HEKİMLER TEK SES OLUP HAYKIRDI!
“SAĞLIK GÖREVLİLERİNE ŞİDDET´E HAYIR“
Tarih: 15.10.2018 16:23:53/ 793okunma / 0yorum

Kayseri Tabip Odası ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığınca ortaklaşa gerçekleştirilen basın açıklamasında son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları protesto edildi. Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof.Dar. Per yaptığı değerlendirmede Hekimlerin çalıştıkları sağlık kurumlarında ölümlere varabilen saldırılara hedef olmasının kabul edilebilir, anlaşılabilir, maruz gösterilebilir hiçbir gerekçesinin olmayacağını vurgulayarak “Sağlık hizmetinde de hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen saldırılar aslında kendi yaşamımızı ve sağlığımızı tehlikeye atmaktan başka işe yaramaz” ifadesini kullandı…

Kayseri Tabip Odası ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığınca ERÜ Çocuk Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, Türk Sağlık Sen Başkanı Kamil Ünal, Tük Sağlık Sen 2 Nolu Şube Başkanı Kenan Çil, Tabip Odası önceki dönem başkanları Prof. Dr. Karametmet Yıldız, Prof.Dr. Suat Öktem, akademisyenler, doktorlar ve öğrenciler iştirak etti…

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Per, “Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddet maalesef istenmeyen boyutlara ulaşmaktadır. Hiçbir uçağın yolcusu kendilerini sağlıklı ve emin bir şekilde hedefledikleri noktaya götürecek olan pilota saldırmaz. Saldırdığında kendisiyle birlikte tüm uçağı hedef aldığını herkes bilir. Sağlık hizmetinde de hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen saldırılar aslında kendi yaşamımızı ve sağlığımızı tehlikeye atmaktan başka işe yaramaz.Hekimlerin çalıştıkları sağlık kurumlarında ölümlere varabilen saldırılara hedef olmasının kabul edilebilir, anlaşılabilir, maruz gösterilebilir hiçbir gerekçesi olamaz.Halkımızın sağlık kurumlarında karşılaştığı eksiklik ve yetersizliklerin sorumlusu hekimler değildir. Yaşanan problemlerde gösterilen tepkiyi hizmete sunan hekimlere yönlendirmek çözüme katkı sağlamamaktadır. Hastalarla biz hekimlerin talep ve beklentileri birbirinin karşısında birbirine rakip değil iyi bir sağlık hizmet sunumunun eşit iki tarafıdır. Nitelikli bir sağlık hizmeti hem biz hekimlerin hem de sağlık hizmeti alanların ortak talebi olmalı, bu konuda yan yana durulabilmelidir. “şeklinde konuştu…

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Per sözlerinin sonunda “Hekimlerimiz acil sağlık birimlerinde güvensiz ortamlarda çalışmak istemiyorlar. Canlarını kurtarmaya çalıştıklarımız tarafından öldürülmek istemiyoruz. Hekimlerin %35´nin mesleklerini değiştirmek istediği, Hekimlerin %86´nin meslek hayatı boyunca en az bir kez şiddete uğradığı, Hekimlerin %60´ının fiziksel tehdit ve saldırıyı, %82´ sinin de sözel şiddeti üst makamlara bildiremediği bir ortamda hizmet vermeye çalışıyoruz. Dr Sait Berilgen´e, Dr Hüseyin Ağır´a, Dr Aynur Dağdemir´e, Dr Abdullah Biroğul´ a, Dr Kamil Furtun´ a, Dr Ersin Arslan´a, Dr Ali Menekşe´ye, Dr Göksel Kalaycı ve son olarak da Dr. Fikret Hacıosman´a rahmet diliyorum. Sağlıkta şiddetin son bulmasını ve Sağlık´da şiddet yasasının acilen çıkarılmasını talep ediyoruz”

ERÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu´da, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında daha caydırıcı cezalar olması gerektiğinin altını çizerek “Acilen şiddet yasası çıkarılarak haklarımızın korunmasını, görevimizi tedirgin olmadan huzurla yapabilmek için halkımızla birlikte şiddetin her yerde son bulmasını temenni ediyoruz. Hastanemizde yaşanan son bir ayda 3 saldırı oldu. Hergün artarak devam eden şiddet olayları bizleri derinden yaralamakta ve büyük bir aşkla şevkle başladığımız mesleğimizden bizi soğutmaktadır. Biz Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik/idari personel ve öğrencileri olarak yaşanan bu son olay dahil yaşanmış tüm sağlıkta şiddet olaylarını kınıyor, lanetliyoruz. Saygıdeğer milletimiz hekimlerimize, sağlık çalışanlarına sahip çıksın. Şifaya vesile olan ellere dokunmayın” değerlendirmesinde bulundu…

Basın açıklamasının sonunda ellerinde” Sağlıkta şiddete karşıyız” sloganların yazılı olduğu dövizlerle basın açıklamasına katılan doktorlar tarafından , 13 Ekim´de Çocuk Hastanesinde saldırıya uğrayan 3 doktora kişiye çiçek takdim edilerek yaşadıkları ağır travma sonrası gönülleri alındı…
Video Tarihi: 15.10.2018 16:23:53
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: HEKİMLER OLUP HAYKIRDI
KAYSERİ´DE 400 MÜLTECİ KADINA DOĞUM EĞİTİMİ VERİLİYOR
KAYSERİ´DE 400 MÜLTECİ KADINA DOĞUM EĞİTİMİ VERİLİYOR
Kayseri Sağlık Müdürlüğü ile Türk Kızılay´ı tarafından ortaklaşa düzenlenen ´Yeni Bir Hayat Mümkün´ projesi kapsamında 400 mülteci kadına doğum öncesi ve sonrasında yapması gerekenler konusunda uygulamalı eğitim veriliyor.
EVDE SAĞLIK HİZMETİ MEMNUN EDİYOR
EVDE SAĞLIK HİZMETİ MEMNUN EDİYOR
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü´nün geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği proje kapsamında Evde Sağlık Hizmeti alan aileler için tahsis ettiği motorlu hasta karyolaları, yatağa bağımlı hastası olan ailelerden tam not aldı.
GETAT KONGRESİ´NE 18 ÜLKENİN SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ KATILACAK
GETAT KONGRESİ´NE 18 ÜLKENİN SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ KATILACAK
Kongreye Kayseri´den konuşmacı olarak katılacak olan Doç. Dr. Halil Tekiner, "Bilimsel araştırmalarda tarihsel zenginliğimizden yararlanmalıyız"
NNYÜ´DE 2.HOTBACK DEVİR-TESLİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
NNYÜ´DE 2.HOTBACK DEVİR-TESLİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından2. Geleneksel HotPackDevir -Teslim Töreni düzenlendi.
KAYSE RALLİ´DE DERECEYE GİRENLERE KUPALARI VERİLDİ
KAYSE RALLİ´DE DERECEYE GİRENLERE KUPALARI VERİLDİ
Vali Yardımcısı Nail Anlar: “Kayseri olarak 112 ekipleri konusunda son derece güçlü bir ekip haline geldik“
112´DE GÜÇLÜYÜZ
112´DE GÜÇLÜYÜZ
Sağlık hizmetlerinin sunumunda en zor alanlardan biri olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Sağlık Bakanlığı´nın Türkiye genelinde oluşturduğu iller arası entegrasyon sayesinde büyük bir uyumla çalışıyor. Kayseri 112 Acil Sağlık Hizmetleri de bu entegrasyona uyum ve vakaya ulaşım süresi ile de dikkat çeken iller arasında.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HASTANESİ´NDEN YEŞİL ÇEVREYE KATKI
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HASTANESİ´NDEN YEŞİL ÇEVREYE KATKI
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından, yeşil çevre, yeşil kampus projesi kapsamında ağaç dikimi etkinliği yapıldı.
KAYSERİ´DE 112 RALLİSİ YAPILDI
KAYSERİ´DE 112 RALLİSİ YAPILDI
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Erciyes Dağı´nda gerçekleştirilen ralliye katılan ekipler, 3 farklı parkurda kıyasıya mücadele etti.
SEVGİ, ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
SEVGİ, ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktora Öğretim Üyesi Emel Ünsür: “Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerinde ilgi ve sevgi göstermek çok önemli”
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ´NE
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ´NE
1 GÜNDE 21 BİN HASTA GİRİŞİ OLDU
‘DÜNYA SAĞLIK HAFTASI´ EĞİTİM PROGRAMI İLE KUTLADI…
‘DÜNYA SAĞLIK HAFTASI´ EĞİTİM PROGRAMI İLE KUTLADI…
İl Sağlık Müdürlüğü, 2019 yılı teması ‘Evrensel Sağlık Güvencesi´ olarak belirlenen ‘Dünya Sağlık Haftası´nı Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından koordine edilen eğitim programı ile kutladı…
BENLİ: “MÜKEMMEL DEĞİLİZ AMA İYİYİZ, ÇOK DAHA İYİ OLACAĞIZ”
BENLİ: “MÜKEMMEL DEĞİLİZ AMA İYİYİZ, ÇOK DAHA İYİ OLACAĞIZ”
"Şehir Hastanesi´nde Polikliniklerde yüzde 86, Yatan Hasta Kısmında Yüzde 94 Memnuniyet Oranı Var"
ERÜ´DE KAPALI YÖNTEMLE BAŞARILI KALP KAPAK OPERASYONU
ERÜ´DE KAPALI YÖNTEMLE BAŞARILI KALP KAPAK OPERASYONU
Kayseri´de kalp kapakçığı darlığına bağlı olarak nefes darlığı şikâyeti yaşayan ve açık kalp ameliyatı olması da risk taşıyan 60 yaşındaki hastanın, Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) adlı kapalı yöntem ile kalp kapakçığı değiştirildi.
BENLİ´DEN ERÜ HASTANELERİ BAŞHEKİMİ GÜNEY´E TEBRİK
BENLİ´DEN ERÜ HASTANELERİ BAŞHEKİMİ GÜNEY´E TEBRİK
İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; Almanya, İsviçre, İngiltere ve İspanya gibi ülkeleri geride bırakarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından verilen "El Hijyeni Mükemmeliyet Ödülü" yarışmasında birinci olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney´i makamında ziyaret ederek elde ettikleri başarıyı tebrik etti.
YILLARDIR BEBEK HASRETİ ÇEKEN ANNE
YILLARDIR BEBEK HASRETİ ÇEKEN ANNE
BEBEĞİNE KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİNDE KAVUŞTU
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Nisan 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL