KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

SURİYELİLER "GİRİŞİMCİ" OLUYOR

ICMPD, SURİYELİLERİN GİRİŞİMCİLİĞE TEŞVİKİ İÇİN DÜĞMEYE BASIYOR

BAŞKAN GÜLSOY REEL SEKTÖRÜN SORUN VE TALEPLERİNİ BAKAN VARANK’A AKTARDI

YAKINACAK DEĞİLİZ, YEKİNECEĞİZ

BU DÖNEM DAYANIŞMA DÖNEMİDİR

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci: "Küçük olsun benim olsun’ mantığını geçtiğimiz gün daha iyi olacağız"

11 KADIN ÇİFTÇİNİN BAŞARISI

KAÇEM BAŞKANI FATMA ANDAÇ: "TARLAMIZDAN KAVANOZA KADAR KENDİ ÜRÜNÜMÜZ"

MUSTAFA ŞAHİN: KAYSERİ’DE BULUNAN HER BOŞ ARAZİYİ DEĞERLENDİRİYORUZ

SİCİL AFFI GERÇEK MANADA UYGULANMALI

Gülsoy: “Krediler tabana yayılmalı, sicil affı gerçek manada uygulanmalı”

KTO BAŞKANI GÜLSOY, SALGIN, 3. DÜNYA SAVAŞI GİBİ

"E-TİCARET ÜLKEMİZDE ZİRVE YAPACAK"

TURHAL ŞEKER KENDİNİ GELECEĞE TAŞIYOR

YATIRIMIN DEĞERİ 29 MİLYONA ULAŞACAK

TOMARZA'DA LAVANTA EKİMİ YAPILDI

5 BİN LAVANTA FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

TURHAL ŞEKER’DE BU YIL REKOR VERİM BEKLENİYOR

PANCAR EKİMİNE RAĞBET HER GEÇEN YIL ARTIYOR

TARIM ARAZİLERİ SULANMAYA BAŞLADI

KAYSERİ'DE 714 BİN 790 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANMAYA BAŞLADI

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN, ÇİFTÇİLERİ ZİYARET ETTİ,

EKTİKLERİ TARLALARI İNCELEDİ

KORONA VİRÜS ÜRETİMİ KISITLAYAMADI

Kayseri'de üreticiler 3 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında çalışmalarını sürdürdü

NEFES KREDİSİ

TELEKONFERANS İLE DUYURULDU

KTO, KOBİ FİNANSMAN PROJESİ "NEFES KREDİSİ"NE TEKRAR BAŞLADI

GÜLSOY: "NEFES KREDİSİ İLE KÜÇÜK İŞLETMELER RAHATLAYACAK"

TÜM İMALAT SANAYİ SEKTÖRLERİ MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA ALINMALIDIR

KAYSO MART VE NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

HALKIMIZIN BESLENMEYE, ÇİFTÇİMİZİN DE DESTEĞE İHTİYACI VAR

BAŞKAN AKAY: EN BÜYÜK TEHLİKE ÜRETİMSİZLİKTİR

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, ülkenin içerisinde bulunduğu bu zorlu dönemde, tarımsal ürünlerdeki üretimin daha da ön plana çıkarak önem arz ettiğini belirterek, bin bir meşakkatle üretim yapan çiftçiye bu süreçte daha fazla destek olunması gerektiğini ve özellikle çiftçinin sulama konusundaki elektrik borçlarının ertelenmesi hususunda, büyük beklentisi olduğunu söyledi.

Başkan Akay, hastalıklardan korunmak ve hayatta kalabilmek için insanoğlunun beslenmeye ihtiyacı olduğunu ifade ederek, beslenmek için tarımsal üretimin sürdürülebilir kılınması gerektiğini söyledi. Akay, bu manada çiftçiye her zamankinden daha fazla destek olunması gerektiğini de belirterek, “İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, tarım en önemli hususlardan bir tanesidir. Özellikle sağlık sistemi için yapılan üretimi bunun dışında tutacak olursak, tarımsal üretim konusu, ülkemiz için çok büyük önem arz etmektedir. En büyük tehlike üretimsizliktir. O nedenle bu ortamda çiftçimizin elinden mutlaka tutulması ve sahip çıkılması gereklidir. Çiftçi zaten büyük fedakârlıklar içerisinde üretim yapmaktadır. Zaten çiftçiler; bin bir meşakkat ile üretim yapan ve turistlerden mülteciye kadar tüm ülkemizi ve halkımızı besleyen insanlardır. Bugün 83 milyonluk halkımızın ciddi manada beslenmeye ihtiyacı var. Hastalıktan korunmak içinde doğru beslenmeye ihtiyacı var. İşte bu beslenme ihtiyacı, sağlıklı bir şekilde tarımsal üretim yaparak mümkün olabilir. Bu yüzden çiftçilerimize hepimizi ciddi manada destek olması, sahip çıkması lazım” şeklinde konuştu.

"KAYSERİ ŞEKER HER ZAMAN ÜRETİCİSİNİN YANINDADIR"

Kayseri Şeker’in çiftçisine her dönemde destek verdiğini de belirten Başkan Akay, mazottan, gübreye, tohumdan ilaca kadar her türlü ihtiyacın, zamanında karşılandığını da belirterek, şöyle devam etti:

"Bizler Kayseri Şeker olarak çiftçimize elimizden geldiğince her türlü desteği sağlıyoruz. Şu ana kadar üretimde gerekli olan 65 bin tonluk gübrenin 44 bin tonu çiftçilerimize dağıtılmış durumda ve dağıtılmaya da devam ediyor. Bu da yaklaşık 100 milyon liralık bir rakama tekabül ediyor. Buna ek olarak Turhal Şeker Fabrikamızın da bölgeleri dahil olmak üzere motorin dağıtımı devam ediyor. Kayseri ve Boğazlıyan’da 1 milyon 950 bin litre mazot dağıtımı gerçekleştirildi. Turhal’da ise 330 bin litre dağıtım gerçekleştirildi. Tabi tohum ve ilaç konusunda da çiftçimizin ihtiyaçları temin edilerek ihtiyaçları karşılanmış oldu."

"ÇİFTÇİNİN ELEKTRİK BORÇLARI HASAT ZAMANINA KADAR ERTELENMELİDİR"

Çiftçinin özellikle ekim safhasındaki en büyük ihtiyacının sulama olduğunu da ifade eden Başkan Akay, yeterli yağışın mümkün olmadığı hallerde açılacak su kuyularının ortaya çıkaracağı elektrik faturalarının, çiftçi açısından büyük bir sorun teşkil ettiğini de belirterek, virüs ortamında desteğe her zamankinden fazla ihtiyaç duyan çiftçinin elektrik borçlarının, hasat zamanına kadar ertelenmesini talep ettiklerini söyledi. Akay şöyle devam etti:

"Biz Kayseri Şeker olarak kendi nezdimizde çiftçimize en iyi şekilde destek olurken, kooperatife bağlı olmadan ekim ve üretim yapan çiftçilerimiz de var. Kooperatife bağlı olsa bile çiftçinin gücünün yetmeyeceği durumlar var. Özellikle sulama konusunda gereken yağış olmazsa, tüm tarımsal ürünlerde tohumun filizlenmesi mümkün olmayabiliyor. Bunun telafi edilebilmesi için su kuyularının açılmasına ve sulama yapılmasına ihtiyaç var. Su kuyularının açılması demek, elektrik faturalarının peşin peşin kesilmesi demek. Çiftçimiz bu manada ciddi sıkıntılar yaşıyor ve yaşamaya başlayacak. İşte bu ortamda, vergilerin, sigortaların, beyannamelerin ertelendiği bu ortamda, çiftçiye de bu manada destek verilmesi lazım. Çiftçimizin devletimizden, siyasetçilerimizden ve kamu yöneticilerimizden beklentisi, bu borçların ertelenmesidir. Bilhassa hasat dönemine kadar hiç olmazsa bu faturaların ertelenmesinde, çiftçimiz için büyük fayda vardır. Hasat ayı birçok üründe Ağustos ayı olurken, pancarda bu dönem Eylül ve Ekim aylarına denk gelmektedir. Özellikle bu aylara kadar erteleme olursa çiftçimiz açısından büyük rahatlama olacaktır."

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ