KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

YAŞLIK KADIN’A HELİKOPTER AMBULANS

18 YAŞ ALTI İÇİN AŞI ULAŞIM VİDEOSU

TURKOVAC'IN HATIRLATMA DOZU KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE UYGULANDI

PROF.DR. YILDIZ : “HER YIL AŞILANMAK GEREKECEK”

AKTAR HANZALA ALTUN “GRİBİN DÜŞMANI KIŞ ÇAYIDIR”  

HACILAR 'DA MAVİ OLDU

HACILAR 2. DOZ AŞILAMADA MAVİYE DÖNDÜ

ANATOMİ LABORATUVARI YENİLENDİ

SÖZÜER:“HER KADIN KENDİ MEME MUAYENESİNİ YAPMALI”

ERÜ’YE HAYIRSEVER DESTEĞİ

REKTÖR ÇALIŞ ERAGEM EKİBİNE ŞÜKRANLARINI SUNDU

AYVA’NIN MUCİZE  NİTELİĞİ’NDE Kİ  FAYDALARI….

KAYSERİ’DE COVİD 19 VAKA SAYILARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

BENLİ AŞI KONUSUNDA VATANDAŞTAN DESTEK İSTEDİ

REKTÖR PROF. DR. ÇALIŞ: “FAZ-3 ÇALIŞMALARI ÇOK GÜZEL GİDİYOR”  

30 GÜNLÜK TEDAVİNİN ARDINDAN 'AŞINIZI YAPTIRIN' ÇAĞRISI

Anahtar Kelimeler: 0
Gürkan Ofis Mobilyaları

HER YIL 2 BUÇUK MİLYON KİŞİ KOAH ‘A KURBANI

Kayseri Özel Modern Dünya Hastanesi doktoru Uzm. Dr. Özlem Karaköse, dünyada her yıl 2 buçuk milyon kişinin KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini, Türkiye’de de yaklaşık 3 milyon KOAH hastası olduğunu s

KOAH’ın tüm dünyada ciddi bir ölüm nedeni olduğunu ve 2020 yılında hastalığın, ölüm nedenleri arasında 5’inci sırada yer alacağını belirten Karaköse, KOAH için risk faktörlerinin, genetik ve çevre olmak üzere iki grupta ele alınabileceğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde en önemli KOAH nedenini sigara, gelişmekte olan ülkelerde ise sigara ile birlikte çevresel faktörler olduğunu belirten Karaköse, “Sigara kullanımı KOAH için bilinen en önemli risk faktörüdür. Sigara içenlerde KOAH gelişme riski içmeyenlere göre 10-25 kat daha fazladır. Aktif sigara içenlerin sigarayı bıraktıklarında solunum fonksiyon testlerindeki yıllık kayıp hızı, sigara içmeye devam edenlere göre ileri derecede azalmaktadır. Sigarayı bırakma yaşı ne kadar erken olursa solunum fonksiyon testlerindeki bozulma hızı o derecede yavaşlamaktadır. “diye konuştu.
Mesleki ortam bakımından dumanlı ve tozlu alanlarda yaşayanların da KOAH riski altında olduğunu ifade eden Karaköse, hastalığın belirtilerini şu şekilde açıkladı:
“Hastalığın ilk belirtileri öksürük ve balgam çıkarmadır. KOAH hastalarının büyük çoğunluğu aynı zamanda sigara tiryakisi olduğundan öksürük ve balgam yakınması başlangıçta önemsenmez. Oysa bu dönemde hastalığa tanı konulması hastanın geleceği açısından son derece önemlidir. Erken dönemde sigaranın bırakılması ile hastalık belirtileri gerileyebilir ve hastalık gelişimi durabilir. Öksürük genellikle sabahları daha fazla ve arka arkayadır. Kronik bronşitin ön planda olduğu KOAH olgularında çoğu kez öksürükle birlikte balgam çıkarma da vardır. Hastalık bu dönemde fark edilmez ve sigaraya devam edilirse hışıltılı solunum, nefes darlığı gibi yakınmalar ortaya çıkar. Ayrıca bazı hastalarda balgamla birlikte hafif kan tükürme olabilir.
Ön planda amfizemin yer aldığı KOAH olgularında ise hastalar en fazla nefes darlığından yakınırlar. Bu gruptaki hastalarda hışıltılı solunum, öksürük ve balgam çıkarma yakınmaları daha seyrektir. Yine amfizemin ön planda olduğu KOAH hastaları genellikle astenik, ince yapılı tiplerdir. Buna karşın kronik bronşitin ön planda olduğu KOAH hastaları tıknaz kısa boylu yapıdadırlar.
KOAH'ın ağır ve çok ağır formlarında kandaki oksijen miktarında azalma ve buna bağlı siyanoz ve en sonunda sağ kalp yetersizliğine bağlı, ayaklarda şişme gibi belirtiler ortaya çıkar.”
Sigara içen bireyin hastalıktan kurtulmasını sağlayacak en önemli yöntemin sigarayı bırakmak olacağını vurgulayan Karaköse, “Eğer; sigarayı bırakır, hekim kontrolünde tedavinize uyum sağlar, mümkün olduğunca aktif olursanız çok daha sağlıklı mutlu ve üretken bir yaşam sürebilirsiniz .” ifadelerini kullandı.