar.