KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ŞEKER'E YÜKSEK KREDİ NOTU

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU TURKRATING'DEN KAYSERİ ŞEKER'E YÜKSEK NOT

KAYSERİ ŞEKER, KAMPANYA DÖNEMİNİ REKOR ÜRETİMLE BİTİRDİ

3 MİLYON 544 BİN TON PANCAR İŞLENDİ

KAYSO VE HALKBANK’TAN KOBİ'LERİ RAHATLATACAK FİNANSMAN ANLAŞMASI

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  ve Halkbank arasında “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması" imzalandı.

ORAN’DAN KTB’YE 10 MİLYONLUK HİBE DESTEK

ÇAĞDAŞ VE MODERN BORSA TİCARET MERKEZİ PROJESİNE 10 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ

KAYSERİ OSB’NİN ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR

SALGINA MEYDAN OKUDU

KTO İLE HALKBANK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

KTO İLE HALKBANK ARASINDA 'PARAF KREDİ KARTI TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI' PROTOKOLÜ İMZALANDI

KRİTİK EŞİĞİ ATLAMALIYIZ

ASKON BAŞKANI ALİ ÖZCAN 2020’YE İLİŞKİN İHRACAT VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

GÜLSOY, TİM ARALIK AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

“ARALIK’TA İHRACATIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 42,7 ORANINDA ARTTI”

GENÇ ASKON ŞUBE BAŞKANI ÇÖL, 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

“2020’Yİ YARDIMLARLA KAPATTIK”

NURSAÇAN İNGİLTERE İLE YAPILAN TİCARET ANLAŞMASINI DEĞERLENDİRDİ

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI TARİHİ BİR ADIMDIR…”

İNGİLTERE İLE STE İMZALANDI

“STA, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR”

KTO İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI PROTOKOLÜ İMZALANDI

TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İMKÂNI İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

DEVELİ BELEDİYESİ’NDEN 5.500 LAVANTA FİDESİ EKİMİ

5.500 LAVANTA FİDESİNİ DAHA TOPRAKLA BULUŞTURDU

BAŞKAN NURSAÇAN’IN 2020-2021 DEĞERLENDİRMESİ

“EKONOMİDE BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENENİN ÜSTÜNDE GELDİ”

KONUT ALMAK NİYETİNİZ VAR İSE HEMEN HAREKETE GEÇİN

KAYİMDER BAŞKANI LEVENT AKDOĞAN: %30 ORANINDA ZAM GELECEK

KAYSO’NUN SANAYİDE VERİMLİLİĞİ ARTIRMA PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

50 FİRMAYA YALIN DÖNÜŞÜM DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Gürkan Ofis Mobilyaları

GÜLSOY TİM KASIM AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

“KASIM’DA İHRACATIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 13,20 ORANINDA ARTTI”

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kasım Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri’de Kasım ayında ihracatın, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 13.20 arttığını ve 2020’nin ilk 11 ayında Kayseri’den yapılan toplam ihracatın 2 milyar 268 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, ihracattaki toparlanmanın Kasım ayında hızlanarak sürdüğünü ifade etti. Başkan Gülsoy, “Kayseri'nin 2020 yılı 11 aylık ihracat rakamları incelendiğinde yüzde 1,30 azalış gözlenirken ülke genelinde bu oran yüzde 8,30 olmuştur” dedi.

Kasım 2020 ihracat verilerini değerlendiren Başkan Gülsoy, “TİM verilerine göre 2019 yılı için Kayseri İhracat rakamları Kasım Ayı 186 milyon 591 bin dolar iken 2020 yılı Ekim ayında 211 milyon 234 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 13.20 oranında gerçekleşmiştir. Kasım ayına baktığımızda ise ihracatımızın yüzde 3.50 oranında arttığı gözlenmiştir. Kayseri Serbest Bölgemiz Kasım Ayında 40 milyon 988 bin dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Kayseri’nin ihracatı toplam olarak 252 milyon 223 bin dolara çıkmıştır. Özetle, Kayseri dış ticaretine göre ise 2020 yılı Kasım döneminde 1'inci ihracat pazarımız her zaman olduğu gibi Irak’tır. Almanya, ABD, İngiltere, İtalya, İsrail gibi ülkelerde de ihracatımız artmıştır.” diye konuştu.

Sektörler bazında Kayseri ihracat oranlarını da değerlendiren KTO Başkanı Ömer Gülsoy, " 2020 yılı gerek Kasım ayı için Kayseri yerelinde Demir ve Demir Dışı Metaller, Elektrik Elektronik,Hazır giyim ve Konfeksiyon, Otomotiv Endüstrisi, İklimlendirme Sanayii, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri , Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Çelik, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri sektöründe artış gerçekleşirken Halı, Tekstil ve Hammaddeleri, Makine Aksamları sektörlerinde azalış gerçekleşmiştir.“ dedi.

Başkan Gülsoy rakamlara ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi :

 “Tüm ekonomi ve iş dünyasını etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkilerinin ülkemizdeki olumsuz yansımalarının da yavaş yavaş izlerini kaybettirdiği bu dönemde Kayseri’miz adına ihracat rakamlarımız da olumlu katkılarıyla bu toparlanma sürecinde öncü iller arasında yer aldığını ortaya çıkarmaktadır. Küresel ekonomideki daralmaya rağmen şükürler olsun ki gerek büyüme gerekse de ihracatımızda olumlu gidişat, toparlanmamızın başarıyla devam ettiğini gösteriyor. Ülkemiz Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre 16 milyar 88 milyon dolar ihracat gerçekleşmiştir. Salgının ikinci dalgasını derinden hissettiğimiz bu günlerde, küresel talep daralmasına rağmen ihracatçımız, geçtiğimizin yılın kasım ayıyla aynı seviyede, ihracat gerçekleştirmiştir. Bu rakam ülkemiz ekonomisindeki hızlı toparlanmanın da öncü bir göstergesi durumundadır. Mevcut rakamlar reel sektörün zorlu şartlar altında bile önemli potansiyel çıktıları adına sevindiricidir. Bu verilere dayanarak pandemi sürecini de ülkemiz ve özelinde de Kayseri’miz adına hızla atlatacağımıza yürekten inandığımı ifade etmek isterim. İnanıyorum ki ülkemiz güçlü yatırımları, üretimi, ihracat rakamları ile tüm tedarik zinciri açısından büyüme ve kalkınma da öncü olmaya devam edecektir. Bunlara ilave olarak yeni ekonomi planları doğrultusunda bu sistemde sürdürülebilir olabilmek adına üreticilerimizin korunmasının ve desteklenmesinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu yönde de hem odamız hem de paydaş kuruluşlarımız ile biz de Kayseri Ticaret Odası olarak ihracat çarkındaki katkımızı artırmak adına azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz”


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ